Correll_Dohlmann

Anna Sophie SørensdatterAge: 70 years17491819

Name
Anna Sophie Sørensdatter
Birth about 1749
Alias
Anna Sophia Sørensdatter, Ane Sophie Lange og Anne Sophie Sørensdatter

MarriageHenning Jørgen LangeView this family
July 6, 1781 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#1
Frederikke Helene Lange
July 1, 1782 (Age 33 years)
Death of a husbandHenning Jørgen Lange
January 22, 1814 (Age 65 years)
Burial of a husbandHenning Jørgen Lange
January 29, 1814 (Age 65 years)
Marriage of a childLorentz Boie CorellFrederikke Helene LangeView this family
April 26, 1816 (Age 67 years)
Death January 15, 1819 (Age 70 years)
Shared note
ID 115: Anna Sophie Sørensdatter alias Anna Sophia Sørensdatter, Ane Sophie Lange og Anne Sophie Sørensdatter Født: ca. 1749 i Skælskør - datter af (ID 230) Søren ukendt og (ID 231) Fru_Søren ukendt. Kilde: Hendes alder ved død Gift 06-07-1781: (ID 114) Borger og klejnsmedemester i Skælskør Henning Lange og (ID 115) Anna Sophie Sørensdatter viet onsdag den 06-07-1781 i Skælskør, V. Flakkebjerg. "Onsdagen d. 6. juli bliver efter kongens allernådigste vielsesbrev hiemme i huuset copulerede Sr. Henning Lange og pigen Anna Sophia Sørensdatter. Bemeldte Brudgom er Borger og Klejnsmedemester her i staden." Kilde: KB-opslag 110, side 464, nr. 2 fra oven. Skælskør sogn. E.M. År 1760-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155593#155593,26001602 Død 15-01-1819: Ane Sophie Lange (alias Anne Sophie Sørensdatter), enke efter afdøde smed Lange, dør 15-01-1819 i Skælskør, 70 år gl., fattiglem (almisselem), og bliver begravet i fattigjord den 18-01-1819. Kilder: KB-opslag 330, nr. 2. Skælskør sogn. K.M. År 1814-1836. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155595#155595,26001998 og KB-opslag 391, nr. 2. Skælskør sogn. H.M. År 1814-1835. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205588#205588,39008457 Folketælling: FT-1787: Familien Lange bor på Søndre side af Ahlgaden nr. 43 Skælskør Købstad, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B6575: ID 114: Henning Lange på 46 år Gift hosbund og kleinsmed >> ID 115: Anne Sophie Sørensdatter, på 44 år Gift hans kone ID 57: Frederiche Hellene [Lange] på 5 år - deres datter - f. 01-07-1782 i Skjelskør Karl Stærk på 35 år Ugift tienestefolk klejnsmedesvend Frederich August på 20 år Ugift tienestefolk læredrenge Hans Andersen på 14 år Ugift tienestefolk læredrenge Anne Marie på 16 år Ugift tienestefolk ------------------------------------------------------------------------------------------ ID 115: Anna Sophie Sørensdatter er Lise-Lone's 3 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------------------------