Correll_Dohlmann

Mary Oline PetersenAge: 89 years19071996

Name
Mary Oline Petersen
Birth August 1, 1907
Alias
Mary Oline Frandsen f. Petersen

Christening October 18, 1907 (Age 2 months)
MarriageKaj Gottlieb FrandsenView this family
November 15, 1931 (Age 24 years)
Death of a husbandKaj Gottlieb Frandsen
February 4, 1985 (Age 77 years)
Burial of a husbandKaj Gottlieb Frandsen
1985 (Age 77 years)
Occupation
Ekspeditrice og husmor

Death September 26, 1996 (Age 89 years)
Burial 1996 (Age 88 years)
Family with Kaj Gottlieb Frandsen - View this family
husband
Kaj Gottlieb Frandsen
Birth: November 12, 1907 31 31Skælskør sogn
Death: February 4, 1985Slagelse Sygehus, Slagelse Skt. Mikkels bysogn
herself
Mary Oline Petersen
Birth: August 1, 1907Skælskør Maria Kirkegaard, Skælskør sogn
Death: September 26, 1996Skælskør Boeslunde Plejehjem
Marriage: November 15, 1931Skælskør kirke

Shared note
Mary Oline Petersen alias Mary Oline Frandsen f. Pedersen Født: 01-08-1907 i Skælskør Maria Kirkegaard, Skælskør sogn og døbt 18-10-1907 i Skælskør kirke - datter af arbejdsmand Peter Vilhelm Petersen (1868-1937) og hustru Karen Marie Oline Hansen, 33 år (ca. 1874-1909). Kilde: KB-opslag 124, nr. 18. Skælskør sogn. K.M. År 1900-1914. Faddere: Moderen bar barnet. Brændevinskusk Ole Andreas Christiansen af Skælskør og hustru Hanne Marie Nielsen. Arbejdskarl Lars Christian Hansen, Skælskør. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155600#155600,26003186 Erhverv: Ekspeditrice Gift 15-11-1931: Ungkarl, handelsgartner Kaj Gottlieb Frandsen, af Skælskør (f. 12-11-1907 i Skælskør sogn, søn af postbud Ernst Hermann Gottlieb Frandsen og hustru Line Hansen, Skælskør) gifter sig 15-11-1931 i Skælskør kirke med pigen, ekspeditrice Mary Oline Petersen af Skælskør (f. 01-08-1907 i Skælskør, datter af arbejdsmand Peter Vilhelm Petersen og hustru Karen Marie Oline Hansen, Skælskør). Parret viet af pastor Wessel, Eggeslevmagle i Skælskør kirke. Vidner: Brudgommens far og pens. baneformand Hans Christian Egerup, Skælskør. Kilde: KB-opslag 28, nr. 14. Skælskør sogn. K.M. År 1926-1934. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155602#155602,26003693 Død 26-09-1996: Mary Oline Frandsen f. Petersen dør 26-09-1996 i Skælskør Boeslunde Plejehjem, 89 år, 1 mdr. og 25 dage gl., og bliver begravet på Skælskør kirkegård. Kilde: Grave på Skælskør kirkegård. Gravsted/Afd/Gang: 3-E-3 danskkgindex.dk/skaelskoer/skaelskoer_svar_soeg.php 5 børn i ægteskabet: ID 248-1b5a1g3a: Birgit Frandsen ID 248-1b5a1g3b: Anne-Lise Frandsen ID 248-1b5a1g3c: Poul Ernst Frandsen ID 248-1b5a1g3d: Jytte Karin Frandsen ID 248-1b5a1g3e: Kirsten Marianne Frandsen Se: Kirsten og Johs. Nielsen's hjemmeside - http://www.kirstenjohs.dk/ Folketælling: FT-1930: Carl Medingsvej 47, forhus, Skælskør købstad: >> Mary Oline Petersen, f. 01-08-1907 i Skælskør, Sorø amt, plejedatter hos stationsforstander Egerup). Ud for hendes erhverv står: forretningsmedhjælper hos Kaj Frandsen, Gartnerforretning Kilde: http://dis-danmark.dk/a_sub/kip/FTvis_FT.php?art=afsk&amt=23&herred=160&sogn=293&ft=2657 Kaj Gottlieb Frandsen og hans hustru Mary Oline flytter kortvarigt til Vanløse. Herefter bor familien på en landejendom i Oreby Huse, Høve sogn i Vester Flakkebjerg herred. Efter krigen flytter familien tilbage til Skælskør og bosætter sig på Kobækvej. ----------------- Læs om familien Frandsen på Kirsten og Johs. Nielsen's hjemmeside: http://www.kirstenjohs.dk/ Her kan du bl.a. læse "Birgits barndom 1935-49" under menuen "Gode" historier om slægten.