Correll_Dohlmann

Henrich RødAge: 61 years17331794

Name
Henrich Rød
Birth about April 1733

Alias
Henrich Larsen Roed og Henrich Røed

MarriageFru_Henrich RødView this family
before 1769 (Age 35 years)

Death of a wifeFru_Henrich Rød
before 1769 (Age 35 years)

Birth of a son
#1
Lars Peter Rød
June 26, 1770 (Age 37 years)
MarriageAnne Cathrine StoltenbergView this family
November 29, 1770 (Age 37 years)
Birth of a daughter
#2
Olive Dorothea Rød
September 12, 1772 (Age 39 years)
Occupation
Skomager. Siden skoleholder i Sprove, Damsholte sogn, Mønbo herred

Christening of a daughterOlive Dorothea Rød
September 19, 1772 (Age 39 years)
Burial April 21, 1774 (Age 41 years)
Birth of a son
#3
Erich Rød
April 3, 1775 (Age 42 years)
Christening of a sonErich Rød
April 9, 1775 (Age 42 years)
Birth of a son
#4
Henrich Rød
February 25, 1779 (Age 45 years)
Christening of a sonHenrich Rød
March 28, 1779 (Age 45 years)
Birth of a daughter
#5
Sophie Maria Elisabeth Rød
about January 27, 1790 (Age 56 years)
Christening of a daughterSophie Maria Elisabeth Rød
March 7, 1790 (Age 56 years)
Death about April 19, 1794 (Age 61 years)
Family with Anne Cathrine Stoltenberg - View this family
himself
wife
Marriage: November 29, 1770i huset i Stege
21 months
daughter
-2 years
son
5 years
son
4 years
son
11 years
daughter
Family with Fru_Henrich Rød - View this family
himself
wife
Marriage: before 1769

Shared note
ID 66=74: Henrich Rød alias Henrich Larsen Roed, Hendrich Røed og Henrich Røed Født: ca. april 1733 - søn af (ID 132=148) Lars Rød og (ID 133=149) Fru_Lars Rød. Damsholte kirke blev først opført i 1743. Damsholte sogn blev den 11. nov. 1740 udskilt fra Stege Landsogn. Erhverv: Skomager i Stege købstad i 1771 Siden skoleholder i Sprove, Damsholte sogn, Mønbo herred Gift 1.g. før 1769: (ID 66=74) Henrich Rød gifter sig med (ID 66a=74a) Fru_Henrich Rød. Gift 2.g. 29-11-1770: (ID 66=74) enkemand Henrich Rød gifter sig 29-11-1770 i huset i Stege med (ID 67=75) Anne Cathrine Stoltenberg: "Onsdagen d. 29. Nov. (1770) blev Henrich Rød og Stoltenbergs datter Anne Cathrine i Stege copulerede af provsten hjemme i huset med kongelig tilladelse". Kilde: KB-opslag 131, v. spalte, næstnederst. Stege sogn. Mønbo herred. Præstø amt. E.M. År 1731-1773. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156753#156753,26277439 Død ca. 19-04-1794: Henrich Røed, skoleholder fra Sprove, dør ca. 19-04-1794 i Sprove, Damsholte sogn, 61 år gl. Han bliver begravet 2. påskedag = 21-04-1774 fra Domsholte kirke. Kilde: KB-opslag 81, side 77. Damsholte sogn. Mønbo herred. Præstø amt. E.M. År 1785-1799. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148890#148890,24609117 Folketællinger: Oeders Efterretninger 1771: Mandens navn: Hendrich Røed; Mandens erhverv: Skoemager; Mandens alder: 37; >> Mandens civilstand: Gift. Mandens nr. ægteskab: 2. Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Nej - Hustrus alder: 23. Hustrus civilstand: Gift. Hustrus nr. ægteskab: 1 Sogn: Stege Købstad, Herred: Mønbo. Amt: Præstø. Stednavn: Steege Bye Indtastningsnr: B2424, Løbenr.: 147 Kommentarer: "Skoem." er skrevet for Skoemager Kilde: OE-1771 http://www.ddd.dda.dk/soeg_oeders.asp FT-1787: Præstø, Mønbo, Damsholte, Sprove, Huusmænd, , 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B2413: >> ID 66=74: Henrich Larsen Roed, 51, Gift, Mand, Skoleholder ID 67=75: Ana Catrine Stoltenberg, 39, Gift, Kone ID 33-3=37-3: Henrich, 9, Søn af sidste Egteskab ID 33=37: Oliva Dorothea, 14, Datter af sidste Egteskab ----------------------------------------------------------------------------- ID 66=74: Henrich Rød er Lise-Lone's 3 x tipoldefar -----------------------------------------------------------------------------