Correll_Dohlmann

Karla Margrethe Risberg1898

Name
Karla Margrethe Risberg
Birth March 29, 1898 32 21
Alias
Karla Margrethe Gyring f. Risberg

Christening May 28, 1898 (Age 60 days)
Birth of a sisterFlorentine Vilhelmine Risberg
December 11, 1900 (Age 2 years)
Christening of a sisterFlorentine Vilhelmine Risberg
April 8, 1901 (Age 3 years)
Birth of a brotherDreng Risberg
September 9, 1902 (Age 4 years)
Death of a brotherDreng Risberg
September 9, 1902 (Age 4 years)
Birth of a sisterMartha Christa Johanne Risberg
April 26, 1909 (Age 11 years)
Christening of a sisterMartha Christa Johanne Risberg
May 31, 1909 (Age 11 years)
Death of a maternal grandfatherChristian Gundelach
June 21, 1914 (Age 16 years)
MarriageEdgar Thorvald GyringView this family
December 12, 1915 (Age 17 years)
Death of a husbandEdgar Thorvald Gyring
July 10, 1920 (Age 22 years)
Burial of a husbandEdgar Thorvald Gyring
July 15, 1920 (Age 22 years)
Death of a maternal grandmotherNicoline Dorthea Jensen
September 5, 1932 (Age 34 years)

Death of a fatherKarl Johan Risberg
March 8, 1952 (Age 53 years)
Death of a motherMargrethe Johanne Gundelach
January 21, 1962 (Age 63 years)
Death of a sisterVincenzia Nikoline Christine Risberg
January 13, 1974 (Age 75 years)

Death of a sisterFlorentine Vilhelmine Risberg
December 15, 1974 (Age 76 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 21, 1896Skt. Jakobs kirke, Kbh.
10 months
elder sister
1 year
herself
3 years
younger sister
21 months
younger brother
Dreng Risberg
Birth: September 9, 1902 36 26Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh.
Death: September 9, 1902Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh.
7 years
younger sister
Family with Edgar Thorvald Gyring - View this family
husband
herself
Marriage: December 12, 1915brudens hjem Schleppegrellsgade 6, Århus Sankt Pauls sogn

Shared note
ID 248-1b5a2d2: Karla Margrethe Risberg alias Karla Margrethe Gyring f. Risberg Født: 29-03-1898 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh. og døbt 28-05-1898 i Sions kirke, Kbh. - datter af Karl Johan Risberg og (ID 248-1b5a2d) hustru Margrethe Johanne f. Gundelach. Faddere: Cigarhandler Christian Gundelach og hustru (barnets morforældre), Østerbrogade 58, st. Elektriker Martin Gundelach (barnets morbror), Ryesgade 40B. Frk. Hilda Hansen, Dosseringen 61B. Anm.: Barnet har ikke legalt fødehjem i Kbh. Kilde: KB-opslag 106, nr. 57. Sions sogn. K.M. År 1896-1903. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155556#155556,25991772 Gift 12-12-1915: Ungkarl, købmand Edgar Thorvald Gyring i Århus, 23 år gl. (f. 10-01-1890 i Silkeborg, søn af bankbogholder Theodor Nielsen og hustru Hansine Larsen), gifter sig 12-12-1915 i brudens hjem: Schleppegrellsgade 6, Århus i Århus Sankt Pauls sogn (viet af pastor Wiese) med pige Karla Margrethe Risberg i Århus, 16 år gl. (f. 29-03-1898 i Kbh., datter af glasmager Karl Johan Risberg og hustru Margrethe Johanne Gundelach. Viet med kgl. vielsesbrev af 12-11-1915. Vidner: Brudens far og handelsagent Aage John Strand i Århus. Kilde: KB-opslag 98, nr. 154. Århus Sankt Pauls. K.M. År 1913-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173458#173458,29177331 2 børn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1906: Aarhus, (Hasle herred) Aarhus Købstad, Annagade, Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1906, S0035 (opslag 33 i hovedlisten): Carl Johan Risberg, 10-12-1865, Gift, Husfader, Skomager, Svend (alias Karl Johan Risberg, f. 10-12-1865 i Arboga, Västmanlands län, Sverige) ID 248-1b5a2d: Margrethe Johanne Risberg, 31-5-1876, Gift, Husmoder (alias Margrethe Johanne Risberg f. Gundelach, f. 31-05-1876 i Skt. Johannes sogn, Kbh. ) ID 248-1b5a2d1: Vindensia Nikoline Christine Risberg, 7-4-1897, Ugift, Datter (alias Vincenzia Nikoline Christine Risberg, f. 07-04-1897 i Sions sogn, Kbh.) >> ID 248-1b5a2d2: Karla Margrethe Risberg, 28-3-1899, Ugift, Datter (læs: f. 29-03-1898 i Sions sogn, Kbh.) ID 248-1b5a2d3: Florentine Wilhelmine Risberg, 11-10-1901, Ugift, Datter (læs: f. 11-12-1900 i Sions sogn, Kbh.) FT-1911.: Schleppegrellsgade 6, 2. sal, th., Århus: (Sct. Pauls sogn) Carl Johan Risbjerg, f. 10-12-1865 i (Arboga, Västmanlands län), Sverige, dansk, gift, husfar, glasmager i Aarhus Glasværk, tilflyttet i 1904 fra Hellerup (Kbh.) ID 248-1b5a2d: Margrethe Johanne Risbjerg (f. Gundelach) f. 31-05-1876 i (Skt. Johannes sogn, Kbh.), gift, husmor, tilflyttet i 1904 fra Hellerup (Kbh.) ID 248-1b5a2d1: Vincenzia Nikoline Christine Risberg, f. 07-04-1897 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter >> ID 248-1b5a2d2: Carla Margrethe Risberg, f. 29-03-1898 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1b5a2d3: Florentine Vilhelmine Risberg, f. 11-12-1900 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1b5a2d4: Martha Christa Johanne Risberg, f. 26-04-1909 i Århus, ugift, datter Kilde: FT-opslag 53 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=66302#66302,12652270 FT-1921: Hans Broges Gade 29, 2. sal, Århus, matr. 732h, Sankt Pauls sogn: Ejer: Carla M. Gyring: >> ID 248-1b5a2d2: Carla (Karla) Margrethe Gyring, f. 29-03-1899 (læs: 29-03-1898 i Sions sogn, Kbh.), tilflyttet i 1904 fra Kbh., enke, husmor, lever af formule ID 248-1b5a2d2a: Ruth Gyring, f. 19-05-1917 i Århus, ugift, barn ID 248-1b5a2d2b: Sonja Gyring, f. 31-12-1919 i Århus, ugift, barn ID 248-1b5a2d1: Vincenzia Nikoline (Christine) Risberg, f. 07-04-1897 i Sions sogn, Kbh., tilflyttet i 1920 fra Kbh., slægtning (læs: søster til enken), ung pige i huset Peter Tovborg Jensen, f. 31-08-1899 i Gudum, Ringkøbing amt, tilflyttet i 1920 fra Kbh., logerende, skuespiller Kilde: FT-opslag 34. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=81424#81424,13682783