Correll_Dohlmann

Johann Gottfried MenckeAge: 58 years17131771

Name
Johann Gottfried Mencke
Birth about 1713

Alias
Johann Gottfried Mincke og Gottfried Johann Menke

MarriageBirthe DreyerinView this family
July 16, 1739 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Elsabeth Johannsdatter Mencke
about January 24, 1740 (Age 27 years)
Occupation
Sergent. Siden skovvægter

Christening of a daughterAnna Elsabeth Johannsdatter Mencke
March 4, 1740 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Dorthe Johannsdatter Mencke
about 1741 (Age 28 years)

Birth of a son
#3
Gottfried Mencke
about 1746 (Age 33 years)

Marriage of a childGottfried MenckeMaren TruelsdatterView this family
about 1768 (Age 55 years)

Death of a wifeBirthe Dreyerin
1770 (Age 57 years)
Death after 1771 (Age 58 years)
Family with Birthe Dreyerin - View this family
himself
wife
Marriage: July 16, 1739Helsingør Sankt Mariæ kirke
3 years
daughter
-11 months
daughter
7 years
son

Shared note
Johann Gottfried Mencke alias Johann Gottfried Mincke og Gottfried Johann Menke (Meincke) Født: ca. 1713 Erhverv: Sergent. Siden skovvægter Gift 16-07-1739: Johann Gottfried Mencke gifter sig 16-07-1739 i Helsingør Sankt Mariæ kirke med Birte Dreyerin. Kilder: KB-opslag 209, side 207. Helsingør Sankt Mariæ sogn. E.M. År 1733-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204109#204109,38720008 se også: https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:FK3G-LHW Død efter 1771: Johann Gottfried Mencke dør efter 1771 i Helsinge sogn. Kilde: OE-1771 Mandens navn: Mincke (alias Johann Gottfried Mencke) Mandens erhverv: afgangen Sergeanth, nyder Pension af Kongen og er SkovVægter Mandens alder: 58 (f. ca. 1713) Mandens civilstand: Enkemand Mandens nr. ægteskab: 1 Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Ja >> Enkestand antal år: 1 Antal uforsørgede børn: 3 Sogn: Helsinge Herred: Holbo Amt: Frederiksborg Stednavn: 4 Indtastningsnr: C0611 Løbenr.: 127 Børn: Anna Elsabeth Mencke alias Anna Elsabeth Meincke/Mincke/Menke Født: ca. 24-01-1740 i Helsingør og døbt 04-03-1740 i Helsingør Sankt Mariæ kirke - datter af Joh. Gotfried Mencke, sergent, og hustru Birthe Dreyerin. Kilde: KB-opslag 39. Helsingør Sankt Mariæ sogn. E.M. år 1733-1814. http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=204109&side=39&kb=Kirkebog: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør - Sankt Mariæ 1733 - 1814 FVD (EM)&height=827 Dorthe Johannsdatter Mencke alias Dorthe Johansdatter, Dorthe Minckesdatter, Dorthe Meincke/Mincke/Menke Født: ca. 1741 - datter af Johann Gottfried Mencke og Birte Dreyerin. Gottfried Mencke alias Gotfried Mincke, Gottfrid Mincke, Gottfrid Menke, Godfred Mincke og Gotfried Meincke Født: ca. 1746 - søn af Johann Gottfried Mencke og Birthe Dreyerin. Forældrene gift 16-07-1739 i Helsingør Sankt Mariæ kirke.