Correll_Dohlmann

Birthe DreyerinAge: 50 years17201770

Name
Birthe Dreyerin
Birth about 1720

Alias
Birte Dreyerin og Birthe Dreyer

MarriageJohann Gottfried MenckeView this family
July 16, 1739 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Elsabeth Johannsdatter Mencke
about January 24, 1740 (Age 20 years)
Christening of a daughterAnna Elsabeth Johannsdatter Mencke
March 4, 1740 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#2
Dorthe Johannsdatter Mencke
about 1741 (Age 21 years)

Birth of a son
#3
Gottfried Mencke
about 1746 (Age 26 years)

Marriage of a childGottfried MenckeMaren TruelsdatterView this family
about 1768 (Age 48 years)

Death 1770 (Age 50 years)
Family with Johann Gottfried Mencke - View this family
husband
herself
Marriage: July 16, 1739Helsingør Sankt Mariæ kirke
3 years
daughter
-11 months
daughter
7 years
son

Shared note
Birthe Dreyerin alias Birte Dreyerin og Birthe Dreyer Født: ca. 1720 Gift 16-07-1739: Johann Gottfried Mencke gifter sig 16-07-1739 i Helsingør Sankt Mariæ kirke med Birte Dreyerin. Kilder: KB-opslag 209, side 207. Helsingør Sankt Mariæ sogn. E.M. År 1733-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204109#204109,38720008 se også: https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:FK3G-LHW Død i 1770: Birthe Dreyerin dør i 1770 i Helsinge sogn. Kilde: OE-1771 Mandens navn: Mincke (alias Johann Gottfried Mencke) Mandens erhverv: afgangen Sergeanth, nyder Pension af Kongen og er SkovVægter Mandens alder: 58 (f. ca. 1713) Mandens civilstand: Enkemand Mandens nr. ægteskab: 1 Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Ja >> Enkestand antal år: 1 Antal uforsørgede børn: 3 Sogn: Helsinge Herred: Holbo Amt: Frederiksborg Stednavn: 4 Indtastningsnr: C0611 Løbenr.: 127