Correll_Dohlmann

Asmus Jessen Lauridsen1856

Name
Asmus Jessen Lauridsen
Birth October 7, 1856
Alias
Asmus Jessen Lauritzen

Christening November 2, 1856 (Age 26 days)
Birth of a daughter
#1
Inger Kirstine Lauritsen
May 6, 1886 (Age 29 years)
Occupation
Indsidder

Christening of a daughterInger Kirstine Lauritsen
June 14, 1886 (Age 29 years)
MarriageMariane SørensenView this family
November 26, 1886 (Age 30 years)
Birth of a son
#2
Anders Lauritsen
December 16, 1887 (Age 31 years)
Christening of a sonAnders Lauritsen
March 30, 1888 (Age 31 years)
Birth of a son
#3
Niels Lauritsen
March 14, 1891 (Age 34 years)
Christening of a sonNiels Lauritsen
May 24, 1891 (Age 34 years)
Death

Family with Mariane Sørensen - View this family
himself
wife
Marriage: November 26, 1886Lyngå kirke
4 years
son
-5 years
daughter
19 months
son

Shared note
Asmus Jessen Lauridsen alias Asmus Jessen Lauritzen Født: 07-10-1856 i Terp, Øster Lindet sogn, Frøs herred, Haderslev amt og døbt 02-11-1856 i Øster Lindet kirke - søn af indsidder i Terp, Anders Jessen Lauridsen og hustru Ingeborg Grøndal, 31 år gl. Kilde: KB-opslag 7, nr. 16. Øster Lindet sogn, Frøs herred. Haderslev amt. K.M. År 1855-1874. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203061#203061,38511992 Gift 26-11-1886 i Lyngå kirke: Ungkarl Asmus Jessen Lauritzen på 30 år, født i Terp, Østerlinnet sogn i Slesvig. Opholdt sig i Lyngå. Pigen Mariane Sørensen på 25 år, født i Lyngå. Opholder sig sammesteds. Forlovere: Jens Bak og Niels Sørensen. Viet 26. november 1886 i kirken. Kilde: KB-opslag 14, side 222, nr. 3. Lyngå sogns Kontraministerialbog, Sabro herred, Århus amt. År 1865-1890. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=391968#391968,74293631