Correll_Dohlmann

Lars Peter Rød1770

Name
Lars Peter Rød
Birth June 26, 1770 37 24
Alias
Lars Peter Henrichsen og Lars Peder Hendrichsen

Marriage of parentsHenrich RødAnne Cathrine StoltenbergView this family
November 29, 1770 (Age 5 months)
Birth of a sisterOlive Dorothea Rød
September 12, 1772 (Age 2 years)
Occupation
Tømrer

Christening of a sisterOlive Dorothea Rød
September 19, 1772 (Age 2 years)
Birth of a brotherErich Rød
April 3, 1775 (Age 4 years)
Christening of a brotherErich Rød
April 9, 1775 (Age 4 years)
Birth of a brotherHenrich Rød
February 25, 1779 (Age 8 years)
Christening of a brotherHenrich Rød
March 28, 1779 (Age 8 years)
Birth of a sisterSophie Maria Elisabeth Rød
about January 27, 1790 (Age 19 years)
Christening of a sisterSophie Maria Elisabeth Rød
March 7, 1790 (Age 19 years)
Death of a fatherHenrich Rød
about April 19, 1794 (Age 23 years)
Death of a motherAnne Cathrine Stoltenberg
about April 16, 1808 (Age 37 years)
Death of a sisterOlive Dorothea Rød
May 23, 1813 (Age 42 years)
Burial of a sisterOlive Dorothea Rød
May 26, 1813 (Age 42 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 29, 1770i huset i Stege
21 months
younger sister
-2 years
himself
5 years
younger brother
4 years
younger brother
11 years
younger sister
Father’s family with Fru_Henrich Rød - View this family
father
step-mother
Marriage: before 1769

Shared note
ID 33-1=37-1: Lars Peter Rød alias Lars Peter Henrichsen og Lars Peder Hendrichsen Født: 26-06-1770 i Stege sogn, Mønbo herred, Præstø amt, og døbt juli 1770 i Stege kirke - søn af (ID 66=74) Henrich Rød og hustru (ID 67=75) Anne Cathrine Stoltenberg: Henrich Rød og hustru Anne Cathrine i Stege, en søn til dåben, onsdag d. 4. juli (1770), kaldet: Lars Peter, født tirsdag 26. juni (1770), holdt over dåben af jomfru Karen Jørgensen i Stege. Hos gik Martha Villumsen, ibid. Testes: Erich Skomager i Stege og Friderich Povelsen, ibid. Moderen introduceret onsdagen d. 8. aug. (1770). Kilde: KB-opslag 29, højre side. Stege sogn. Mønbo herred. Præstø amt. E.M. År 1765-1791. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156750#156750,26276889 Erhverv: Tømrersvend i 1801 Folketælling: FT-1801: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Riddergaden og Ahlgaden nr.139, 157.familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6355: ID 32=36: Peder Rasmussen, 42, Gift, husbonde, hugger ID 33=37: Elise Dorthea Hendrichsdatter, 29, Gift, hans kone (alias Olive Dorothea Hendrichsdatter Rød) ID 16-1: Mariane Kirstine Pedersdatter, 5, Ugift, deres børn ID 16-2: Niels Pedersen, 2, Ugift, deres børn Rasmus Clemmensen, 8, Ugift, antaget fosterbarn - f. 05-02-1792 i Hjelm, Damsholte sogn, Mønbo herred, Præstø amt, søn af Clemen Rasmussen (en bror til Peder Rasmussen) og Karen Pedersdatter ID 67=75: Catrine Rods, 54, Enke(mand), logerende, lever af håndarbejde (alias Anne Cathrine Rod f. Stoltenberg) >> ID 33-1=37-1: Lars Peder Hendrichsen, 32, Ugift, logerende, tømrersvend ID 33-3=37-3: Hendrich Hendrichsen, 22, Ugift, logerende, skomagersvend Karen Rasmusdatter, 61, Enke(mand), logerende, lever af håndarbejde