Correll_Dohlmann

Victoria Emilie Christensen1865

Name
Victoria Emilie Christensen
Birth January 15, 1865
Alias
Victoria Emilie Braunstein f. Christensen

MarriagePeter Christian BraunsteinView this family
before 1891 (Age 25 years)

Birth of a daughter
#1
Rigmor Braunstein
June 13, 1891 (Age 26 years)
Christening of a daughterRigmor Braunstein
July 19, 1891 (Age 26 years)
Death of a husbandPeter Christian Braunstein
September 27, 1920 (Age 55 years)

Death of a daughterRigmor Braunstein
after 1960 (Age 94 years)

Death

Shared note
Victoria Emilie Christensen alias Victoria Emilie Braunstein f. Christensen Født: 15-01-1865 i Hesselbogård. Gift før 1891: Peter Christian Braunstein, f. 27-05-1854 i Flensborg, gifter sig med Victoria Emilie Christensen, f. 15-01-1865 i Hesselbogård. Bosteder: Bopæl meldt i København - Udfyldelsesdato: 1-11-1898 Hovedperson: Peter Christian Braunstein, f. 27-05-1854 i Tyskland, Flensborg, død 27-09-1920 Stillinger: Grosserer >> Ægtefælle: Victoria Emilie Braunstein, f. 15-01-1864 i Hesselbogaard Barn: Rigmor Braunstein, f. 13-06-1891 Barn: Kaj Aage Braunstein, f. 27-03-1901 Adresser: 01-11-1898: Fra Frederiksberg til Classensgade 46 , 3. 01-05-1900: Classensgade 36 , 2. 01-11-1907: Frameldt 01-05-1908: Classensgade 36 , 2. 01-05-1914: Holbergsgade 16 , 4. 01-05-1917: Frameldt 01-11-1917: Fra Steen Blichers Vej 14 til Lipkesgade 25 Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 4164, rl 2, Dødeblade