Correll_Dohlmann

Anna Nielsen1872

Name
Anna Nielsen
Birth June 16, 1872 24
Alias
Ane Nielsen

Christening July 7, 1872 (Age 21 days)
Birth of a half-sisterAnna Jensine Nicoline Arnø
April 30, 1876 (Age 3 years)
Christening of a half-sisterAnna Jensine Nicoline Arnø
June 18, 1876 (Age 4 years)
Birth of a half-sisterChristine Nicoline Olsson
June 11, 1879 (Age 6 years)
Christening of a half-sisterChristine Nicoline Olsson
July 27, 1879 (Age 7 years)
Death of a maternal grandmotherMargrethe Rasmusdatter
March 30, 1898 (Age 25 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1871Herlufmagle sogn
17 months
herself
Mother’s family with Niels Lander - View this family
step-father
mother
Divorce: 1875Skebjerggaard i Smørum sogn
16 months
half-sister
Mother’s family with Lars Olsson - View this family
step-father
mother
Divorce: 1878Gammelmosegaard i Vangede
17 months
half-sister

Shared note
ID 10-5a: Anna Nielsen alias Ane Nielsen Født: 16-06-1872 i Pedersborg sogn og døbt 07-07-1872 i Pedersborg kirke - datter af (ID 10-5) ugift fruentimmer Ane Marie Nielsen på 24-3/4 år hos murer Reinhard i Pedersborg. Anm.: Fruentimmeret havde ifølge skudsmålet ophold i Herlufmagle sogn 10 mdrs.dagen forud Kilde: KB-opslag 95, nr. 16. Pedersborg sogn. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154521#154521,25771709 Konfirmeret 03-10-1885: Ane Nielsen, datter af ugift Ane Marie Nielsen, bliver konfirmeret 03-10-1885 i Tyvelse kirke. Kilde: KB-opslag 42, nr. 1. Tyvelse sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. K.M. År 1862-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157919#157919,26514729 Folketælling: FT-1880: Præstø, Tybjerg, Tyvelse, Tyvelse By, Et Hus - Fattighus, 9 F3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c9523 ID 21: Margrethe Rasmusdatter, 64, Enke, Husmoder. Paa Fattigvæsenet, Tyvelse Sogn Præstø Amt >> ID 10-5a: Ane Nielsen, 7, Ugift, hendes Datterdatter. Paa Fattigvæsenet, Pedersborg Sogn Sorø Amt (datter af ID 10-5: Ane Marie Nielsdatter / Nielsen) Marie Larsdatter, 90, Enke, -. Paa Fattigvæsenet, Næsby Sogn Præstø Amt