Correll_Dohlmann

Ane Jensine JensenAge: 35 years18831918

Name
Ane Jensine Jensen
Birth May 25, 1883
Alias
Ane Jensine Hansen f. Jensen og Anna Jensigne Hansen f. Jensen

Christening October 14, 1883 (Age 4 months)
MarriageRasmus Henrik HansenView this family
October 19, 1907 (Age 24 years)
Death December 23, 1918 (Age 35 years)
Burial December 29, 1918 (6 days after death)
Family with Rasmus Henrik Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: October 19, 1907Boeslunde kirke
Rasmus Henrik Hansen + Karen Erna Eline Frandsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 19, 1942b.v. Skælskør Rådhus

Shared note
Ane Jensine Jensen alias Ane Jensine Hansen f. Jensen og Anna Jensigne Hansen f. Jensen Født: 25-05-1883 på Neble Lyng, Boeslunde sogn og døbt 14-10-1883 i Boeslunde kirke - datter af gårdejer Jens Jensen, Boeslunde og hustru Bodil Jensen. Kilde: KB-opslag 119, nr. 10. Boeslunde sogn. K.M. År 1875-1884. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148463#148463,24534357 Gift 19-10-1907: Ungkarl, tømrersvend Rasmus Henrik Hansen i Skælskør (f. 04-08-1882 på Hulby Mark, Tårnborg sogn, døbt 15-10-1882, søn af stenhugger Hans Rasmussen og hustru Maren Kristine Jakobine Theil) gifter sig 19-10-1907 i Boeslunde kirke med pige Ane Jensine Jensen på Gryderup Mark (f. 25-05-1883 på Neble Lyng, Boeslunde sogn, datter af boelsmand Jens Jensen og hustru Bodil Jørgensen. Vidner: Stenhugger Hans Rasmussen, Hulby Mark (brudgommens far) og Jens Jensen, Gryderup (brudens far). Kilde: KB-opslag 151, nr. 14. Boeslunde sogn. K.M. År 1907-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148466#148466,24534953 5 børn i ægteskabet. Død 23-12-1918: Anna Jensigne Hansen f. Jensen dør 23-12-1918 i Skælskør, 35 år gl, og bliver begravet 29-12-1918 på Skælskør kirkegård. Gift med tømrer Rasmus Henrik Hansen, Skælskør. Født 25-05-1883 på Gryderup Mark, Boeslunde sogn, datter af gårdejer Jens Jensen, Boeslunde og hustru Bodil Jensen. Kilde: KB-opslag 148, nr. 30. Skælskør sogn. K.M. År 1909-1926. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155604#155604,26003953 Folketælling: FT-1911: Heilmannsvej 13, Skælskør, matr. 159 s, ejer: Postbud Peter Frandsen: Rasmus Henrik Hansen, f. 04-08-1882 i Tårnborg sogn, gift, husfar, tømrermester >> Anna Jensine f. Jensen, f. 25-05-1883 i Boeslunde sogn, gift, husmor Jens Henry Hansen, f. 17-08-1908 i Skælskør, barn Hans Bernhard Hansen, f. 19-01-1910 i Skælskør, barn Kilde: FT-skema nr. 296 - FT-opslag 6 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=69007#69007,12797926 FT-1916: Heilmannsvej 13, forhuset, stuen, Skælskør købstad: >> Anna Jensine f. Jensen, f. 25-05-1883 i Boeslunde sogn, gift, husmor Jens Henry Hansen, f. 17-08-1908 i Skælskør, barn Hans Bernhard Hansen, f. 19-01-1910 i Skælskør, barn Gertrud Margrethe Theil Hansen, f. 30-05-1914 i Skælskør, barn Tillægsliste - midlertidig fraværende: Rasmus Henrik Hansen, f. 04-08-1882 i Tårnborg sogn, gift, husfar, tømrermester - i Gentofte Kilde: FT-opslag 17 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=77616#77616,13413940