Correll_Dohlmann

Kirstine Frederikke Hansen1867

Name
Kirstine Frederikke Hansen
Birth September 15, 1867
Alias
Kirstine Frederikke Larsen f. Hansen

MarriagePeter LarsenView this family
January 25, 1891 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Louis Peter Larsen
February 3, 1894 (Age 26 years)
Death of a husbandPeter Larsen
December 26, 1912 (Age 45 years)

Death of a sonLouis Peter Larsen
April 15, 1960 (Age 92 years)
Burial of a sonLouis Peter Larsen
April 22, 1960 (Age 92 years)
Death

Shared note
Kirstine Frederikke Hansen alias Kirstine Frederikke Larsen f. Hansen Født: 15-09-1867 i København (eller f. 29-09-1867) Gift 25-01-1891: Ungkarl Peter Larsen, staldkarl på 30 år boende af Smallegade 48 gifter sig den 25-01-1891 i Frederiksberg kirke med jomfru Kirstine Frederikke Hansen på 24 år, boende H.C. Ørstedsvei 43. Kilde: KB-opslag 200, nr. 349. Frederiksberg. År 1888-1891. KB_064_2_041_K07-19-A. Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i København - Udfyldelsesdato: 06-01-1913 >> Hovedperson: Kirstine Frederikke Larsen, f. 15-09-1867 i København - Stillinger: Enke Ægtefælle: Peter Larsen, f. 25-04-1860 i Bannebjerg; død 26-12-1912 - Stillinger: Konduktør Børn: Valborg Marie Larsen, f. 04-01-1891 Louis Peter Larsen, f. 03-02-1894 Agnes Margrethe Larsen, f. 29-09-1899 Inger Kirstine Larsen, f. 24-06-1902 Adresser: 01-05-1901: J.P.E. Hartmanns Allé 53, stuen 01-11-1901: Gammel Jernbanevej 6, 1. 01-05-1903: Gammel Jernbanevej 8, 1. 01-05-1904: Gammel Jernbanevej 48, 2. 01-05-1910: Gammel Jernbanevej 48, 2. 01-11-1912: Gammel Jernbanevej 48, 2. 01-11-1914: Frameldt 01-05-1915: Gammel Jernbanevej 48, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby) - færdigtastet. Filmrulle 0006. Registerblad 2232 (unikt id: 2507425) FT-1901: Hartmanns Alle 53, st., Valby, Kbh. - Ejer: Valby og Omegn Byggeforening - P(eter) Larsen, f. 25-04-1860 i Bannebjerg, Frederiksborg amt. Tilflyttet stedet i 1897 fra Frederiksberg, gift, husfar, sporvejskonduktør i København. Gift i 1891. 4 levende og 1 barn død i ægteskabet >> Kirstine (Frederikke) Larsen, f. 15-09-1867 i København, gift, husmor. Gift i 1891. 4 levende og 1 barn død i ægteskabet Valborg (Marie) Larsen, f. 04-01-1891 på Frederiksberg, ugift, barn (Louis) Peter Larsen, f. 03-02-1894 på Frederiksberg, ugift, barn Carl (Frederik) Larsen, f. 03-11-1896 på Frederiksberg, ugift, barn Agnes (Margrethe) Larsen, f. 29-09-1899 i Valby, ugift, barn Kilde: FT-opslag 30. FT1901_0043_00476. FT-1906: Gammel Jernbanevej 48, 2. th., Valby: Peter Larsen, f. 25-04-1860 i Bannebjerg, Sjælland, gift, husfar, sporvejskonduktør >> Kirstine Frederikke Larsen, f. 15-09-1867 i København, gift, husmor Louis Peter Larsen, f. 03-02-1894 på Frederiksberg, ugift, barn Carl Frederik Larsen, f. 03-11-1896 på Frederiksberg, ugift, barn Agnes Margrethe Larsen, f. 29-09-1899 i Valby, ugift, barn Inger Kirstine Larsen, f. 24-06-1902 i Valby, ugift, barn Kilde: FT-opslag 79. FT1906_0013_01444 FT-1911: Gammel Jernbanevej 48, 2. th., Valby: Peter Larsen, f. 25-04-1860 i Bannebjerg, Frederiksborg amt, gift, husfar, sporvognskonduktør >> Kirstine (Frederikke) Larsen, f. 29-09-1867 i København, gift, husmor (læs: f. 15-09-1867) Louis (Peter) Larsen, f. 03-02-1894 på Frederiksberg, ugift, søn Karl (Frederik) Larsen, f. 03-11-1896 på Frederiksberg, ugift, søn Agnes (Margrethe) Larsen, f. 15-09-1899 i Valby, ugift, datter (læs: f. 29-09-1899) Inger Kirstine Larsen, f. 24-06-1902 i Valby, ugift, datter Kilde: FT-opslag 83. FT1911_0016_00525 FT-1916: Gammel Jernbanevej 48, 2. th., Valby: >> Kirstine Frederikke Larsen, f. 15-09-1867 i København, enke, husmor, lever af sin pension Louis (Peter) Larsen, f. 03-02-1894 på Frederiksberg, ugift, søn, kontorist hos Aug. Neubert Karl (Frederik) Larsen, f. 03-11-1896 på Frederiksberg, ugift, søn, kontorist i Maskinfabrik Agnes (Margrethe) Larsen, f. 29-09-1899 i Valby, ugift, datter, ekspeditrice i Smørforretning hos Carl Schepler Inger (Kirstine) Larsen, f. 24-06-1902 i Valby, ugift, datter Kilde: FT-opslag 350-351. FT1916_08024_01685 FT-1921: Gammel Jernbanevej 48, 2., Valby: >> Kirstine Frederikke Larsen, f. 15-09-1867 i København, enke, husmor, pensionist, Københavns Kommune Louis Peter Larsen, f. 03-02-1894 på Frederiksberg, gift, husfar, bogholder i Buddinge Værk (enkens søn) ID 7-12: Edel Polly Lorentze Larsen (f. Correll), f. 10-05-1895, gift, husmor, ekspeditrice, blomsterbinderske (enkens svigerdatter) Karl Frederik Larsen, f. 03-11-1896 på Frederiksberg, ugift, søn, assistent Inger Kirstine Larsen, f. 24-06-1902 i Valby, ugift, datter Knud Jørgen Hansen, f. 01-08-1919, datters barn Kilde: FT-opslag 62. FT1921_00017_00684 FT-1925 - 5. nov.: Gammel Jernbanevej 48, 2., Valby: >> Kirstine Frederikke Larsen, f. 15-09-1867 i København, enke, husmor, pensionist Edvard Conrad Hansen, f. 31-12-1899 i København, gift, husfar (svigersøn til enken), bryggeriarbejder Inger Kirstine Hansen (f. Larsen), f. 24-06-1902 i Valby, gift, husmor (enkens datter) Kilde: FT-opslag 337. FT1925_0325_00378.