Correll_Dohlmann

Karoline Therese Zebis BentsenAge: 39 years19001939

Name
Karoline Therese Zebis Bentsen
Birth July 23, 1900
Alias
Karoline Therese Zebis Stegmann f. Bentsen

Christening August 12, 1900 (Age 20 days)
MarriageOle Valdemar Kristian StegmannView this family
September 14, 1919 (Age 19 years)
Birth of a son
#1
John Jørgen Zebitz Stegmann Christensen
June 16, 1930 (Age 29 years)
Christening of a sonJohn Jørgen Zebitz Stegmann Christensen
May 3, 1931 (Age 30 years)
Death of a husbandOle Valdemar Kristian Stegmann
January 11, 1936 (Age 35 years)
Burial of a husbandOle Valdemar Kristian Stegmann
January 17, 1936 (Age 35 years)
Death July 23, 1939 (Age 39 years)
Burial July 27, 1939 (4 days after death)
Adoption of a sonJohn Jørgen Zebitz Stegmann Christensen
December 10, 1947 (8 years after death)

Family with Ole Valdemar Kristian Stegmann - View this family
husband
herself
Marriage: September 14, 1919Christianskirken, Kbh.
11 years
son

Shared note
Karoline Therese Zebis Bentsen alias Karoline Therese Zebis Stegmann f. Bentsen Født: 23-07-1900 på Overgade 32, st. o.g. A. tv., Kbh. i Vor Frelser sogn, Kbh. og døbt 12-08-1900 i Vor Frelsers kirke, Kbh. - datter af maler Karl Vilhelm Bentsen og hustru Karoline Therese Zebis på 40 år. Forældrene viet 02-06-1889 i Vor Frelsers kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 215, nr. 131. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1898-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158872#158872,26694874 Gift 14-09-1919: Ole Valdemar Christian Stegmann på 23 år, ungkarl, lagerarbejder, Langebrogade 11 (f. 01-01-1896 i Ørslev sogn, (Ringsted herred) søn af afdød arbejdsmand Peder Ludvig Frederik Stegmann og efterlev. enke Caroline Vilhelmine Christiansen nu gift m. fyrbøder Hans Rode, Korsør) gifter sig 14-09-1919 i Christianskirken, Kbh. med Karoline Therese Zebis Bentsen på 19 år, ugift, Langebrogade 11, Kbh. Født 23-07-1900 i Vor Frelser sogn, datter af maler Karl Vilhelm Bentsen og afd. hustru Karoline Therese f. Zebis, Langebrogade 11. Forlovere: Brudens far og brudgommens mor. Kilde: KB-opslag 36, nr. 61. Christians sogn, Kbh. K.M. År 1918-1924. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148793#148793,24593948 Død 23-07-1939: Karoline Therese Zebis Stegmann f. Bentsen dør 23-07-1939 på Bispebjerg hospital, Kbh., 39 år gl., og bliver begravet 27-07-1939 fra Søndre kapel på Vestre kirkegård. Gravst. 19-13-22. Dødsårsag: Cancer recti perforans. Født 23-07-1900 i Vor Frelsers sogn, Kbh., datter af maler Karl Vilhelm Bentsen og hustru Karoline Therese Zebis. Enke efter matros Ole Valdemar Christian Stegmann. Adresse ved død: Lønstrupvej 44, Vanløse. Anmærkninger: 2823 (Note: dette er begravelsesprotokolnummeret). Kilder: KB-opslag 251, side 252, nr. 42, Vanløse sogn. K.M. År 1934-1941. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158438#158438,26615786 Registre til begravelsesprotokoller 1939-1940, opslag 429, side 424, løbe nr. 2823: http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=6&item=337902 Opslag 354, År 1939-1939 - døde kvinder: http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=100362 9 børn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1921: Langebrogade 11, stuen, Kbh., familie nr. 5: Stegmann, Ole Valdemar Chr., f. 01-01-1896 i Ørslev sogn (Ringsted), gift, husfar, matros >> Stegmann, Caroline Therese Zebitz, f. 23-07-1900 i (Vor Frelser sogn, Kbh.) København, gift, husmor Stegmann, Ove Oluf Zebitz, f. 03-08-1919 i København Stegmann, Therese Caroline Zebitz, f. 18-10-1920 i København Kilde: FT-opslag 12 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=80607#80607,13641642 FT-1925 - 5. nov.: Langebrogade 11, stuen, Forhuset, Kbh.: Stegmann, Ole Valdemar Chr., f. 01-01-1896 i Ørslev sogn, Ringsted, gift, husfar, matros >> Stegmann, Caroline Therese Zebitz, f. 23-07-1900 i (Vor Frelser sogn, Kbh.) København, gift, husmor Stegmann, Ove Oluf Zebitz, f. 03-08-1919 i København Stegmann, Therese Zebitz, f. 18-10-1920 i København Stegmann, Ida Wendela Zebitz, f. 10-04-1922 i København Stegmann. Annie Marie Zebitz, f. 15-05-1923 i København Kilde: FT-opslag 114-115 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=93503#93503,15497549 FT-1930 - 5. nov.: Langebrogade 11, stuen, Forhuset, Kbh.: Stegmann, Ole Vald. Chr., f. 01-01-1896 i Ørslev sogn, Ringsted, gift, husfar, matros, Københavns Mørtelværk S/P (læs: Sandpumperen) "Rolf", gift i 1919, 6 levende og 1 barn død i ægteskabet >> Stegmann, Karoline Therese, f. 23-07-1900 i (Vor Frelser sogn, Kbh.) København, gift, husmor, gift i 1919, 6 levende og 1 barn død i ægteskabet Stegmann, Ove Oluf Zebitz, f. 03-08-1919 i København Stegmann, Karoline Therese Zebitz, f. 18-10-1920 i København Stegmann, Ida Wendela Zebitz, f. 10-04-1922 i København Stegmann. Annie Marie Zebitz, f. 15-05-1923 i København Stegmann, Bente Elisabeth Zebitz, f. 08-02-1929 i (Christians sogn, Kbh.) København Stegmann, udøbt dreng, 16-06-1930 i (Christians sogn, Kbh.) København - alias John Jørgen Zebitz Stegmann (siden Christensen) Kilde: FT-opslag 34-35. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=103813#103813,16398620