Correll_Dohlmann

Henrich Rød1779

Name
Henrich Rød
Birth February 25, 1779 45 33
Alias
Henrich Henrichsen Rød og Hendrich Hendrichsen

Christening March 28, 1779 (Age 31 days)
Birth of a sisterSophie Maria Elisabeth Rød
about January 27, 1790 (Age 10 years)
Occupation
Skomager

Christening of a sisterSophie Maria Elisabeth Rød
March 7, 1790 (Age 11 years)
Death of a fatherHenrich Rød
about April 19, 1794 (Age 15 years)
Death of a motherAnne Cathrine Stoltenberg
about April 16, 1808 (Age 29 years)
Death of a sisterOlive Dorothea Rød
May 23, 1813 (Age 34 years)
Burial of a sisterOlive Dorothea Rød
May 26, 1813 (Age 34 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 29, 1770i huset i Stege
21 months
elder sister
-2 years
elder brother
5 years
elder brother
4 years
himself
11 years
younger sister
Father’s family with Fru_Henrich Rød - View this family
father
step-mother
Marriage: before 1769

Shared note
ID 33-3=37-3: Henrich Rød alias Henrich Henrichsen Rød og Hendrich Hendrichsen Født: 25-02-1779 i Stege sogn, Mønbo herred, Præstø amt og døbt 28-03-1779 i Stege kirke - søn af (ID 66=74) Henrich Rød og hustru (ID 67=75) Anne Cathrine Stoltenberg: "Mester Henrich Rød og hustru Anna Cathrine i Stege, en søn til dåben i kirken Dom. Pamare d. 28. marts (1779) som var født d. 25. febr. (1779). Frembåret af Jens Skomagers hustru i Stege. Hos gik jomfru Leebolt, ibid. Moderen introduceret skærstordag. Kilde: KB-opslag 80. Stege sogn. Mønbo herred. Præstø amt. E.M. År 1765-1791. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156750#156750,26276940 Erhverv: Skomagersvend i 1801 Folketællinger: FT-1787: Præstø, Mønbo, Damsholte, Sprove, Huusmænd, , 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B2413: ID 66=74: Henrich Larsen Roed, 51, Gift, Mand, Skoleholder ID 67=75: Ana Catrine Stoltenberg, 39, Gift, Kone >> ID 33-3=37-3: Henrich, 9, Søn af sidste Egteskab (døbt 28-03-1779 i Stege kirke) ID 33=37: Oliva Dorothea, 14, Datter af sidste Egteskab (døbt 19-09-1772 i Stege kirke) FT-1801: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Riddergaden og Ahlgaden nr.139, 157.familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6355: ID 32=36: Peder Rasmussen, 42, Gift, husbonde, hugger ID 33=37: Elise Dorthea Hendrichsdatter, 29, Gift, hans kone (alias Olive Dorothea Hendrichsdatter Rød) ID 16-1: Mariane Kirstine Pedersdatter, 5, Ugift, deres børn ID 16-2: Niels Pedersen, 2, Ugift, deres børn Rasmus Clemmensen, 8, Ugift, antaget fosterbarn - f. 05-02-1792 i Hjelm, Damsholte sogn, Mønbo herred, Præstø amt, søn af Clemen Rasmussen (en bror til Peder Rasmussen) og Karen Pedersdatter ID 67=75: Catrine Rods, 54, Enke(mand), logerende, lever af håndarbejde (alias Anne Cathrine Rod f. Stoltenberg) ID 33-1=37-1: Lars Peder Hendrichsen, 32, Ugift, logerende, tømrersvend >> ID 33-3=37-3: Hendrich Hendrichsen, 22, Ugift, logerende, skomagersvend Karen Rasmusdatter, 61, Enke(mand), logerende, lever af håndarbejde