Correll_Dohlmann

Christen Christensen SteenAge: 84 years18141898

Name
Christen Christensen Steen
Birth May 23, 1814
Alias
Christen Steen

Christening July 3, 1814 (Age 41 days)
MarriageSofie Frederikke AlexanderView this family
December 15, 1837 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Carl Adolph Emil Steen
November 3, 1839 (Age 25 years)
Occupation
Arbejdsmand ved Søetaten. Siden brandmand

Christening of a sonCarl Adolph Emil Steen
December 13, 1839 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Peter William Steen
September 24, 1841 (Age 27 years)
Christening of a sonPeter William Steen
November 5, 1841 (Age 27 years)
Birth of a son
#3
Christian Steen
May 7, 1843 (Age 28 years)
Christening of a sonChristian Steen
July 9, 1843 (Age 29 years)
Death of a wifeSofie Frederikke Alexander
March 13, 1864 (Age 49 years)
Burial of a wifeSofie Frederikke Alexander
March 20, 1864 (Age 49 years)
MarriageKirstine NielsdatterView this family
August 7, 1864 (Age 50 years)
Marriage of a childPeter William SteenAnna Margrethe JensenView this family
January 27, 1867 (Age 52 years)
Death December 6, 1898 (Age 84 years)
Burial December 11, 1898 (5 days after death)
Family with Sofie Frederikke Alexander - View this family
himself
wife
Marriage: December 15, 1837Holmens kirke, Kbh.
23 months
son
23 months
son
Peter William Steen
Birth: September 24, 1841 27 32Ulvegade 10, Kbh. i Holmens sogn
Death: February 14, 1929Odensegade 26, Kbh.
19 months
son
Family with Kirstine Nielsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: August 7, 1864Holmens kirke, Kbh.

Shared note
Christen Christensen Steen alias Christen Steen Født: 23-05-1814 på Kongensgade 177, Kbh., (Christianshavn) i Vor Frelsers sogn og døbt 03-07-1814 i Vor Frelsers kirke, Kbh. - søn ar Carl Steen, arbejdskarl ved M__, og hustru Kirstine f. Christensen, Lille Kongensgade 177, Kbh. KIlde: KB-opslag 18, nr. 65. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1813-1826. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158837#158837,26685364 Erhverv: Arbejdsmand ved Søetaten. Siden brandmand Gift 15-12-1837: Ungkarl Christen Christensen Steen, 23½ år, arbejdsmand, Rosengaden 16, vac. i 1820) gifter sig 15-12-1837 i Holmens kirke, Kbh. med pige, Sophie Frederiche Alexander, 28¾ år, Prindsensgade v. Rigensgade 380 (vac. i 1820). Forlovere: Bertel Pedersen, arbejdsmand. og Hans Engelbrecht Holm, arbejdsmand. Kilde: KB-opslag 118, nr. 115. Holmens sogn. K.M. År 1813-2002. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151631#151631,25208189 Brudgommens 2. ægteskab: Gift 07-08-1864: Christen Christensen Steen, 50 år gl., enkemand, arbejdsmand, pensionist i Søetaten, Hummergade 16, Kbh., gifter sig 07-08-1864 i Holmens kirke, Kbh. med Kirstine Nielsdatter, 40½ år gl., pige, Hummergade 16, født i Kjeldbye på Møen. Vidner: H.J.F. Hansen, __ og snedker, Møntergade 20. E.P. Bjørn, snedkermester, Klosterstræde 14. Anm.: Mandens 2. ægteskab. Skiftebevis dat. 12-08-1864. Kilde: KB-opslag 131, nr. 60. Holmens sogn. K.M. År 1859-1870. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151634#151634,25208983 Død 06-12-1898: Fhv. brandmand Christen Christensen Steen dør 06-12-1898 på Sankt Josephs Hospital, Kbh. i Helligkors sogn, 84 år gl., og bliver begravet 11-12-1898 fra Helligkorskirken, Kbh. og ført til Frederiksberg Assistenskirkegård. Adresse ved død: Danmarksgade 20. Kilde: Begravelsesprotokol, opslag 499. År 1897. lb.nr. 6668. http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=141852 Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Hof & Militæretaten, Søetaten, Nyboder, 1. Divisions 2. Kompagni, Ulvegade No. 8, Gaarden, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B2186: >> Christen Steen, 26, Gift, Arbeidsmand i Søetaten ID 127-1e: Sophie Alexander, 31, Gift, Hans Kone ID 127-1e1: Carl Steen, 1, Ugift, Deres Søn (alias Carl Adolph Emil Steen) Kirstine Jensen, 60, Enke(mand), Handler med Frugt. Logerende FT-1845: København (Staden), Søetaten, DDA, Ulvegade nr. 10, til gaarden, Ikke angivet, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2120 >> Christen Steen, 31, Gift, Arbejdsmand, København (alias Christen Christensen Steen) Sophie Nielsen, 29, Gift, Hans kone, København (Sophie Frederikke Steen f. Alexander) ID 127-1e1: Carl Steen, 6, Ugift, Deres børn, København (alias Carl Adolph Emil Steen) ID 127-1e2: Villiam Steen, 4, Ugift, Deres børn, København (alias Peter William Steen) ID 127-1e3: Christian Steen, 2, Ugift, Deres børn, København FT-1880: København (Staden), Dannebrogsgade, Udenbyes Vester, Skydebanens Rode, 234, 479, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9860: >> Christen Christensen Steen, 65, Gift, arbeidsmand, Christianshavn Kirstine Steen født Nielsen, 55, Gift, Kælbylille, Møen FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Vester Kvarter, Lille Istedgade 6,matr.221 Forhus 1.Sal, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8891: >> Christen Christensen Steen, 70, Gift, Husfader, Arbeismand, Kjøbenhavn Kestine Steen, 61, Gift, Husmoder, Møen