Correll_Dohlmann

Kirsten Marie NielsenAge: 72 years18781950

Name
Kirsten Marie Nielsen
Birth May 14, 1878
Alias
Kirsten Marie Christiansen f. Nielsen

Hjemmedøbt June 17, 1878 (Age 34 days)
Christening June 30, 1878 (Age 47 days)
MarriageLars ChristiansenView this family
November 28, 1902 (Age 24 years)
Death November 12, 1950 (Age 72 years)
Burial November 19, 1950 (7 days after death)
Family with Lars Christiansen - View this family
husband
herself
Kirsten Marie Nielsen
Birth: May 14, 1878Egå sogn, Ø. Lisbjerg herred
Death: November 12, 1950Århus Amtssygehus, Sct. Markus sogn
Marriage: November 28, 1902Egå kirke, Øster Lisbjerg herred
Lars Christiansen + Kristine Margrethe Nielsen - View this family
husband
husband’s wife
Divorce: 1900forholdet opløst
9 months
step-daughter

Shared note
Kirsten Marie Nielsen alias Kirsten Marie Christiansen f. Nielsen Født: 14-05-1878 i Egå sogn og hjemmedøbt der 17-06-1878. Fremstillet 30-06-1878 i Egå kirke. Datter af husmand i Lystrup, Esben Nielsen og hustru Karen Marie Rasmussen på 30 år. Kilde: KB-opslag 72, nr. 6. Egå sogn, Ø. Lisbjerg herred. Randers amt. K.M. År 1874-1888. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161234#161234,27088971 Gift 28-11-1902: Ungkarl Lars Christiansen på 21 år af Lystrup Mark (f. 15-02-1881 i Donbæk, Viby sogn, søn af arbejdsmand på Marselisborg Laurs Christiansen og hustru Mette Elisabeth Mikkelsen) gifter sig 28-11-1902 i Egå kirke, Øster Lisbjerg herred med pige Kirsten Marie Nielsen af Lystrup Mark, f. 14-05-1878 i Egå sogn, datter af husmand på Lystrup Mark, Esben Nielsen og hustru Karen Marie Rasmussen. Forlovere: Esben Nielsen, husmand på Lystrup (brudens far) samt Peder Jørgensen, gårdejer i Lystrup. Kilde: KB-opslag 153, nr. 5. Egå sogn. Ø. Lisbjerg herred. Randers amt. K.M. År 1892-1903. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161236#161236,27089283 Død 12-11-1950: Kirsten Marie Christiansen f. Nielsen dør 12-11-1950 på Århus Amtssygehus, Sct. Markus sogn, 72 år gl., og bliver begravet 19-11-1950 på Egå sogns kirkegård. Født 14-05-1878. Datter af husmand Esben Nielsen og hustru Karen Marie Rasmussen. Gift med boelsmand Lars Christiansen, Lystrup, Egå, Randers amt. Kilder: KB-opslag 252, side 273. Egå sogn. Ø. Lisbjerg herred. K.M. År 1935-1954. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161239#161239,27090071 KB-opslag 259, nr. 139. Arhus Sct. Markus sogn. K.M. År 1949-1953. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173430#173430,29168616 9 børn i ægteskabet.