Correll_Dohlmann

Vincenzia Gundelach PedersenAge: 71 years19101982

Name
Vincenzia Gundelach Pedersen
Birth July 7, 1910 42 29
Alias
Vincenzia Gundelach Olsen f. Pedersen

Christening September 25, 1910 (Age 2 months)
Death of a maternal grandfatherChristian Gundelach
June 21, 1914 (Age 3 years)
Birth of a brotherChristian Georg Gundelach-Pedersen
September 21, 1919 (Age 9 years)
Christening of a brotherChristian Georg Gundelach-Pedersen
October 19, 1919 (Age 9 years)
MarriageErik Johannes Oluf OlsenView this family
September 22, 1928 (Age 18 years)
Death of a motherVincenzia Christine Gundelach
October 22, 1928 (Age 18 years)
Death of a maternal grandmotherNicoline Dorthea Jensen
September 5, 1932 (Age 22 years)

Death of a fatherPeder Georg Christian Pedersen
February 13, 1935 (Age 24 years)
Death of a sisterInger Helene Gundelach Pedersen
October 27, 1965 (Age 55 years)
Burial of a sisterInger Helene Gundelach Pedersen
November 1965 (Age 55 years)
Death of a sisterMargrethe Christine Gundelach Pedersen
February 27, 1982 (Age 71 years)

Death about 1982 (Age 71 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 18, 1900Skt. Jakobs kirke, Kbh.
2 years
elder sister
15 months
elder sister
6 years
herself
9 years
younger brother
Christian Georg Gundelach-Pedersen
Birth: September 21, 1919 52 38Jagtvej 197, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: December 2, 1990Aalborg
Family with Erik Johannes Oluf Olsen - View this family
husband
herself
Marriage: September 22, 1928Skt. Jakobs kirke, Kbh.

Shared note
ID 248-1b5a2e3: Vincenzia Gundelach Pedersen alias Vincenzia Gundelach Olsen f. Pedersen Født: 07-07-1910 på Strandboulevard 59, 1. sal, Kbh. i Skt. Jakobs sogn, Kbh. og døbt 25-09-1910 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af styrmand Peder Georg Christian Pedersen og (ID 248-1b5a2e) hustru Vincenzia Christine f. Gundelach på 29 år. Faddere: Cigarhandler Christian Gundelach og hustru Nicoline (barnets morforældre), Østerbrogade 78, Kbh. Mekaniker Vilhelm Gundelach (barnets morbror) og hustru Anna (alias Anna Birtha Bodil Gundelach f. Hansen), Ny Strandvej 2, Kbh. Forældrene viet 18-12-1900 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 233, nr. 117. Skt. Jakobs sogn, Kbh. K.M. År 1907-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155789#155789,26040621 Gift 22-09-1928: Ungkarl, styrmand Erik Johannes Oluf Olsen på 30 år, Jagtvej 197, 1. sal, Kbh. (f. 20-03-1898 i Rønne købstad og sogn, søn af sømand Andreas Oluf Olsen og hustru Augusta Olina f. Terp - faderen død; moderen i Rønne) gifter sig 22-09-1928 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. med ugift Vincenzia Gundelach Pedersen på 18 år, Jagtvej 197, 1. sal, Kbh. (f. 07-07-1910 i Skt. Jakobs sogn, Kbh., datter af styrmand Peder Georg Christian Pedersen og hustru Vincenzia Christine f. Gundelach, samme steds). Vidner: Brudens mor samt politibetjent Johan Abrahamsen. Lysning i Sions kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 14, nr. 73. Skt. Jakobs sogn, Kbh. K.M. År 1928-1934. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155806#155806,26045740 Død ca. 1982: Vincenzia Gundelach Olsen f. Pedersen dør ca. 1982 i København. Kilde: Karsten Egeblads hjemmeside - egeblad.dk Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1895 Hovedperson: Peter Georg Christian Petersen, f. 20-07-1868 i Helsingør - Stillinger: Styrmand Ægtefælle: Christine Petersen, f. 14-06-1881 i København (læs: Vincenzia Christine Pedersen) Børn: Margrethe Christine Gundelach Petersen, f. 15-02-1903 Inger Helene Petersen, f. 01-05-1904 (læs: 08-05-1904) >> Vinzeneta Petersen, f. 07-07-1910 Adresser: 01-05-1895: Sortedams Dossering 61 D , 1. - hos Hjemmet 01-05-1896: Frameldt 01-05-1901: Aarhusgade 32, 4. 01-05-1904: Kildevældsgade 75, 3. 01-05-1905: Strandboulevard 59, 1. 01-05-1911: Løgstørgade 21, stuen (Rosenvængets, Davids sogne) 01-05-1915: Jagtvej 197, 1. Kilde: .politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0038. Registerblad 3088 (unikt id: 2273855) FT-1921: Jagtvej 197, 1. sal, th., Kbh.: ID 248-1b5a2e: Vincenzia Christine Pedersen, f. 14-06-1881 i Kbh., gift, tilflyttet i 1903 fra Esbjerg ID 248-1b5a2e1: Margrethe (Christine) Gundelach Pedersen, f. 15-02-1903 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2e2: Inger Helene Gundelach Pedersen, f. 08-05-1904 i Kbh., ugift >> ID 248-1b5a2e3: Vincenzia Gundelach Pedersen, f. 07-07-1910 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2e4: Christian Gundelach Pedersen, f. 21-09-1919 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2: Nikoline Dorthea Gundelach, f. 07-11-1844 i Skælskør, enke, tilflyttet i 1864 fra Skælskør Kilde: FT-opslag 314. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=83221#83221,13755277 FT-1925: København (Staden), Emiliegade, , -, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1925, D6479: Eleonora Catharina Elisabeth Rosenørn3/6 1855, -, Pensionær, Klosterfrk. i Vemmetofte. nogle Legater, Amtmandsbolig, Randers Note: Her opholder der sig mange andre elever foruden nedenstående: >> Vin?? Gundelak Pedersen, 9/7 1910, U, Elev, Elev, København (hunkøn) - læs: Vincenzia Gundelach Pedersen, f. 07-07-1910 i Skt. Jakobs sogn, Kbh.)