Correll_Dohlmann

Johanne Wilhelmine NielsenAge: 67 years17981865

Name
Johanne Wilhelmine Nielsen
Birth about 1798
Alias
Johanne Wilhelmine Nielsen f. Nielsen

MarriageBendt NielsenView this family
December 15, 1826 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Dorthea Marie Emilie Nielsen
November 10, 1828 (Age 30 years)
Christening of a daughterDorthea Marie Emilie Nielsen
December 26, 1828 (Age 30 years)
Birth of a son
#2
Hans Christian Nielsen
February 1, 1831 (Age 33 years)
Christening of a sonHans Christian Nielsen
May 1, 1831 (Age 33 years)
Birth of a son
#3
Peter Nielsen
September 30, 1833 (Age 35 years)
Christening of a sonPeter Nielsen
November 10, 1833 (Age 35 years)
Death of a husbandBendt Nielsen
December 3, 1848 (Age 50 years)
Burial of a husbandBendt Nielsen
December 8, 1848 (Age 50 years)
Death February 10, 1865 (Age 67 years)
Burial February 14, 1865 (4 days after death)
Family with Bendt Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: December 15, 1826Holmens kirke, Kbh.
23 months
daughter
2 years
son
3 years
son

Shared note
Johanne Wilhelmine Nielsen alias Johanne Wilhelmine Nielsen f. Nielsen Født: ca. 1798 i København Erhverv: Efter mandens død: Værtshusholderske Gift 15-12-1826: Bendt Nielsen, 30 år, kongl. forrider, ungkarl, Lille Helliggeiststræde 165, Kbh. (forøvrigt enkekassebevis af 22 dennes indskr. 24de), gifter sig 15-12-1826 i Holmens kirke, Kbh. med Johanne Wilhelmine f. Nielsen, 29 år, pige, samme steds. Forlovere: S. Petersen, brændevinsbrænder, Halmtorvet No. 75, Kbh. samt T. Gotfridsen (alias Truels Gottfriedsen), opsigtsbetjent under Politiet, Halmtorvet No. 75, Kbh. Kilder: KB-opslag 380, nr. 15, side 378. Holmens sogn. H.M. År 1822-1826. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17116053#204292,38759594 KB-opslag 11, nr. 157. Holmens sogn. K.M. År 1826-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151630#151630,25207701 Note: Truels Gottfriedsen, opsigtsbetjent under Politiet, er nevø til Bendt Nielsens mormor Dorthe Johannsdatter Mencke. Dorthe er faster til Truels Gottfriedsen. Dorthes datter Karen Bendtsdatter er kusine til Truels. Bendt Nielsen er derfor Truels' kusines søn. Truels' forældre er: Gottfried Mencke og Maren Truelsdatter. Død 10-02-1865: Johanne Wilhelmine Nielsen, værtshusholderenke, dør 10-02-1865 på Vartov hospital, Kbh., 67 år gl., og bliver begravet 14-02-1865 fra Vartov hospital. Kilde: KB-opslag 65, side 108, nr. 6. Vartov Hospitals Menighed. K.M. År 1859-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158468#158468,26621900 3 børn: Dorthea Marie Emilie Nielsen Født: 10-11-1828 på Lille Helliggeiststræde 165, Kbh. og døbt 26-12-1828 i Holmens kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 453, nr. 221. Holmens sogn. K.M. År 1822-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151613#151613,25203016 Hans Christian Nielsen Født: 01-02-1831 på Lille Helliggeiststræde 165, Kbh. og døbt 01-05-1831 i Holmens kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 7, nr. 20. Holmens sogn. K.M. År 1831-1838. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151608#151608,25200546 Peter Nielsen Født: 30-09-1833 på Store Grønnegade 269, Kbh. og døbt 10-11-1833 af hr. Hall i Holmens kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 151, nr. 172. Holmens sogn. K.M. År 1831-1838. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151608#151608,25200690 Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Strand Kvarter, Læderstræde, Huuset No 20, Kieldern, 113, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C6037: Bent Nielsen, 44, Gift, Kongelig Stafet >> Johane Nielsen, 43, Gift, hans Konne Emillie Nielsen, 12, Ugift, deres Datter (alias Dorthea Marie Emilie Nielsen) Hans Nielsen, 10, Ugift, deres Søn Petter Nielsen, 7, Ugift, deres Søn Hanne Leder, 18, Ugift, Tieneste Piege Andreas Larsen, 45, Ugift, Arbeidsmand. Logerende Jacoba Kiøbenhavn, 33, Ugift, Arbeidsmand. Logerende Martin Hansen, 47, Ugift, Tieneste Karel. Logerende Jens Pettersen, 35, Ugift, Arbeidsmand. Logerende Cresten Nielsen, 39, Ugift, Arbeidsmand. Logerende Hans Olsen, 39, Ugift, Arbeidsmand. Logerende Niels Jensen, 43, Ugift, Vognmands Karel. Logerende FT-1845: København (Staden), Rosenborg Kvarter, Kultorvet No. 201 / 202, Kjelderen, 1284 F2, (Trinitatis/Vor Frue sogne) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3146: Bent Nielsen, 49, Gift, Værtshuusholder, Veibye Sogn, Frederiksborg A. >> Johanne Wilhelmine Nielsen, 48, Gift, hans Kone, Kiøbenhavn Dorthea Marie Nielsen, 17, Ugift, Deres Børn, Kiøbenhavn (alias Dorthea Marie Emilie Nielsen) Hans Christian Nielsen, 15, Ugift, Deres Børn, Kiøbenhavn Peter Nielsen, 12, -, Deres Børn, Kiøbenhavn Margrethe Petersdatter, 25, Ugift, Tjenestepige, Helsinge Sogn, Frederiksborg Amt Anders Poulsen, 36, Ugift, log. Arbeidsmand, Lyngbye, Kiøbenh. A. Jørgen Larsen, 28, Ugift, log. Tjenestekarl, Viersløv S., Kiøbenh. Amt FT-1850: København (Staden), Rosenborg Kvarter, Rosenborg, Kultorvet 202, kjelderen, 615, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6870: >> Johanne Wilh. Nielsen, 53, Enke, lever af værtshuushold. huusmoder, Kjøbenhavn Dorthe Marie Nielsen, 22, Ugift, hendes datter, Do. (alias Dorthea Marie Emilie Nielsen) Hans Chr.Nielsen, 20, Ugift, deres søn. sadelmagerdreng, Do. Peter Nielsen, 18, Ugift, deres søn. skibstömdreng, Do. Wilhelmine Jensen, 17, Ugift, do., Do. Peder Jensen Moseby, 41, Ugift, arbeidsmand. logerende, Høiby sogn, Holbek amt Christian Hermansen Bruhn, 50, Ugift, do. do., Horsens Jens Pedersen, 32, Ugift, tjenestekarl. logerende, Hirschholm Anders Jørgensen, 22, Ugift, i forbund hos Töimager. logerende, Birkerød s. Fredborg A.