Correll_Dohlmann

Ester Marie Brown Frandsen1907

Name
Ester Marie Brown Frandsen
Birth January 11, 1907 32 30
Alias
Esther Marie Brown Frandsen og Ester Marie Brown Kofod f. Frandsen

Christening March 29, 1907 (Age 2 months)
Birth of a brotherKaj Brown Frandsen
January 25, 1909 (Age 2 years)
Death of a brotherKaj Brown Frandsen
January 28, 1909 (Age 2 years)
Burial of a brotherKaj Brown Frandsen
January 31, 1909 (Age 2 years)
Birth of a sisterFlora Ebba Brown Frandsen
July 31, 1911 (Age 4 years)
Christening of a sisterFlora Ebba Brown Frandsen
November 5, 1911 (Age 4 years)
Birth of a sisterEllen Brown Frandsen
December 2, 1914 (Age 7 years)
Death of a sisterEllen Brown Frandsen
January 10, 1915 (Age 7 years)
Burial of a sisterEllen Brown Frandsen
January 16, 1915 (Age 8 years)
Death of a paternal grandmotherElise Vilhelmine Nicoline Nathalia Jensen
February 24, 1923 (Age 16 years)
Death of a sisterEva Elise Dagmar Frandsen
October 16, 1924 (Age 17 years)
Burial of a sisterEva Elise Dagmar Frandsen
October 21, 1924 (Age 17 years)
MarriageArne Bornø KofodView this family
May 31, 1936 (Age 29 years)
Death of a motherAnna Dagmar Jensen
December 31, 1952 (Age 45 years)
Death of a fatherAnders Peter Theodor Frandsen
December 10, 1955 (Age 48 years)
Death of a husbandArne Bornø Kofod
April 4, 1987 (Age 80 years)

Burial of a husbandArne Bornø Kofod
April 9, 1987 (Age 80 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
elder sister
2 years
elder sister
Ester Marie Flora Frandsen
Birth: May 7, 1903 28 26Sorøvej, Skælskør sogn
Death: July 10, 1903Sorøvej, Skælskør sogn
19 months
elder brother
2 years
herself
2 years
younger brother
Kaj Brown Frandsen
Birth: January 25, 1909 34 32Sorøvej, Skælskør sogn
Death: January 28, 1909Sorøvej, Skælskør sogn
3 years
younger sister
3 years
younger sister
Ellen Brown Frandsen
Birth: December 2, 1914 40 38Sorøvej 7, Skælskør sogn
Death: January 10, 1915Sorøvej 7, Skælskør sogn
brother
Private
Family with Arne Bornø Kofod - View this family
husband
herself
Marriage: May 31, 1936Skælskør kirke

Shared note
ID 248-1b5a1f4: Ester Marie Brown Frandsen alias Esther Marie Brown Frandsen og Ester Marie Brown Kofod f. Frandsen Født: 11-01-1907 på Sorøvej, Skælskør sogn og døbt 29-03-1907 i Skælskør kirke - datter af (ID 248-1b5a1f) bødker Anders Peter Theodor Frandsen og hustru Anna Dagmar Jensen, 30 år. Faddere: Moderen bar barnet. Faderen. Cigarmager Ernst Frandsen af Skælskør (barnets farbror) og hustru Line Hansen. Kilde: KB-opslag 121, nr. 1. Skælskør sogn. K.M. År 1900-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155600#155600,26003183 Gift 31-05-1936: Ungkarl, malersvend Arne Bornø Kofod af Rønne, Bornholms amt (f. 14-05-1912 i Rønne, Bornholm, søn af maler Adolf Hilbert Florentius Kofod og hustru Marie Regnarsson, Rønne) gifter sig 31-05-1936 i Skælskør kirke med pige, husassisent Esther Marie Brown Frandsen af Rønne (f. 11-01-1907 i Skælskør, datter af bødker Anders Peter Theodor Frandsen og hustru Anna Dagmar Jensen, Skælskør. Lysning i Rønne kirke. Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 14, nr. 4. Skælskør sogn. K.M. År 1934-1951. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155606#155606,26004306 Død ? : Ester Marie Brown Kofod f. Frandsen Måske død i Roskilde - som ægtefællen Folketælling: FT-1925 - 5. nov.: Sorøvej 7, forhuset, stuen, Skælskør, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt: ID 248-1b5a1f: Anders Peter Theodor Frandsen, f. 29-07-1874 i Skælskør sogn, gift i 1901, husfar, arbejdsmand Anna Dagmar Frandsen, f. 26-08-1876 i Førslev sogn, gift i 1901, husmor >> ID 248-1b5a1f4: Ester Marie Brown Frandsen, 11-01-1907 på Sorøvej, Skælskør sogn, husassistent ID 248-1b5a1f6: Flora Ebba Brown Frandsen, f. 31-07-1911 i Skælskør sogn, barn ID 248-1b5a1f8: Aksel Frede Brown Frandsen, f. 12-10-1916 i Skælskør sogn, barn Peter Vilhelm Charly Berthelsen, f. Spegerborg, Skælskør sogn, enkemand (efter Eva Elise Dagmar Berthelsen f. Frandsen), bagersvend i Skælskør Kilde: FT-opslag 12. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=97359#97359,15876433