Correll_Dohlmann

Henrik RasmussenAge: 17 years18191836

Name
Henrik Rasmussen
Birth June 10, 1819 40 42
Alias
Hendrik Rasmussen

Hjemmedøbt June 13, 1819 (Age 3 days)
Christening July 18, 1819 (Age 38 days)
Birth of a sisterBirthe Rasmusdatter
April 20, 1822 (Age 2 years)
Death of a sisterBirthe Rasmusdatter
May 9, 1822 (Age 2 years)
Burial of a sisterBirthe Rasmusdatter
May 19, 1822 (Age 2 years)
Death June 18, 1836 (Age 17 years)
Burial June 24, 1836 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1805Bavelse kirke
11 years
elder sister
-10 years
elder brother
8 years
elder brother
5 years
himself
3 years
younger sister
Birthe Rasmusdatter
Birth: April 20, 1822 43 45Tyvelse by og sogn
Death: May 9, 1822Tyvelse by og sogn

Shared note
ID 21-3: Henrik Rasmussen alias Hendrik Rasmussen Født: 10-06-1819 i Tyvelse by og sogn og hjemmedøbt der 13-06-1819. Fremstillet 18-07-1819 i Tyvelse kirke. Søn af (ID 42) husmand i Tyvelse, Rasmus Jensen og (ID 43) hustru Kirstine (læs: Kirsten) Hansdatter i Tyvelse Kilde: KB-opslag 10, nr. 5. Tyvelse sogn. Tybjerg h. K.M. År 1814-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157915#157915,26514213 Hendrik Rasmussen, der opholder sig i Tyvelse, bliver konfirmeret 1. s. efter påske i 1834 i Tyvelse kirke. Født: 10-06-1819 i Tyvelse sogn. Forældre: Husmand Rasmus Jensen og hustru Kirsten Hansdatter af Tyvelse. Kilde: KB-opslag 115, nr. 4. Tyvelse sogn. Tybjerg h. K.M. År 1814-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157915#157915,26514318 Død 18-06-1836: Henrik Rasmussen, tjenestekarl i Hinnerup, dør 17 år gl., den 18-06-1836 i Tyvelse sogn, hvor han opholder sig hos sin far. Han bliver begravet 24-06-1836 på Tyvelse sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 252, nr. 3. Tyvelse sogn. Tybjerg h. K.M. År 1814-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157915#157915,26514455 Folketælling: FT-1834: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse by, Et Huus, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C3402: ID 42: Rasmus Jensen, 55, Gift, Huusmand og Dagleier ID 43: Kirsten Hansdatter, 59, Gift, Hans kone >> ID 21-3: Henrik Rasmussen, 15, Ugift, Deres søn Jens Hansen, 10, Ugift, Pleiebarn under fattigvæsenet Ellen Larsdatter, 53, Enke, Inderste og almisselem Kirsten Hansdatter, 15, Ugift, Hendes Børn Lars Hansen, 10, Ugift, Hendes Børn