Correll_Dohlmann

Martha Christa Johanne Risberg1909

Name
Martha Christa Johanne Risberg
Birth April 26, 1909 43 32
Alias
Martha Christa Johanne Henriksen f. Risberg

Christening May 31, 1909 (Age 35 days)
Death of a maternal grandfatherChristian Gundelach
June 21, 1914 (Age 5 years)
Death of a maternal grandmotherNicoline Dorthea Jensen
September 5, 1932 (Age 23 years)

Death of a fatherKarl Johan Risberg
March 8, 1952 (Age 42 years)
Death of a motherMargrethe Johanne Gundelach
January 21, 1962 (Age 52 years)
Death of a sisterVincenzia Nikoline Christine Risberg
January 13, 1974 (Age 64 years)

Death of a sisterFlorentine Vilhelmine Risberg
December 15, 1974 (Age 65 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 21, 1896Skt. Jakobs kirke, Kbh.
10 months
elder sister
1 year
elder sister
3 years
elder sister
21 months
elder brother
Dreng Risberg
Birth: September 9, 1902 36 26Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh.
Death: September 9, 1902Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh.
7 years
herself
Family with Viggo Martin Christen Henriksen - View this family
husband
herself
son
Private

Shared note
ID 248-1b5a2d4: Martha Christa Johanne Risberg alias Martha Christa Johanne Henriksen f. Risberg Født: 26-04-1909 på Schleppegrellsgade 6, Århus i Århus Sankt Pauls sogn (efter 1923 Sct. Lukas sogn, Århus) og døbt 31-05-1909 i Århus Sankt Pauls kirke - datter af Karl Johan Risberg og (ID 248-1b5a2d) Margrethe Johanne Gundelach, 32 år gl. Faddere: Glasmager A. Gustavsen og hustru. Pige Eleonora Petersen samt faderen. Kilde: KB-opslag 355, nr. 118. Århus Sankt Pauls sogn. K.M. År 1907-1910. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173451#173451,29175023 Gift 21-10-1928: Ugift, karetmager Viggo Martin Christen Henriksen, Schleppegrellsgade 6, Århus, (f. 21-05-1906 i Ringsted, søn af former August Marius Henriksen og hustru Johanne Emilie f. Petersen), gifter sig 21-10-1928 i Århus Sankt Lukas kirke med (ID 248-1b5a2d4) ugift, husassistent Martha Christa Johanne Risberg (f. 26-04-1909 i Århus Sct. Pauls sogn, datter af Karl Johan Risberg og hustru (ID 248-1b5a2d) Margrethe Johanne f. Gundelach. Kilde: KB-opslag 67, nr. 35. Århus Sankt Lukas sogn. K.M. År 1923-1934. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173402#173402,29160278 1 søn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1911.: Schleppegrellsgade 6, 2. sal, th., Århus: (Sct. Pauls sogn) Carl Johan Risbjerg, f. 10-12-1865 i (Arboga, Västmanlands län), Sverige, dansk, gift, husfar, glasmager i Aarhus Glasværk, tilflyttet i 1904 fra Hellerup (Kbh.) ID 248-1b5a2d: Margrethe Johanne Risbjerg (f. Gundelach) f. 31-05-1876 i (Skt. Johannes sogn, Kbh.), gift, husmor, tilflyttet i 1904 fra Hellerup (Kbh.) ID 248-1b5a2d1: Vincenzia Nikoline Christine Risberg, f. 07-04-1897 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1b5a2d2: Carla Margrethe Risberg, f. 29-03-1898 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1b5a2d3: Florentine Vilhelmine Risberg, f. 11-12-1900 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter >> ID 248-1b5a2d4: Martha Christa Johanne Risberg, f. 26-04-1909 i Århus, ugift, datter Kilde: FT-opslag 53 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=66302#66302,12652270 FT-1916.: Schleppegrellsgade 6, 2. sal, th., Århus: (Sct. Pauls sogn) Karl Johan Risbjerg, f. 10-12-1865 i (Arboga, Västmanlands län), Sverige, dansk, gift, husfar, glasmager i Aarhus Glasværk >> ID 248-1b5a2d: Margrethe Johanne Risbjerg (f. Gundelach) f. 31-05-1876 i (Skt. Johannes sogn, Kbh.), gift, husmor ID 248-1b5a2d3: Florentine Vilhelmine Risberg, f. 11-12-1900 i Hellerup Glasværksboliger, Sions sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1b5a2d4: Martha Christa Johanne Risberg, f. 26-04-1909 i Århus, ugift, datter Kilde: FT-opslag 88 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=73695#73695,13236802 FT-1925 - 5. nov.: Schleppegrellsgade 6, 2. sal, Århus: (Sct. Lukas sogn) Karl Johan Risbjerg, f. 10-12-1865 i Arboga, (Västmanlands län), Sverige, dansk, husfar, glasmager, gift ID 248-1b5a2d: Margrethe Johanne Risbjerg (f. Gundelach) f. 31-05-1876 i (Skt. Johannes sogn, Kbh.), gift, husmor >> ID 248-1b5a2d4: Martha Christa Johanne Risberg, f. 26-04-1909 i Århus Kilde: FT-opslag 50 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94415#94415,15645269 FT-1940 - 5. nov.: Marselis Boulevard 55, Århus: Viggo Martin Christen Henriksen, f. 21-05-1906 i Ringsted, gift 21-10-1928, husfar, karetmagersvend ved Aarhus Sporvejes Værksted >> ID 248-1b5a2d4: Martha Christa Johanne Risberg, f. 26-04-1909 i Århus, gift 21-10-1928, husmor, Marselis Boulevard 55, Århus. ID 248-1b5a2d4a: Jørgen Erhardt Risberg Henriksen (siden Risberg), f. 19-02-1935 i Århus, barn Kilde: FT-opslag 72 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=250370#250370,47127113