Correll_Dohlmann

Eva Elise Dagmar FrandsenAge: 23 years19011924

Name
Eva Elise Dagmar Frandsen
Birth May 16, 1901 26 24
Alias
Eva Elise Dagmar Berthelsen f. Frandsen

Christening June 30, 1901 (Age 45 days)
Birth of a sisterEster Marie Flora Frandsen
May 7, 1903 (Age 23 months)
Death of a sisterEster Marie Flora Frandsen
July 10, 1903 (Age 2 years)
Burial of a sisterEster Marie Flora Frandsen
July 14, 1903 (Age 2 years)
Birth of a brotherSvend Aage Brown Frandsen
November 28, 1904 (Age 3 years)
Christening of a brotherSvend Aage Brown Frandsen
June 25, 1905 (Age 4 years)
Birth of a sisterEster Marie Brown Frandsen
January 11, 1907 (Age 5 years)
Christening of a sisterEster Marie Brown Frandsen
March 29, 1907 (Age 5 years)
Birth of a brotherKaj Brown Frandsen
January 25, 1909 (Age 7 years)
Death of a brotherKaj Brown Frandsen
January 28, 1909 (Age 7 years)
Burial of a brotherKaj Brown Frandsen
January 31, 1909 (Age 7 years)
Birth of a sisterFlora Ebba Brown Frandsen
July 31, 1911 (Age 10 years)
Christening of a sisterFlora Ebba Brown Frandsen
November 5, 1911 (Age 10 years)
Birth of a sisterEllen Brown Frandsen
December 2, 1914 (Age 13 years)
Death of a sisterEllen Brown Frandsen
January 10, 1915 (Age 13 years)
Burial of a sisterEllen Brown Frandsen
January 16, 1915 (Age 13 years)
MarriagePeter Vilhelm Charly BerthelsenView this family
October 29, 1922 (Age 21 years)
Death of a paternal grandmotherElise Vilhelmine Nicoline Nathalia Jensen
February 24, 1923 (Age 21 years)
Death October 16, 1924 (Age 23 years)
Burial October 21, 1924 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
herself
2 years
younger sister
Ester Marie Flora Frandsen
Birth: May 7, 1903 28 26Sorøvej, Skælskør sogn
Death: July 10, 1903Sorøvej, Skælskør sogn
19 months
younger brother
2 years
younger sister
2 years
younger brother
Kaj Brown Frandsen
Birth: January 25, 1909 34 32Sorøvej, Skælskør sogn
Death: January 28, 1909Sorøvej, Skælskør sogn
3 years
younger sister
3 years
younger sister
Ellen Brown Frandsen
Birth: December 2, 1914 40 38Sorøvej 7, Skælskør sogn
Death: January 10, 1915Sorøvej 7, Skælskør sogn
brother
Aksel Frede Brown Frandsen
Family with Peter Vilhelm Charly Berthelsen - View this family
husband
herself
Marriage: October 29, 1922Skælskør kirke

Shared note
ID 248-1b5a1f1: Eva Elise Dagmar Frandsen alias Eva Elise Dagmar Berthelsen f. Frandsen Født: 16-05-1901 på Algade, Skælskør i Skælskør sogn og døbt 30-06-1901 i Skælskør kirke - datter af (ID 248-1b5a1f) bødker Anders Peter Theodor Frandsen og hustru Anna Dagmar Jensen, 24 år. Faddere: Detaillist Peter Knoblauch og hustru Anna Clausen, som bar barnet. Cigarmager Peter Petersen Frandsen (barnets farbror). Syerske Alma Solunda Knoblauch - alle af Skælskør. Kilde: KB-opslag 92, nr. 7. Skælskør sogn. K.M. År 1900-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155600#155600,26003154 Gift 29-10-1922: Ungkarl, bagersvend af Skælskør, Peter Vilhelm Charly Berthelsen (f. 25-05-1896 i Skælskør sogn, søn af fisker Carl Christian Frederik Berthelsen og Nikoline Kristine Margrethe Jeppesen, Skælskør) gifter sig 29-10-1922 i Skælskør kirke med pigen, tjenestepige af Skælskør, Eva Elise Dagmar Frandsen (f. 16-05-1901 i Skælskør, datter af bødker Anders Peter Theodor Frandsen og hustru Anna Dagmar Jensen, Skælskør). Kilde: KB-opslag 275, nr. 21. Skælskør sogn. K.M. År 1914-1928, https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155601#155601,26003644 Død 16-10-1924: Eva Elise Dagmar Berthelsen f. Frandsen dør 16-10-1924 på Skælskør Sygehus, 23 år gl., og bliver begravet 21-10-1924 på Skælskør kirkegård. Gift med bager Peter Vilhelm Charly Berthelsen, Sorøvej 7, Skælskør. Født 16-05-1901 i Skælskør. Kilde: KB-opslag 186, nr. 27. Skælskør sogn. K.M. År 1909-1926. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155604#155604,26003991