Correll_Dohlmann

Martha Kirstine HansenAge: 58 years18851943

Name
Martha Kirstine Hansen
Birth September 1, 1885
Alias
Martha Kirstine Frandsen f. Hansen

MarriageErnst Hermann Gotlieb FrandsenView this family
February 18, 1934 (Age 48 years)
Occupation
Syerske

Death September 16, 1943 (Age 58 years)
Burial September 23, 1943 (7 days after death)
Family with Ernst Hermann Gotlieb Frandsen - View this family
husband
herself
Marriage: February 18, 1934Eggeslevmagle kirke
Ernst Hermann Gotlieb Frandsen + Line Hansen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 29, 1898Skælskør kirke
3 months
step-son
Ernst Herman Gottlieb Frandsen
Birth: January 20, 1899 22 22Sorøvej 211, Skælskør sogn
Death: February 9, 1899Sorøvej 211, Skælskør sogn
2 years
step-daughter
7 years
step-son
Kaj Gottlieb Frandsen
Birth: November 12, 1907 31 31Skælskør sogn
Death: February 4, 1985Slagelse Sygehus, Slagelse Skt. Mikkels bysogn

Shared note
Martha Kirstine Hansen alias Martha Kirstine Frandsen f. Hansen Født: 01-09-1885 i Hesselby, Eggeslevmagle sogn og døbt 25-10-1885 i Eggeslevmagle kirke - datter af maskinmester Niels Hansen og Ellen Kirstine Hansen på 33 år, Hesselby (Eggeslevmagle sogn). Kilde: KB-opslag 107, nr. 11. Eggeslevmagle sogn, V Flakkebjerg, Sorø amt. K.M. År 1869-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149119#149119,24650525 Erhverv: Syerske Gift 18-02-1934: Ernst Herman Gotlieb Frandsen, enkemand, landpostbud, Skælskør (f. 07-09-1876 i Skælskør, søn af skomager Peter Petersen Frandsen og hustru Elise Vilhelmine Nicoline Nathalia Jensen - enkemand efter Line Hansen, død 11-04-1933) gifter sig 18-02-1934 i Eggeslevmagle kirke med Martha Kirstine Hansen, pige, syerske, i Hesselby, Eggeslevmagle sogn, Sorø amt (f. 01-09-1885 samme steds, datter af maskinmester Niels Hansen og Ellen Kirstine Hansen - døde). Vidner: Husmand Niels Hansen, Tystofte samt detailhandler Georg Knudsen, Korsør. Kilde: KB-opslag 159, nr. 1. Eggeslevmagle sogn. V Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År 1932-1952. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149125#149125,24651486 Død 16-09-1943: Martha Kirstine Frandsen f. Hansen dør 16-09-1943 på Skælskør sygehus, 58 år gl., og bliver begravet 23-09-1943 på Skælskør kirkegård. Gift med pens. postbud Ernst Herman Gottlieb Frandsen, Heilmannsvej 8, Skælskør, nu boende samme sted. Født 01-09-1885 i Eggeslevmagle sogn, Sorø amt, datter af maskinmester Niels Hansen og hustru Ellen Kirstine Hansen, Eggeslevmagle. Kilde: KB-opslag 116, nr. 16. Skælskør sogn. K.M. År 1941-1957. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155613#155613,26005432 Folketælling: FT-1940 - 5. nov.: Heilmannsvej 8, Skælskør: ID 248-1b5a1g: Ernst Herman Gottlieb Frandsen, f. 07-09-1876 i Skælskør sogn, gift 18-02-1934, husfar, pens. postbud >> Martha Kirstine Frandsen f. Hansen, f. 01-09-1885 i Eggeslevmagle sogn, gift 18-02-1934, husmor, syerske Kilde: FT-opslag 64 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=248425#248425,46963719