Correll_Dohlmann

Emilie Laurentze Schiøttz1868

Name
Emilie Laurentze Schiøttz
Birth about November 1868

Alias
Emilie Laurentze Thomsen f. Schiøttz

MarriageJørgen Peter ThomsenView this family
July 29, 1890 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Axel Thomsen
July 25, 1894 (Age 25 years)
Christening of a sonAxel Thomsen
September 9, 1894 (Age 25 years)
Death

Shared note
Emilie Laurentze Schiøttz alias Emilie Laurentze Thomsen f. Schiøttz Født: ca. nov. 1868 Gift 29-07-1890: Ungkarl, købmand Jørgen Peter Thomsen, 30 og 1 mdr. gl., boende i Præstø, gifter sig 29-07-1890 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. med ugift Emilie Laurentze Schiøttz på 21 år og 9 mdr., boende Vesterbrogade 130, 1. sal, Kbh. Forlovere: Boghandler Andreas Jensen, Præstø samt assistent ved Statsbanerne, Vilddam (eller Valddam), Rigensgade 71, 2. sal. Kilde: KB-opslag 317, nr. 309, side 305. Skt. Matthæus sogn. K.M. År 1887-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156021#156021,26110714