Correll_Dohlmann

Anna Elsabeth Johannsdatter Mencke1740

Name
Anna Elsabeth Johannsdatter Mencke
Birth about January 24, 1740 27 20
Alias
Anna Elsabeth Meincke/Mincke/Menke, Anna Elsabeth Mencke, AnnaElsabeth Menckesdatter og Anna Elsabeth Johannsdatter

Christening March 4, 1740 (Age 40 days)
Birth of a sisterDorthe Johannsdatter Mencke
about 1741 (Age 11 months)

Birth of a brotherGottfried Mencke
about 1746 (Age 5 years)

Death of a motherBirthe Dreyerin
1770 (Age 29 years)
Death of a fatherJohann Gottfried Mencke
after 1771 (Age 30 years)
Death of a sisterDorthe Johannsdatter Mencke
after 1801 (Age 60 years)
Death of a brotherGottfried Mencke
after 1801 (Age 60 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 16, 1739Helsingør Sankt Mariæ kirke
3 years
younger sister
-11 months
herself
7 years
younger brother

Shared note
Anna Elsabeth Johannsdatter Mencke alias Anna Elsabeth Meincke/Mincke/Menke, Anna Elsabeth Mencke, Anna Elsabeth Menckesdatter og Anna Elsabeth Johannsdatter Født: ca. 24-01-1740 i Helsingør og døbt 04-03-1740 i Helsingør Sankt Mariæ kirke - datter af Joh. Gotfried Mencke, sergent, og hustru Birthe Dreyerin. Faddere: Blandt andre: Friderica Christiana Scavenius. Kilde: KB-opslag 39. Helsingør Sankt Mariæ sogn. E.M. år 1733-1814. http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=204109&side=39&kb=Kirkebog: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør - Sankt Mariæ 1733 - 1814 FVD (EM)&height=827 Forældrene gift 16-07-1739 i Helsingør Sankt Mariæ kirke: Johann Gottfried Mencke gifter sig 16-07-1739 i Helsingør Sankt Mariæ kirke med Birte Dreyerin. Kilder: KB-opslag 209, side 207. Helsingør Sankt Mariæ sogn. E.M. År 1733-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204109#204109,38720008 se også: https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:FK3G-LHW Anna Elsabeth Mencke's far Johann Gottfried Mencke: Kilde: OE-1771 Mandens navn: Mincke (alias Johann Gottfried Mencke) Mandens erhverv: afgangen Sergeanth, nyder Pension af Kongen og er SkovVægter Mandens alder: 58 (f. ca. 1713) Mandens civilstand: Enkemand Mandens nr. ægteskab: 1 Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Ja Enkestand antal år: 1 >> Antal uforsørgede børn: 3 Sogn: Helsinge Herred: Holbo Amt: Frederiksborg Stednavn: 4 Indtastningsnr: C0611 Løbenr.: 127 Blandt fadderne ved Anna Elsabeth Johannsdatter Mencke's dåb den 04-03-1740 i Helsingør Sankt Mariæ kirke er: Friderica Christiana Scavenius Om Friderica Christiana Scavenius: Født: ca. 1716. Død: 01-08-1796. Gift 09-03-1746: Friderica Christiana Scavenius gifter sig 09-03-1746 i København med Diderik de Thura, der dør 01-03-1788 i København. Kilde: Grundtvig Bencard family https://www.myheritage.dk/site-family-tree-219072611/grundtvig-bencard-family?rootIndivudalID=1003691&familyTreeID=1 Om Jens Poulsen Dreyer: Gift 09-12-1733: Jens Poulsen Dreyer gifter sig 09-12-1733 i København med Anne Elsebeth Scavenius (en kusine til Friderica Christiana Scavenius). Anne Elsebeth Scavenius Født: ca. aug. 1707 i København Gift 09-12-1733 - se ovenfor.