Correll_Dohlmann

Martha Marie Andersen1892

Name
Martha Marie Andersen
Birth March 6, 1892
Alias
Martha Marie Corell f. Andersen

Christening April 15, 1892 (Age 40 days)
MarriageHenry Frode CorellView this family
February 23, 1918 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Kitty Corell
July 17, 1918 (Age 26 years)
Christening of a daughterKitty Corell
August 25, 1918 (Age 26 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 26, 1891Skt. Stefans kirke, Kbh.
9 months
herself
Family with Henry Frode Corell - View this family
husband
herself
Marriage: February 23, 1918Hagested kirke
5 months
daughter

Shared note
Martha Marie Andersen alias Martha Marie Corell f. Andersen Født: 06-03-1892 i Husum, Brønshøj sogn og døbt 15-04-1892 i Brønshøj kirke - datter af murer Johannes Andersen og Else Thomsen. Faddere: Moderen; husjomfru Karen Thomsen, Søholm; slagter Andreas Petersen, Husum. Kilde: KB-opslag 127, nr. 3. Brønshøj, Sokkelund. År 1892-1904. KB_1892_117_3_022_0124a-FK. Gift 23-02-1918: Ungkarl, værkfører Henry Frode Corell af Valby (f. 15-04-1893 i Valby, søn af garvermester Hans Frederik sofus Corell og hustru Anna Johanne Jakobine f. Holm, af Valby) gifter sig 23-02-1918 i Hagested kirke med pigen Martha Marie Andersen, af Mårsø, Hagested sogn (f. 06-03-1892 i Husum, Brønshøj sogn, datter af murermester Johannes Andersen og hustru Else f. Thomsen). KB-opslag 117, nr. 1 side 175. Hagested sogn. Tuse herred. Holbæk amt. K.M. År 1908-1923. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150741#150741,25001000 Barn: Frode og Martha Corell får sammen datteren: ID 7-11a: Kitty Corell.