Correll_Dohlmann

Anne ThomasdatterAge: 60 years17561816

Name
Anne Thomasdatter
Birth about 1756

Alias
Ane Thomasdatter

EngagementJens Jensen VognsenView this family
June 22, 1788 (Age 32 years)
MarriageJens Jensen VognsenView this family
September 21, 1788 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Jensdatter
October 24, 1798 (Age 42 years)
Christening of a daughterAnna Jensdatter
February 24, 1799 (Age 43 years)
Death April 10, 1816 (Age 60 years)
Burial April 15, 1816 (5 days after death)
Family with Jens Jensen Vognsen - View this family
husband
herself
Marriage: September 21, 1788Vrangstrup kirke, Vrangstrup, Glumsø
10 years
daughter

Shared note
ID 83: Anne Thomasdatter alias Ane Thomasdatter Født: ca. 1756 Gift 21-09-1788: Ungkarl Jens Jensen (Vognsen) i Tyvelse og pigen Anne Thomasdatter hos Morten Jensen i Vrangstrup, trolover sig den 5. søndag efter Trinitatis (1788) = 22-06-1788 i Wrangstrup (Vrangstrup). Forlovere: Morten Jensen, gårdmand i Wrangstrup, og Niels Jensen, husmand ibidem. Den 18.søndag efter Trinitatis (1788) = 21-09-1788 blev disse ægteviede i Vrangstrup kirke, Tybjerg herred. . Kilde: KB-opslag 129, spalte 2. Vrangstrup sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1645-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159065#159065,26743050 Død 10-04-1816: Ane Thomasdatter dør 10-04-1816 i Tyvelse by og sogn, 60 år gl., og bliver begravet 15-04-1816 på Tyvelse sogns kirkegård. Husmand Jens Jensens hustru i Tyvelse. Kilde: KB-opslag 264, nr. 1. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. K.M. År 1814-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157915#157915,26514467 4 børn i ægteskabet (hvoraf 3 dør som spæde):. ID 41-1: Jens Wohnsens søn: Jens, døbt hellig 3 kongers dag = 06-01-1790 i Tyvelse kirke. Kilde: KB-opslag 21. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157914#157914,26514146 ID 41-2: Jens Wohns datter: Kirsten, døbt 15. søndag efter Trinit. 1791 i Tyvelse kirke. Kilde: KB-opslag 21. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157914#157914,26514146 ID 41-3: Jens Vognsens datter Kirsten, døbt i 1792 i Tyvelse kirke. Kilde: KB-opslag 22. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157914#157914,26514147 ID 41: Anna Jensdatter alias Anne Jensdatter og Ane Jensdatter Født: den 24. ejusdem = i samme måned som personen indskrevet ovenfor - denne er født i okt. 1798, Derfor antages Anna at være født den 24-10-1798 i Tyvelse by og sogn. Ligeledes antages hun at være hjemmedøbt i lighed med andre nyfødte. Hendes dåb publiceres søndagen før Midfaste 1799 = 24-02-1799 i Tyvelse kirke. Note: Midfaste 1799 = 3. marts Anna er datter af (ID 82) husmand Jens Jensen Vognsen i Tyvelse [og (ID 83) hustru Anne Thomasdatter]. Kilder: KB-opslag 24, spalte 2. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157914#157914,26514149 Se også FT-1801. Folketællinger: FT-1787: Præstø, Tybjerg, Vrangstrup, Wrangstrup Bye, En gaard, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0016, lb-nr. 27, kildehenvisning: 230 Morten Jensen, 30, Gift, Husbonde, Bonde og Gaardbeboer Maren Larsdatter, 29, Gift, Madmoder Karen Friderichsdatter, 3, Ugift, Hendes datter af 1ste Ægteskab Christen Andersen, 20, Ugift, Tjenestefolk, >> ID 83: Anne Thomasdatter, 30, Ugift, Tjenestefolk, Jens Christiansen, 13, Ugift, Tjenestefolk FT-1801: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse By, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8982: ID 82: Jens Jensen Vognsen 44, Gift, Manden, Husmand med jord >> ID 83: Anne Thomasdatter, 44, Gift, Hans kone ID 41: Anne Jensdatter, 2, Ugift, Deres datter -------------------------------------------------------------------------------------- ID 83: Anne Thomasdatter er Lise-Lone's 3 x tipoldemor --------------------------------------------------------------------------------------