Correll_Dohlmann

Sofie Frederikke AlexanderAge: 55 years18091864

Name
Sofie Frederikke Alexander
Birth February 9, 1809 41 44
Alias
Sophie Frederiche Alexander, Sophie Alexander og Sophie FrederikkeSteen f. Alexander

Christening March 26, 1809 (Age 45 days)
Death of a fatherOle Peter Christian Alexander
May 5, 1831 (Age 22 years)
MarriageChristen Christensen SteenView this family
December 15, 1837 (Age 28 years)
Birth of a son
#1
Carl Adolph Emil Steen
November 3, 1839 (Age 30 years)
Christening of a sonCarl Adolph Emil Steen
December 13, 1839 (Age 30 years)
Death of a motherJohanne Margrethe Christensdatter
June 16, 1840 (Age 31 years)
Death of a brotherCarl Gustav Alexander
July 23, 1841 (Age 32 years)
Burial of a brotherCarl Gustav Alexander
July 28, 1841 (Age 32 years)
Birth of a son
#2
Peter William Steen
September 24, 1841 (Age 32 years)
Christening of a sonPeter William Steen
November 5, 1841 (Age 32 years)
Birth of a son
#3
Christian Steen
May 7, 1843 (Age 34 years)
Christening of a sonChristian Steen
July 9, 1843 (Age 34 years)
Death March 13, 1864 (Age 55 years)
Burial March 20, 1864 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 9, 1791Garnisonskirken, Kbh.
9 months
elder brother
8 years
elder brother
3 years
elder brother
2 years
elder brother
4 years
herself
Family with Christen Christensen Steen - View this family
husband
herself
Marriage: December 15, 1837Holmens kirke, Kbh.
23 months
son
23 months
son
Peter William Steen
Birth: September 24, 1841 27 32Ulvegade 10, Kbh. i Holmens sogn
Death: February 14, 1929Odensegade 26, Kbh.
19 months
son
Christen Christensen Steen + Kirstine Nielsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: August 7, 1864Holmens kirke, Kbh.

Shared note
ID 127-1e: Sofie Frederikke Alexander alias Sophie Frederiche Alexander, Sophie Alexander og Sophie Frederikke Steen f. Alexander Født: 09-02-1809 i Lille Brøndstræde 107, Kbh., Trinitatis sogn og døbt 26-03-1809 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af (ID 127-1) Ole Peter Alexander og hustru Johanne Margrete Kristensdatter (Christensdatter) i Lille Brøndstræde 107. Kilde: KB-opslag 263. Trinitatis sogn, Kbh. E.M. År 1660-1833. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157746#157746,26472600 Gift 15-12-1837: Ungkarl Christen Christensen Steen, 23½ år, arbejdsmand, Rosengaden 16, vac. i 1820) gifter sig 15-12-1837 i Holmens kirke, Kbh. med pige, Sophie Frederiche Alexander, 28¾ år, Prindsensgade v. Rigensgade 380 (vac. i 1820). Forlovere: Bertel Pedersen, arbejdsmand. og Hans Engelbrecht Holm, arbejdsmand. Kilde: KB-opslag 118, nr. 115. Holmens sogn. K.M. År 1813-2002. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151631#151631,25208189 Død 13-03-1864: Sophie Frederikke Steen (f. Alexander) dør 13-03-1864 som lem i Almindelig Hospital, Kbh., 55 år gl., og bliver begravet 20-03-1864 fra Almindelig Hospital på Holmens kirkegård, Kbh. Dødsårsag: Nyre vattersot. Gift, søkvæsthuspensionist Christen Christensen Steens hustru, lem i Almindelig Hospital. Kilde: KB-opslag 40, nr. 59. Holmens sogn. K.M. År 1861-1890. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151662#151662,25216864 Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Hof & Militæretaten, Søetaten, Nyboder, 1. Divisions 2. Kompagni, Ulvegade No. 8, Gaarden, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B2186: Christen Steen, 26, Gift, Arbeidsmand i Søetaten >> ID 127-1e: Sophie Alexander, 31, Gift, Hans Kone ID 127-1e1: Carl Steen, 1, Ugift, Deres Søn (alias Carl Adolph Emil Steen) Kirstine Jensen, 60, Enke(mand), Handler med Frugt. Logerende FT-1845: København (Staden), Søetaten, DDA, Ulvegade nr. 10, til gaarden, Ikke angivet, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2120 Christen Steen, 31, Gift, Arbejdsmand, København (alias Christen Christensen Steen) Sophie Nielsen, 29, Gift, Hans kone, København (Sophie Frederikke Steen f. Alexander) ID 127-1e1: Carl Steen, 6, Ugift, Deres børn, København (alias Carl Adolph Emil Steen) ID 127-1e2: Villiam Steen, 4, Ugift, Deres børn, København (alias Peter William Steen) ID 127-1e3: Christian Steen, 2, Ugift, Deres børn, København