Correll_Dohlmann

Vincenzia Nikoline Christine RisbergAge: 76 years18971974

Name
Vincenzia Nikoline Christine Risberg
Birth April 7, 1897 31 20
Alias
Vincenzia Nikoline Christine Jensen f. Risberg

Christening June 7, 1897 (Age 2 months)
Birth of a sisterKarla Margrethe Risberg
March 29, 1898 (Age 11 months)
Christening of a sisterKarla Margrethe Risberg
May 28, 1898 (Age 13 months)
Birth of a sisterFlorentine Vilhelmine Risberg
December 11, 1900 (Age 3 years)
Christening of a sisterFlorentine Vilhelmine Risberg
April 8, 1901 (Age 4 years)
Birth of a brotherDreng Risberg
September 9, 1902 (Age 5 years)
Death of a brotherDreng Risberg
September 9, 1902 (Age 5 years)
Birth of a sisterMartha Christa Johanne Risberg
April 26, 1909 (Age 12 years)
Christening of a sisterMartha Christa Johanne Risberg
May 31, 1909 (Age 12 years)
Death of a maternal grandfatherChristian Gundelach
June 21, 1914 (Age 17 years)
MarriageChristian Bernhard JensenView this family
December 5, 1923 (Age 26 years)

Death of a maternal grandmotherNicoline Dorthea Jensen
September 5, 1932 (Age 35 years)

Death of a fatherKarl Johan Risberg
March 8, 1952 (Age 54 years)
Death of a motherMargrethe Johanne Gundelach
January 21, 1962 (Age 64 years)
Death January 13, 1974 (Age 76 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 21, 1896Skt. Jakobs kirke, Kbh.
10 months
herself
1 year
younger sister
3 years
younger sister
21 months
younger brother
Dreng Risberg
Birth: September 9, 1902 36 26Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh.
Death: September 9, 1902Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh.
7 years
younger sister
Family with Christian Bernhard Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: December 5, 1923

Shared note
ID 248-1b5a2d1: Vincenzia Nikoline Christine Risberg alias Vincenzia Nikoline Christine Jensen f. Risberg Født: 07-04-1897 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh. og døbt 07-06-1897 i Sions kirke, Kbh. - datter af glasmager Karl Johan Risberg og (ID 248-1b5a2d) Margrethe Johanne f. Gundelach, 20 år gl. Faddere: Cigarhandler Christian Gundelach og hustru. (barnets morforældre). Smed Vilhelm Gundelach (barnets morbror). Frk. Vincenzia Gundelach (barnets moster) Alle: Østerbrogade 58, st. Anm.: Barnet har ikke legalt fødehjem i Kbh. Udtrådt af FK 07-12-1956 i Christians sogn, Aahus. Forældrene viet 21-06-1896 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 27, nr. 43, side 26. Sions sogn. K.M. År 1896-1903. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155556#155556,25991693 Gift 05-12-1923: Kristian Bernhard Jensen (fra 1978 navneforandring til: Christian Bernhard Jensen), f. 27-08-1902 i Århus Sankt Pauls sogn, gifter 05-12-1923 med Vincenzia Nikoline Christine Risberg, f. 07-04-1897 i Sions sogn, Kbh. Død 13-01-1974: Vincenzia Nikoline Christine Jensen f. Risberg dør 13-01-1974, 76 år gl. Kilde: Karsten Egeblad's hjemmeside - egeblad.dk 2 børn i ægteskabet. Folketællinger og bosteder: FT-1906: Aarhus, (Hasle herred) Aarhus Købstad, Annagade, Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1906, S0035 (opslag 33 i hovedlisten): Carl Johan Risberg, 10-12-1865, Gift, Husfader, Skomager, Svend (alias Karl Johan Risberg, f. 10-12-1865 i Arboga, Västmanlands län, Sverige) ID 248-1b5a2d: Margrethe Johanne Risberg, 31-5-1876, Gift, Husmoder (alias Margrethe Johanne Risberg f. Gundelach, f. 31-05-1876 i Skt. Johannes sogn, Kbh. ) >> ID 248-1b5a2d1: Vindensia Nikoline Christine Risberg, 7-4-1897, Ugift, Datter (alias Vincenzia Nikoline Christine Risberg, f. 07-04-1897 i Sions sogn, Kbh.) ID 248-1b5a2d2: Karla Margrethe Risberg, 28-3-1899, Ugift, Datter (læs: f. 29-03-1898 i Sions sogn, Kbh.) ID 248-1b5a2d3: Florentine Wilhelmine Risberg, 11-10-1901, Ugift, Datter (læs: f. 11-12-1900 i Sions sogn, Kbh.) FT-1911.: Schleppegrellsgade 6, 2. sal, th., Århus: (Sct. Pauls sogn) Carl Johan Risbjerg, f. 10-12-1865 i (Arboga, Västmanlands län), Sverige, dansk, gift, husfar, glasmager i Aarhus Glasværk, tilflyttet i 1904 fra Hellerup (Kbh.) ID 248-1b5a2d: Margrethe Johanne Risbjerg (f. Gundelach) f. 31-05-1876 i (Skt. Johannes sogn, Kbh.), gift, husmor, tilflyttet i 1904 fra Hellerup (Kbh.) >> ID 248-1b5a2d1: Vincenzia Nikoline Christine Risberg, f. 07-04-1897 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1b5a2d2: Carla Margrethe Risberg, f. 29-03-1898 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1b5a2d3: Florentine Vilhelmine Risberg, f. 11-12-1900 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1b5a2d4: Martha Christa Johanne Risberg, f. 26-04-1909 i Århus, ugift, datter Kilde: FT-opslag 53 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=66302#66302,12652270 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 13-3-1914 >> Vincenzia Nicoline Christine Risberg, f. 07-94-1897 i København - Stillinger: T. Adresser: 13-03-1914: Fra Randers til Løgstørgade 21, 2. - hos Petersen 01-05-1915: Jagtvej 197, 1. 01-11-1920: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0039. Registerblad 4170 (unikt id: 3420617) FT-1921: Hans Broges Gade 29, 2. sal, Århus, matr. 732h, Sankt Pauls sogn: Ejer: Carla M. Gyring: ID 248-1b5a2d2: Carla (Karla) Margrethe Gyring, f. 29-03-1899 (læs: 29-03-1898 i Sions sogn, Kbh.), tilflyttet i 1904 fra Kbh., enke, husmor, lever af formue ID 248-1b5a2d2a: Ruth Gyring, f. 19-05-1917 i Århus, ugift, barn ID 248-1b5a2d2b: Sonja Gyring, f. 31-12-1919 i Århus, ugift, barn >> ID 248-1b5a2d1: Vincenzia Nikoline (Christine) Risberg, f. 07-04-1897 i Sions sogn, Kbh., tilflyttet i 1920 fra Kbh., slægtning (læs: søster til enken), ung pige i huset Peter Tovborg Jensen, f. 31-08-1899 i Gudum, Ringkøbing amt, tilflyttet i 1920 fra Kbh., logerende, skuespiller Kilde: FT-opslag 34. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=81424#81424,13682783