Correll_Dohlmann

Arendt Gottlieb Frøslev Frandsen1910

Name
Arendt Gottlieb Frøslev Frandsen
Birth September 8, 1910 27 25
Alias
Arent Gottlieb Frøslev Frandsen

Christening October 30, 1910 (Age 52 days)
Birth of a brotherArild Frøslev Frandsen
November 7, 1912 (Age 2 years)
Christening of a brotherArild Frøslev Frandsen
July 27, 1913 (Age 2 years)
Birth of a sisterMagda Marie Elise Frøslev Frandsen
March 1, 1915 (Age 4 years)
Christening of a sisterMagda Marie Elise Frøslev Frandsen
June 27, 1915 (Age 4 years)
Birth of a brotherTage Frøslev Frandsen
May 12, 1917 (Age 6 years)
Christening of a brotherTage Frøslev Frandsen
September 16, 1917 (Age 7 years)
Death of a paternal grandmotherElise Vilhelmine Nicoline Nathalia Jensen
February 24, 1923 (Age 12 years)
Death of a motherJensine Petrea Sand Jensen Frøslev
March 13, 1957 (Age 46 years)
Death of a fatherPeter Petersen Frandsen
about 1960 (Age 49 years)

Death of a brotherTage Frøslev Frandsen
November 23, 2010 (Age 100 years)

Burial of a brotherTage Frøslev Frandsen
November 2010 (Age 100 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
himself
2 years
younger brother
2 years
younger sister
2 years
younger brother
Tage Frøslev Frandsen
Birth: May 12, 1917 34 31Heilmannsvej 7, Skælskør i Skælskør sogn
Death: November 23, 2010
brother
Carl Erik Frøslev Frandsen

Shared note
ID 248-1b5a1i1: Arendt Gottlieb Frøslev Frandsen alias Arent Gottlieb Frøslev Frandsen Født: 08-09-1910 på Heilmannsvej 7, Skælskør i Skælskør sogn og døbt 30-10-1910 i Skælskør kirke - søn af (ID 248-1b5a1h) landpost Peter Petersen Frandsen og hustru Jensine Petrea Sand Jensen Frøslev, 25 år. Moderen bar barnet. Faddere: Postbud Ernst Hermann Gottlieb Frandsen, barnets farbror, og hustru Line Hansen. Bødker Anders Peter Theodor Frandsen, barnets farbror - alle af Skælskør. Forældrene borgerligt viet 20-10-1909 på Skælskør Rådhus. Kilde: KB-opslag 61, nr. 26. Skælskør sogn. K.M. År 1900-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155600#155600,26003123 Konfirmeret 05-10-1925 i Skælskør kirke: Arent Gottlieb Frøslev Frandsen, boende hos forældrene postbud Peter Petersen Frandsen og hustru Jensine Petrea Sand Jensen Frøslev, Heilmannsvej 7, Skælskør Kilde: KB-opslag 182, nr. 15. Skælskør sogn. K.M. År 1914-1928. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155601#155601,26003551 Folketællinger: FT-1911: Heilmannsvej 7, forhuset, stuen, Skælskør, Matr. 159 s, ejer: Postbud Peter Frandsen: ID 248-1b5a1i: Peter Frandsen, f. 26-11-1882 i Skælskør, gift, udenfor trossamfund, husfar, landpostbud Jensine Petrea Sand Jensen Frandsen f. Frøslev, f. 27-07-1885 i Herning ??, gift, FK, husmor, tilflyttet i 1905 fra Skjern >> ID 248-1b5a1i1: Arenth Gotlieb Frøslev Frandsen, f. 08-09-1910 i Skælskør, ugift, FK, barn (læs: Arendt Gottlieb Frøslev Frandsen) ID 248-1b5a1: Elise Vilhelmine Nathalia Frandsen f. Jensen, f. 03-07-1842 i Magleby sogn, Sorø amt, enke, tilflyttet i 1863 fra Magleby, slægtning (læs: husfaderens mor), alderdomsunderstøttelse Kilde: FT-opslag 6. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=69007#69007,12797926 FT-1916: Heilmannsvej 7, forhuset, stuen, Skælskør, Matr. 159 s, ejer: Postbud Peter Frandsen: ID 248-1b5a1i: Peter Petersen Frandsen, f. 26-11-1882 i Skælskør, gift, husfar, postbud Jensine Petrea (Sand Jensen) Frandsen, f. 27-07-1885 i Herning, Ringkøbing amt, gift, husmor, tilflyttet i 1905 fra Skjern >> ID 248-1b5a1i1: Ahrnt Gotlieb Frøslev Frandsen, f. 08-09-1910 i Skælskør, barn (læs: Arendt Gottlieb Frøslev Frandsen) ID 248-1b5a1i2: Arild Frøslev Frandsen, f. 07-11-1912 i Skælskær, barn ID 248-1b5a1i3: Magda Marie Elise (Frøslev) Frandsen, f. 01-03-1915 i Skælskør, barn ID 248-1b5a1: Elise Frandsen (alias Elise Vilhelmine Nicoline Nathalia Frandsen f. Jensen), f. 03-07-1842 i Magleby sogn, Sorø amt, enke, pensionær, alderdomsunderstøttelse Kilde: FT-opslag 8. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=77616#77616,13413931 FT-1921: Heilmannsvej 7, forhuset, Skælskør, matr. 159 s, ejer: Postbud P. Frandsen: ID 248-1b5a1: Elise Vilhelmine Nicoline Nathalia Frandsen f. Jensen, f. 03-07-1842 i Magleby sogn, Sorø amt, enke, slægtning, alderdomsunderstøttelse, tilflyttet i 1864 fra Magleby, Sorø amt ID 248-1b5a1i: Peter Petersen Frandsen, f. 26-11-1882 i Skælskør, gift, husfar, postbud ved Postvæsenet Jensine Petrea Sand (Jensen) Frandsen, f. 27-07-1885 i Herning, Ringkøbing amt, gift, husmor, tilflyttet i 1907 fra Skjern >> ID 248-1b5a1i1: Arendt Gottlieb Frøslev Frandsen, f. 08-09-1910 i Skælskør, barn ID 248-1b5a1i2: Arild Frøslev Frandsen, f. 07-11-1912 i Skælskør, barn ID 248-1b5a1i3: Magda Marie Elise Frøslev Frandsen, f. 01-03-1915 i Skælskør, barn ID 248-1b5a1i4: Tage Frøslev Frandsen, f. 12-05-1917 i Skælskør, barn Kilde: FT-opslag 8. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=84323#84323,13802970