Correll_Dohlmann

Bodil Møller RasmussenAge: 40 years19251966

Name
Bodil Møller Rasmussen
Birth August 4, 1925
Alias
Bodil Møller Egeblad f. Rasmussen

Christening September 13, 1925 (Age 40 days)
MarriageMogens EgebladView this family
May 18, 1951 (Age 25 years)
Death May 19, 1966 (Age 40 years)
Burial May 24, 1966 (5 days after death)
Family with Mogens Egeblad - View this family
husband
herself
Bodil Møller Rasmussen
Birth: August 4, 1925Guldsmedgade 20, Århus i Århus Sct. Johannes sogn
Death: May 19, 1966Københavns Amtssygehus i Gentofte
Marriage: May 18, 1951i Århus Vor Frue kirke
Mogens Egeblad + Private - View this family
husband
husband’s wife
Private
Mogens Egeblad + Private - View this family
husband
husband’s wife
Private

Shared note
Bodil Møller Rasmussen alias Bodil Møller Egeblad f. Rasmussen Født: 04-08-1925 på Guldsmedgade 20, Århus i Århus Sct. Johannes sogn og døbt 13-09-1925 i Århus Vor Frue kirke - datter af købmand Martinus Carl Møller Rasmussen og hustru Bodil Mary Nielsen, f. 13-05-1894. Forældrene viet 13-05-1922 i Århus Vor Frue kirke. Kilde: KB-opslag 165, nr. 324, side 175. Århus Sct. Johannes sogn. K.M. År 1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173315#173315,29136811 Gift 18-05-1951: Mogens Egeblad, f. 29-07-1926 på Rigshospitalet, Kbh., gifter sig 18-05-1951 i i Århus Vor Frue kirke med Bodil Møller Rasmussen, f. 04-08-1925 Århus Sct. Johannes sogn. Kilde: Hustruen Bodils død. Død 19-05-1966: Bodil Møller Egeblad f. Rasmussen dør 19-05-1966 på Københavns Amtssygehus i Gentofte, 40 år gl.. Hun bliver bisat 24-05-1966 fra Amtssygehusets kapel til Mariebjerg krematorium. Ligbrænding 25-05-1966. Adresse ved død: Hegnsvej 89, Nærum. Gift med læge Mogens Egeblad. Viet 18-03-1951 i Århus Vor Frue kirke. Født 04-08-1925 i Århus Sct. Johannes sogn. Kilde: KB-opslag 246, nr. 133. Gentofte sogn. Kbh. K.M. År 1964-1967. http://ao.salldata.dk/vis_billede.php?bsid=150241&side=246&kb=København, Sokkelund, Gentofte 1964-1967 D (KM)&height=766 2 børn i ægteskabet. Se: Karsten Egeblad's hjemmeside - egeblad.dk