Correll_Dohlmann

Petrine Nicolaisen1861

Name
Petrine Nicolaisen
Birth April 6, 1861
Alias
Petrine Nikolajsen og Petrine Møller f. Nikolaisen

Hjemmedøbt April 23, 1861 (Age 17 days)
Christening September 25, 1861 (Age 5 months)
MarriageVilliam Theodor MøllerView this family
November 12, 1894 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#1
Aase Valborg Møller
December 27, 1896 (Age 35 years)
Death

Family with Villiam Theodor Møller - View this family
husband
herself
Marriage: November 12, 1894Sønder Vissing kirke
2 years
daughter

Shared note
Petrine Nicolaisen alias Petrine Nikolajsen og Petrine Møller f. Nikolaisen Født: 06-04-1861 i Klovborg sogn, Vrads herred og hjemmedøbt der 23-04-1861. Fremstillet 25-09-1861 i Klovborg kirke. Datter af husmand Nicolai Christiansen og hustru Ellen Cathrine Mikkelsen af Klovborg Kilde: KB-opslag 88, nr. 5. Klovborg sogn. Vrads herred, Skanderborg amt. K.M. År 1860-1892. http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=165543&side=88&kb=Skanderborg, Vrads, Klovborg 1860-1892 FKVDJTA (KM)&height=766 Gift 12-11-1894: Ungkarl og herreekviperingshandler Villiam Theodor Møller af København (f. 02-07-1861 i Randers, søn af smedemester Søren Møller og hustru Johanne Rosine Hollauffer) gifter sig 12-11-1894 i Sønder Vissing kirke med Pigen Petrine Nikolajsen (Nicolaisen) af Truds Mølle, Sønder Vissing sogn (f. 06-04-1861 i Klovborg, datter af husmand Nikolaj Kristiansen (Nicolai Christiansen) og hustru Ellen Kathrine (Cathrine) Mikkelsen af Klovborg). Vidner: Thomas Peter Hansen, aftægtsmand på Voerladegaard Mark, og Peter Nikolajsen, forpagter i Truds Mølle. Kilde: KB-opslag 180, nr. 8. Sønder Vissing sogn. Tyrsting herred. Skanderborg amt. K.M. År 1892-1911. http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=170107&side=180&kb=Skanderborg, Tyrsting, Sønder Vissing 1892-1911 FKVD (KM)&height=766 Folketællinger: Forældrene i 1860: FT-1860: Skanderborg, Vrads, Klovborg, Mattrup, *et Hus, 82, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6419: Nicolai Christiansen, 38, G, *husmand, Husfader, Nykirke, Veile Amt Ellen Cathrine Mikkelsen, 38, G, *hans Kone, Thyrsting, Skanderborg Amt Sidsel Kirstine Nicolaisen, 13, U, *deres Barn, *her i Sognet Maren Nicolaisen, 2, U, *deres Barn, *her i Sognet Faderen i 1880: FT-1880: Skanderborg, Tyrsting, Grædstrup, Dauding By, et Hus, 20, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3771: Nikolai Christiansen, 57, Gift, Møller. Landmand, Nykirke Ane Johanne Jeppesen, 41, Gift, Husmoder, ?? Maren Nikolaisen, 21, Ugift, Tjenestepige, Klovborg Christian Jakobsen, 15, Ugift, Tjenestedreng, *her i Sognet Christiane Nikolaisen, 13, Ugift, Barn, *her i Sognet Anton Jakobsen, 9, Ugift, Barn, *her i Sognet Jakob Peter Nikolaisen, 2, Ugift, Barn, *her i Sognet