Correll_Dohlmann

Gudrun PoulsenAge: 29 years19161946

Name
Gudrun Poulsen
Birth April 23, 1916
Alias
Gudrun Frandsen f. Poulsen

Christening July 30, 1916 (Age 3 months)
Occupation
Køkkenassistent på Rigshospitalet, Kbh.

Death January 30, 1946 (Age 29 years)
Burial February 6, 1946 (7 days after death)
Family with Aksel Frede Brown Frandsen - View this family
husband
Aksel Frede Brown Frandsen
herself
son
Finn Brown Frandsen
son
Stig Brown Frandsen

Shared note
Gudrun Poulsen alias Gudrun Frandsen f. Poulsen Født: 23-04-1916 på Nordostvej 10, Randers Sct. Peders sogn og døbt 30-07-1916 i Randers Sct. Peders kirke - datter af maskinarbejder Arnold Anders Frederik Poulsen og hustru Anna f. Mohr, 27 år gl. Kilde: KB-opslag 104, nr. 17. Randers Sankt Peders sogn. K.M. År 1916-1918. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=167790#167790,28176336 Erhverv: Køkkenassistent på Rigshospitalet, Kbh. Gift 29-03-1941: Ugift Aksel Frede Brown Frandsen, f. 12-10-1916 på Skælskør, politibetjent, Slagelsegade 6, Kbh., og ugift Gudrun Poulsen, f. 23-04-1916 i Sct. Peders sogn, Randers, køkkenassistent, Rigshospitalet, Kbh., gifter sig borgerligt 29-03-1941 på Københavns Rådhus, Vielsen foretaget af Københavns Magistrat. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1941, lb.nr. 940. AO-opslag 342. Side 340. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=51537#51537,11487564 Død 30-01-1946: Gudrun Frandsen f. Poulsen dør 30-01-1946 i Fredens sogn, Kbh., 29 år gl., og bliver begravet 06-02-1946 på Bispebjerg kirkegård, Kbh. Hustru, - Søpassagen 19, Mezz., tv., Kbh. Født 23-04-1916 i St. Peders sogn, Randers. Datter af maskinarbejder Arnold Anders Frederik Poulsen og hustru Anna Mohr. Gift med: Politibetjent Aksel Frede Brown Frandsen, Søpassagen 19, Mezz., tv., Kbh. Ægteforenet 29-03-1941 på Københavns Rådhus, Kbhvns. Mag. Kilde: KB-opslag 171, nr. 3. Fredens sogn, Kbh. K.M. År 1943-1962. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149547#149547,24738129 2 børn i ægteskabet. Bopæl: I 1946: Søpassagen 19, Mezz., tv., Kbh.