Correll_Dohlmann

Elna Meta Frederikke Larsen1911

Name
Elna Meta Frederikke Larsen
Birth August 26, 1911
Alias
Elna Meta Frederikke Thornberg f. Larsen og Elna Meta FrederikkeFrandsen f. Larsen

Christening February 16, 1913 (Age 17 months)
Death of a husbandPoul Arnold Frandsen
October 24, 1967 (Age 56 years)
Burial of a husbandPoul Arnold Frandsen
October 28, 1967 (Age 56 years)
Death

Family with Poul Arnold Frandsen - View this family
husband
Poul Arnold Frandsen
Birth: October 21, 1911 27 30Heilmannsvej 11, Skælskør i Skælskør sogn
Death: October 24, 1967Amtssygehuset i Skælskør
herself
daughter
Private
daughter
Private

Shared note
Elna Meta Frederikke Larsen alias Elna Meta Frederikke Thornberg f. Larsen og Elna Meta Frederikke Frandsen f. Larsen Født: 26-08-1911 i Basnæs "Avlshavehus", Tjæreby sogn, V. Flakkebjerg herred og døbt 16-02-1913 i Førslev kirke - datter af arbejdsmand Jørgen Larsen og hustru Anne Marie Hansen på 36 år (f. 24-10-1876), Basnæs, Tjæreby sogn. Forældrene viet 25-07-1902 i Høve kirke. Kilde: KB-opslag 52, nr. 8. Tjæreby sogn, V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157625#157625,26448952 Gift 04-08-1936: Poul Arnold Frandsen, 21-10-1911 i Skælskør sogn, gifter sig borgerligt 04-08-1936 på Skælskør Rådhus med Elna Meta Frederikke Larsen, f. 26-08-1911 i Basnæs, Tjæreby sogn. Kilde: Deres børns fødsler og dåb. 2 børn i ægteskabet. Folketælling: FT-1925 - 5. nov.: Lundby matr. 9a Højgård, Tjæreby sogn, Vester Flakkebjerg herred, Sorø amt, DK. Niels Larsen Holst, 14- 11-1856, ugift, landmand, Tjæreby s Kristian Frederik Holst, 18-01-1867, ugift, landmand, Tjæreby s Augusta Marie Hansen, 05-02-1882, ugift husbestyrerinde, Nordrup s Elna Marry Nymann, 05-12-1909, ugift, tjenestepige, Hyllsted s >> Elna Meta Frederikke Larsen, 26-08-1911, ugift, tjenestepige, Tjæreby s Marinus Veng, 16-06-1902, ugift, tjenestekarl, Hammer, Århus Villy Mortensen, 08-10-1910, ugift, tjenestekarl, Blousterød s, Frederiksborg a