Correll_Dohlmann

Anna Jensine Nicoline Arnø1876

Name
Anna Jensine Nicoline Arnø
Birth April 30, 1876 28
Alias
Anna Jensine Nicoline Nielsen

Christening June 18, 1876 (Age 49 days)
Birth of a half-sisterChristine Nicoline Olsson
June 11, 1879 (Age 3 years)
Christening of a half-sisterChristine Nicoline Olsson
July 27, 1879 (Age 3 years)
Death of a maternal grandmotherMargrethe Rasmusdatter
March 30, 1898 (Age 21 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1875Skebjerggaard i Smørum sogn
16 months
herself
Mother’s family with Hr_Ane Marie Nielsen - View this family
step-father
mother
Divorce: 1871Herlufmagle sogn
17 months
half-sister
Mother’s family with Lars Olsson - View this family
step-father
mother
Divorce: 1878Gammelmosegaard i Vangede
17 months
half-sister

Shared note
ID 10-5b: Anna Jensine Nicoline Arnø Ved dåben indskrevet som Anna Jensine Nicoline Nielsen *) Født: 30-04-1876 i Vangede, Gentofte sogn og døbt 18-06-1876 i Gentofte kirke - datter af ugift (ID 10-5) ugift Ane Marie Nielsen, 28 år, Vangede. Som barnefader, tjenestekarl Niels Lander, der i 1875 tjente på Skebjerggaard i Smørum sogn. Faddere: Arbejdsmand Ole Jens hustru Kirsten. Pigen Anna Nielsen. Arbejdsmand Ole Jensen og Jens Olsen, Vangede. Anm.: Moderen tjente 10-mdrs.dagen før nedkomsten på Skebjerggaard i Smørum sogn. Fødselen noteret i Smørum kirkebog, Gentofte Sogneråds skrivelse af 04-05-1910 (Den 7. maj 1910 i Gentofte kirkebog). *) Navneforandring iflg. bevis af 01-10-1903 fra Overpræsidenten i København. Kilde: KB-opslag 153, nr. 28. Gentofte sogn. K.M. År 1876-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150200#150200,24887621 Folketælling: FT-1880: København, Sokkelund, Gentofte, Vangede By, Et hus, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7967: ID 20-1: Kirstine, f. Petersen, 58, Enke, Husmoder, Enke efter arbejdsmand Ole Jensen, Vask, Tyvelse, Præstø Amt Hans Christian Jensen, 11, Ugift, Hendes Barn, Gentofte Sogn, Københavns Amt (læs: Husmoders stedsøn) ID 10-5: Ane Marie Nielsen, 32, Ugift, Plejebarn, Tyvelse, Præstø Amt >> ID 10-5b: Ane Jensine Nicoline Nielsen, 3, Ugift, Hendes Barn, Gentofte Sogn, Københavns Amt ID 10-5c: Kirstine Nicoline Olsen, Under 1, Ugift, Hendes Barn, Gentofte Sogn, Københavns Amt Carl Jacob Vahlstrøm, 59, Gift, Familiefader, Inderste, Murer, Sverige Kjerstine Vahlstrøm, 52, Gift, Hans Hustru, Sverige Carl Christian Emil Fris, 1, Ugift, Plejesøn, Gentofte Sogn, Københavns Amt Jens Petersen, 48, Gift, Familiefader, Inderste, Jernarbejder, Valerød Sidse Marie Petersen, 60, Gift, Hans Hustru, Valerød Anders Christian Jensen, 18, Ugift, Deres Søn, Valerød Leosilia Andersen, 61, Enke, Nyder Fattigunderstøttelse, Sverige Jensine Dorthe Jensen, 49, Enke, Husmoder, Brønshøj Sogn, Københavns Amt Vilhelm Oluf August Borgstrøm, 12, Ugift, Hendes Søn, Gentofte Sogn, Københavns Amt