Correll_Dohlmann

Olga Betty Louise Hansen1906

Name
Olga Betty Louise Hansen
Birth December 18, 1906
Alias
Olga Betty Louise Frandsen f. Hansen

Christening February 6, 1907 (Age 50 days)
Birth of a son
#1
Preben Brown Frandsen
December 3, 1927 (Age 20 years)
Christening of a sonPreben Brown Frandsen
January 29, 1928 (Age 21 years)
Death of a sonPreben Brown Frandsen
March 4, 1951 (Age 44 years)
Burial of a sonPreben Brown Frandsen
March 10, 1951 (Age 44 years)
Death

Family with Svend Aage Brown Frandsen - View this family
husband
herself
son
Preben Brown Frandsen
Birth: December 3, 1927 23 20Skælskør sogn
Death: March 4, 1951Østergade 9, Skælskør sogn
son
Jørgen Brown Frandsen

Shared note
Olga Betty Louise Hansen alias Olga Betty Louise Frandsen f. Hansen Født: 18-12-1906 i Kelstrup Hyllemark, Kirke Stillinge sogn og døbt 06-02-1907 i Stillinge kirke, Kirke Stillinge sogn - datter af boelsmand Hans Jørgen Hansen og hustru Hansine Marie Christine f. Hansen, 35 år gl., Hyldemark (nu Hyllemark). Kilde: KB-opslag 93, nr. 34. Kirke Stillinge sogn. Slagelse herred. Sorø amt. K.M. År 1899-1907. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=152746#152746,25433561 Gift 25-06-1927: Ungkarl, elektriker, Svend Aage Brown Frandsen af Skælskør (f. 28-11-1904 i Skælskør sogn, søn af bødker Anders Peter Theodor Frandsen og hustru Anna Dagmar Jensen af Skælskør) gifter sig 25-06-1927 i Stillinge kirke, Kirke Stillinge sogn med ungpige Olga Betty Louise Hansen af Keldstrup Hyldemark (nu Kelstrup Hyllemark), f. 18-12-1906 i Kelstrup Hyllemark, Kirke Stillinge sogn, datter af bolsmand Hans Jørgen Hansen og hustru Hansine Marie Kristine f. Hansen, af Keldstrup Hyldemark, (Kirke) Stillinge sogn. Vidner: Bolsmand Hans Jørgen Hansen og bødker Anders Peter Theodor Frandsen, førstnævnte af Keldstrup Hyldemark, sidstnævnte af Skælskør. Kilde: KB-opslag 202, nr. 8. Kirke Stillinge sogn. K.M. År 1914-1928. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=152749#152749,25434216 Folketælling: FT-1930: Østergade 9, Forhus, Skælskør købstad: Svend Aage Brown Frandsen, f. 28-11-1904 i Skælskør sogn, gift, husfar, elektriker hos Sv. Olsen Dalmose >> Olga Betty Louise Frandsen, f. 18-12-1906 i Kelstrup Hyllemark, Kirke Stillinge sogn, gift, husmor, brødudsalg Preben Brown Frandsen, f. 03-12-1927 i Skælskør sogn, ugift, barn Jørgen Brown Frandsen, f. 25-06-1930 i Skælskør sogn, ugift, barn Kilde: http://dis-danmark.dk/a_sub/kip/FTvis_FT.php?art=afsk&amt=23&herred=160&sogn=293&ft=2657 I 1958: Bor ægteparret stadig på Østergade 9, Skælskør. Hos ægteparret bor også de 2 nevøer: Finn Brown Frandsen og Stig Brown Frandsen, der er sønner af politibetjent Aksel Frede Brown Frandsen, Ryparken 50, Kbh. og afdøde hustru Gudrund Poulsen (der døde den 30-01-1946 i Fredens sogn, Kbh.).