Correll_Dohlmann

Johan Holger Ingvard Abrahamsen1898

Name
Johan Holger Ingvard Abrahamsen
Birth August 29, 1898
Alias
tvilling

Christening December 7, 1898 (Age 3 months)
MarriageMargrethe Christine Gundelach PedersenView this family
February 1, 1924 (Age 25 years)
Death of a wifeMargrethe Christine Gundelach Pedersen
February 27, 1982 (Age 83 years)

Occupation
Politibetjent

Death

Family with Margrethe Christine Gundelach Pedersen - View this family
himself
wife
Marriage: February 1, 1924Skt. Jakobs kirke, Kbh.

Shared note
Johan Holger Ingvard Abrahamsen Ved dåben indskrevet som Johan Holger Ingvard Abraham *) - tvilling til Oda Mathilde Marie Abraham Født: 29-08-1898 på Smedegade 5, 1. sal, Kbh. i Helligkors sogn og døbt 07-12-1898 i Helligkorskirken, Kbh. - søn af opvarter (siden gæstgiver) Ernst Abraham og hustru Pouline Marie Petrine Steffensen på 24 år. *) Rettet til Abrahamsen iflg. skrivelse fra Kirkeministeriet 10-02-1938 Forældrene viet 07-12-1897 i Helligkorskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 264, nr. 279, side Note: Tvilling til Oda Mathilde Marie Abraham, KB-opslag 258, nr. 257, side 257. Helligkors sogn, Kbh. K.M. År 1895-1899. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150996#150996,25050598 Erhverv: Politibetjent Gift 01-02-1924: Ungkarl, politibetjent Johan Holger Ingvard Abraham *), Griffenfeldsgade 24, Kbh. (f. 29-08-1898 i Helligkors sogn, søn af afdøde kelner Ernst Abraham og hustru Pouline Marie Petrine f. Steffensen, samme sted) gifter sig 01-02-1924 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. med pige Margrethe Christine Gundelach Pedersen, Jagtvejen 217, Kbh. (f. 15-02-1903 i Skt. Jakobs sogn, Kbh., datter af skibsfører Peder Georg Christian Pedersen og hustru Vincenzia Christine f. Gundelach, samme sted). Lysning i Sions kirke, Kbh. Vidner: Brudens far samt malermester Johs. Christensen, Jyderup. Kilde: KB-opslag 218, side 215. Sions sogn, Kbh. K.M. År 1917-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155567#155567,25995236 *) Rettet til Abrahamsen iflg. skrivelse fra Kirkeministeriet 10-02-1938 2 sønner i ægteskabet. Se: Karsten Egeblad's hjemmeside - egeblad.dk Bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Oplysninger om registerbladet Udfyldelsesdato: 1-8-1892 Hovedperson: Ernst Abrahamsen, f. 07-12-1865 i, København; død 03-04-1911 - Stillinger: Kelner og gæstgiver Ægtefælle: Pouline Marie Petrine Abrahamsen, f. 23-01-1874 i København Børn: >> Johan Holger Abrahamsen, f. 29-08-1898 Oda Mathilde Abrahamsen, f. 29-08-1898 Adresser: 01-08-1892: Fra Landemærket 6, 1. til Mikkelbryggersgade 5 , 3. - hos Enken Speich 10-11-1892: Hotel Alexandra, Haregade 49 23-10-1895: Turesensgade 33 , 3. 10-04-1896: H.C. Andersens Gade 1 , 1. - hos Enkefru Petersen 20-08-1897: Smedegade 5 , 1. - hos Enkefru Petersen 01-11-1900: Husumgade 18, 1. 01-11-1901: Thorsgade 111, stuen 01-05-1903: Lombardigade 7, 1. 01-11-1906: Frederik d. 7.s Gade 5, 1. 01-11-1908: Nørrebrogade 110, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0001. Registerblad 331 (unikt id: 3300331) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1913 >> Johan Holger Ingvar Abrahamsen, f. 29-08-1898 i København Adresser 01-05-1913: Classensgade 18, stuen 01-11-1913: Griffenfeldtsgade 24, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen - færdigtas. Filmrulle 001a. Registerblad 3497 (unikt id: 1488147) Tvillingsøsteren: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1912 >> Oda Mathilde Abrahamsen, f. 29-08-1898 i København - Stillinger: Kassererske Adresser 01-11-1912: Fra Nørrebrogade 110 til Classensgade 18 , kælderen 01-11-1913: Griffenfeldtsgade 24, 2. 01-05-1921: Griffenfeldtsgade 24, 2. (Sognetilhør i 1918: Hellig Kors, Brorsons) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen - færdigtas. Filmrulle 001a. Registerblad 3644 (unikt id: 1488294)