Correll_Dohlmann

Anna Birtha Bodil Hansen1882

Name
Anna Birtha Bodil Hansen
Birth April 22, 1882
Alias
Anna Birtha Bodil Gundelach f. Hansen

Christening June 18, 1882 (Age 57 days)
MarriageVilhelm Christian Nicolai GundelachView this family
September 17, 1905 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Ellen Gundelach
November 14, 1906 (Age 24 years)
Christening of a daughterEllen Gundelach
December 25, 1906 (Age 24 years)
Death of a husbandVilhelm Christian Nicolai Gundelach
January 7, 1941 (Age 58 years)
Death

Family with Vilhelm Christian Nicolai Gundelach - View this family
husband
herself
Marriage: September 17, 1905Skt. Jakobs kirke, Kbh.
14 months
daughter
Ellen Gundelach
Birth: November 14, 1906 32 24Bragesgade 22, Kbh. i Sankt Stefans sogn, Kbh.
Death:

Shared note
Anna Birtha Bodil Hansen alias Anna Birtha Bodil Gundelach f. Hansen Født: 22-04-1882 i Skt. Jakobs sogn, Kbh. og døbt 18-06-1882 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af arbejdsmand Ole Christian Hansen og hustru Mette Marie f. Christiansen på 30 år, L.B. Y12. Kilde: KB-opslag 88, nr. 59. Skt. Jakobs sogn, Kbh. K.M. År 1878-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155773#155773,26035924 Erhverv: Dameskrædderinde Gift 17-09-1905: Ungkarl, mekaniker, Vilhelm Christian Nicolai Gundelach på 31 år, boende Østerbrogade 58, Kbh. (f. 14-05-1874 i Kbh., søn af snedker Christian Gundelach og hustru Nikoline (Nicoline) Dorthea f. Jensen, samme sted), gifter sig 17-09-1905 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. med ugifte Anna Birtha Bodil Hansen på 23 år, boende Landskronagade 23, Kbh. (f. 22-04-1882 i Kbh., datter af arbejdsmand Ole Christian Hansen og hustru Mette Marie f. Christiansen, samme sted). Vidner: Fædrene. Vielsen udlyst i Sions kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 335, nr. 108. Sankt Jakobs sogn, Kbh. K.M. År 1898-1905. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155802#155802,26044591 Folketællinger og bosteder: I 1910: Mekaniker Vilhelm Gundelach og hustru Anna (alias Anna Birtha Bodil Gundelach f. Hansen), Ny Strandvej 2, Kbh., står den 25-09-1910 faddere ved niecen (ID 248-1b5a2e3) Vincenzia Gundelach Pedersens dåb i Skt. Jakobs kirke, Kbh. Hun er datter styrmand Peder Georg Christian Pedersen og (ID 248-1b5a2e) hustru Vincenzia Christine f. Gundelach. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 Hovedperson: Vilhelm Nicolai Christian Gundelach, f. 14-05-1874 i København - Stillinger: Lærling. Maskinarbejder >> Ægtefælle: Anna Birtha Gundelach, f. 22-04-1882 i København (læs: alias Anna Birtha Bodil Gundelach f. Hansen) Registrators kommentar: Noteret gift 01-11-1905 Adresser: 01-05-1892: Østerbrogade 58, stuen - hos Forældrene 03-05-1895: Frameldt til Tyskland, Berlin 03-10-1896: Østerbrogade 58, stuen - hos Forældrene 08-06-1897: Frameldt til Frankrig, Paris 27-07-1901: Østerbrogade 58, stuen - hos Hjemmet 01-11-1905: Ægirsgade 47, 1. 01-11-1906: Bragesgade 22, stuen 01-05-1907: Ægirsgade 15, 2. 14-07-1908: Classensgade 8, stuen 01-11-1912: Fra Lille Strandvej 2 A, 1. til Østerbrogade 64, 2. 01-05-1922: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, tation 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0009. Registerblad 3772 (unikt id: 2181656) FT-1911: Lille Strandvej 2A, 1. sal, tv., Kbh.: ID 248-1b5a2c: Vilhelm Christian Nikolaj Gundelach, f. 14-05-1874 i Kbh., gift, husfar, tilflyttet i 1910 fra Schweiz, agentur, Viktoria Berlin, Kbh. >> Anna Bodil Bertha Gundelach, f. 22-04-1882 i Kbh., gift, husmor, tilflyttet i 1910 fra Schweiz, dameskrædderinde, egen virksomhed (alias Anna Birtha Bodil Gundelach f. Hansen) ID 248-1b5a2c1: Ellen Gundelach, f. 14-11-1906 i Kbh., ugift, datter, tilflyttet i 1910 fra Schweiz Marie Nilssine Nilsen, f. 30-08-1894, ugift, ung pige i huset Kilde: FT-opslag 49. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=65831#65831,12618559 I 1919: Fabrikant Vilhelm Gundelach, Østerbrogade 64, Kbh., står den 19-10-1919 fadder ved sin nevø (ID 248-1b5a2e4) Christian Georg Gundelach-Pedersens (der ved dåben blev indskrevet som Christian Georg Gundelach Pedersen) dåb i Skt. Jakobs kirke, Kbh. Han er søn af kaptajn/skibsfører Peder Georg Christian Pedersen og (ID 248-1b5a2e) hustru Vincenzia Christine f. Gundelach. FT-1921: Østerbrogade 64, 2. sal, Kbh.: ID 248-1b5a2c: Vilhelm Gundelach, f. 14-05-1874 i Kbh., gift, husfar, fabrikant >> Anna Gundelach, f. 22-04-1882 i Kbh., gift, husmor (alias Anna Birtha Bodil Gundelach f. Hansen) ID 248-1b5a2c1: Ellen Gundelach, f. 14-11-1906 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 90. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=81198#81198,13671258