Correll_Dohlmann

Maren AndersdatterAge: 86 years18221909

Name
Maren Andersdatter
Birth December 23, 1822
Alias
Maren Pedersen f. Andersen

Hjemmedøbt December 25, 1822 (Age 2 days)
Birth of a daughter
#1
Karen Sophie Jensdatter
April 17, 1847 (Age 24 years)
Christening of a daughterKaren Sophie Jensdatter
May 30, 1847 (Age 24 years)
MarriageJens PedersenView this family
October 5, 1847 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Ane Marie Jensdatter
March 8, 1853 (Age 30 years)
Christening of a daughterAne Marie Jensdatter
May 29, 1853 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Kirsten Marie Jensdatter
April 25, 1856 (Age 33 years)
Christening of a daughterKirsten Marie Jensdatter
June 22, 1856 (Age 33 years)
Birth of a son
#4
Anders Jensen
February 26, 1859 (Age 36 years)
Christening of a sonAnders Jensen
May 1, 1859 (Age 36 years)
Death of a sonAnders Jensen
August 13, 1860 (Age 37 years)
Burial of a sonAnders Jensen
August 17, 1860 (Age 37 years)
Death of a husbandJens Pedersen
January 22, 1899 (Age 76 years)
Burial of a husbandJens Pedersen
January 31, 1899 (Age 76 years)
Death June 21, 1909 (Age 86 years)
Burial June 26, 1909 (5 days after death)
Family with Jens Pedersen - View this family
husband
herself
Marriage: October 5, 1847Tyvelse kirke
-6 months
daughter
6 years
daughter
3 years
daughter
3 years
son
Anders Jensen
Birth: February 26, 1859 36 36Tyvelse by og sogn
Death: August 13, 1860Tyvelse by og sogn

Shared note
Maren Andersdatter alias Maren Pedersen f. Andersen Født: 23-12-1822 i Herlufmagle sogn og hjemmedøbt der 25-12-1822 - datter af indsidder (siden husmand) Anders Madsen og kone Kirsten Nielsdatter af Herlufmagle. Kilde: KB-opslag 111, nr. 17. Herlufmagle sogn. K.M. År 1814-1836. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151315#151315,25137275 Gift 05-10-1847: Ungkarl, Jens Pedersen, 24 år, tjenestekarl på Næsbyholm, vac. 26-08-1824, gifter sig 05-10-1847 med Maren Andersdatter, 24 år, (f. ca. 1822 i Herlufmagle sogn), vac. 01-08-1823 af Tode af Herlufmagle, datter af husmand Anders Madsen og hustru Kirsten Nielsdatter. Forlovere: Husmand Peder Jensen (brudgommens far) og husmand Peder Larsen. Kilde: KB-opslag 183, nr. 3. Tyvelse sogn. K.M. År 1814-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157915#157915,26514386 Død 21-06-1909: Maren Pedersen f. Andersen dør 21-06-1909 i Torped by, Ringsted Landsogn, 86 år gl., og bliver begravet 26-06-1909 på Tyvelse sogns kirkegård Kilde: KB-opslag 230, side 255. Tyvelse sogn. K.M. År 1892-1918. Alderdomsunderstøttet, boende i Torped, Ringsted Landsogn. Enke efter arbejdsmand Jens Pedersen af Tyvelse. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157920#157920,26515013 Folketællinger: FT-1850: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse By, 1 hus, 40, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5228: ID 40: Peder Jensen, 63, Enkemand, Husmand og daglejer, Bavelse, Præstø Amt ID 20-5: Karen Pedersdatter, 15, Ugift, Hans barn, Her i Sognet ID 20-6: Hans Pedersen, 10, Ugift, Hans barn, Her i Sognet ID 20-2: Jens Pedersen, 27, Gift, indsidder og daglejer, Her i Sognet >> Maren Andersdatter, 28, Gift, Hans Hustru, Herlufmagle, Præstø Amt ID 20-2a: Karen Sophie Jensdatter, 3, Ugift, Deres barn, Herlufmagle, Præstø Amt FT-1860: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse Skoledistrikt, Tyvelse By, Et Hus, 41 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5863: ID 40: Peder Jensen, 72, Enkemand, Husfader. Daglejer, Bavelse Sogn, Præstø Amt ID 20-2: Jens Pedersen, 36, Gift, Inderste. Daglejer, Tyvelse Sogn, Præstø Amt >> Maren Andersdatter, 38, Gift, Hans Kone, Herlufmagle Sogn, Præstø Amt ID 20-2a: Karen Sophie Jensdatter, 13, Ugift, Deres Barn, Herlufmagle Sogn, Præstø Amt ID 20-2b: Marie Jensdatter, 7, Ugift, Deres Barn, Tyvelse Sogn, Præstø Amt ID 20-2c: Kirsten Jensdatter, 4, Ugift, Deres Barn, Tyvelse Sogn, Præstø Amt ID 20-2d: Anders Jensen, 1, Ugift, Deres Barn, Tyvelse Sogn, Præstø Amt FT-1880: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse By, Et Hus, 33, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c9523: ID 20-2: Jens Pedersen, 56, Gift, Husfader, Daglejer i Agerbrug, Tyvelse Sogn Præstø Amt >> Maren Andersdatter, 57, Gift, hans Hustru, Herlufmagle Sogn Præstø Amt