Correll_Dohlmann

Marius ChristensenAge: 67 years18961963

Name
Marius Christensen
Birth January 19, 1896
Alias
onkel Massi

Occupation
Havnearbejder

Hjemmedøbt January 19, 1896
Christening April 2, 1896 (Age 2 months)
Birth of a son
#1
John Jørgen Zebitz Stegmann Christensen
June 16, 1930 (Age 34 years)
MarriageAnna Larsine Kristine NielsenView this family
December 6, 1930 (Age 34 years)
Christening of a sonJohn Jørgen Zebitz Stegmann Christensen
May 3, 1931 (Age 35 years)
Adoption of a sonJohn Jørgen Zebitz Stegmann Christensen
December 10, 1947 (Age 51 years)

Death July 31, 1963 (Age 67 years)
Burial August 5, 1963 (5 days after death)
Family with Anna Larsine Kristine Nielsen - View this family
himself
wife
Marriage: December 6, 1930b.v. hos giftefogeden i Århus Købstad -
-6 months
son
Carl Emil Jensen + Anna Larsine Kristine Nielsen - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: January 3, 1921Århus Sankt Pauls kirke

Shared note
Marius Christensen alias onkel Massi - tvilling til Christian Christensen - opslag 27, nr. 1. Født: 19-01-1896 på Skjødstrup Mark, Skødstrup sogn, Ø. Lisbjerg herred, Randers amt og hjemmedøbt der 19-01-1896. Fremstillet 02-04-1896 i Skødstrup kirke, Ø. Lisbjerg herred. Søn af gårdejer Severin Nikolai Christensen og hustru Ane Marie Elisabeth Laursen på 26 år, af Skjødstrup Mark. Forældrene viet hersteds den 16-12-1890 (se barnets søster: Karen Marie Kristensens fødsel, KB-opslag 77, nr. 1. samme KB) Kilde: KB-opslag 27, nr. 2. Skødstrup sogn, Ø. Lisbjerg herred. Randers amt. K.M. År 1892-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=169366#169366,28441125 Erhverv: Havnearbejder Brudens 2. ægteskab: Gift 06-12-1930: Ugift havnearbejder, Marius Christensen, boende Jerichausgade 22, Århus, f. 19-01-1896 i Skødstrup sogn, Øster Lisbjerg herred, gifter sig 06-12-1930 hos giftefogeden i Århus købstad med fraskilt Anna Larsine Kristine Jensen f. Nielsen, f. 02-10-1900 i Kolt sogn, boende Jerichausgade 22, Århus. Skilt fra 1. ægtefælle (læs: Carl Emil Jensen). Bruden underskriver sig: Anna Christensen. Kilde: Duplikat af ægteskabsbog. Århus Købstad - Giftefoged. År 1930, AO-opslag 328. Side 316. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=262591#262591,49166995 Død 31-07-1963: Marius Christensen dør 31-07-1963 på Århus kommunehospital, Hasle herred, 67 år gl., og bliver bisat 05-08-1963 fra Århus Vor Frue kirke. Urnen bliver nedsat på Århus nordre kirkegård den 09-08-1963.. Fhv. havnearbejder, Jerichausgade 22, 1. sal, Århus. Født 19-01-1896 i Skødstrup sogn, Randers amt. Søn af gårdejer Severin Nikolai Christensen og hustru Ane Marie Elisabeth Laursen. Gift med Anna Larsine Kristine Jensen f. Nielsen. Sidste fælles bopæl: ibd. (samme sted). Kilde: KB-opslag 143, nr. 49. Århus Vor Frue sogn. Hasle herred. Århus amt. K.M. År 1956-1963. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173550#173550,29202851 FT-1930 - 5. nov.: Jerichausgade 22, 3. sal, Århus: >> Marius Christensen, f. 19-01-1896 i Skødstrup, ugift, søn, havnearbejder, Aarhus Havn Ane Marie Elisabeth Christensen, f. 24-08-1869 i Ommestrup, enke, moder Anna Larssine Kirstine Jensen, f. 02-10-1900 i Stautrup, fraskilt, slægtning, strikkerske, J. Chr. Møller Kilde: FT-skema lb-nr. 7, FT-opslag 135 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=111327#111327,17147710 FT-1940 - 5. nov.: Jerichausgade 22, 3. sal, Århus: >> Marius Christensen, f. 19-01-1896 i Skødstrup, gift 06-12-1930, husfar, havnearbejder, Arbejdsgiverne ved Aarhus Havn Anna Larsine Kirstine Jensen, f. 02-10-1900 i Stautrup, gift 06-12-1930, husmor, hjemmesyerske, Chr. Meyer, Rosengade John Jørgen Zebitz Stegmann, f. 16-06-1930 i (Christians sogn), København, plejebarn FT-opslag 268 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=250316#250316,47119845 1950: Havnearbejder Marius Christensen og hustru Anna Christensen bor da på Jerichousgade 22, Århus. 1963: Samme adresse.