Correll_Dohlmann

Thora Charlotte Nielsen1889

Name
Thora Charlotte Nielsen
Birth January 19, 1889
Alias
Thora Charlotte Jørgensen f. Nielsen

Occupation
Husholderske i Vester Skerninge by

Hjemmedøbt February 6, 1889 (Age 18 days)
Christening March 31, 1889 (Age 2 months)
Birth of a son
#1
Svend Aage Kristian Meisner Jørgensen
December 11, 1914 (Age 25 years)
Christening of a sonSvend Aage Kristian Meisner Jørgensen
March 7, 1915 (Age 26 years)
Death

Shared note
Thora Charlotte Nielsen alias Thora Charlotte Jørgensen f. Nielsen Født: 19-01-1889 på Asperup Mark, Asperup sogn og døbt i hjemmet 06-02-1889 og fremstillet 31-03-1889 i Asperup kirke - datter af skrædder Kristian Nielsen og hustru Petrine Pedersen, Asperup Mark. Kilde: KB-opslag 24, nr. 2. Asperup sogn. K.M. År 1887-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178520#178520,30283843 Erhverv: Husholderske i Vester Skerninge by Gift 19-07-1914: Ungkarl og brugsforeningsuddeler i Vester Skerninge by, Niels Peter Jørgensen på 24 år (f. 16-05-1890 i Fodby by og sogn, døbt 29-06-1890 i Fodby kirke, søn af indsidder Jens Christian Jørgensen i Fodby og hustru Eline Marie Meisner) gifter sig 19-07-1914 i Vester Skerninge kirke med pige, husholderske i Vester Skerninge by, Thora Charlotte Nielsen på 25 år (f. 19-01-1889 på Asperup Mark, Asperup sogn og døbt i hjemmet 06-02-1889 og kirkedøbt 31-03-1889 i Asperup kirke, datter af skrædder i Asperup, Kristian Nielsen og hustru Petrine f. Pedersen). Forlovere: Jens Christian Jørgensen, brudgommens far og Kristian Nielsen, brudens far. Kilde: KB-opslag 131, nr. 3. Vester Skerninge sogn. Sallinge herred. Svendborg amt. K. M. År 1905-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=181969#181969,30892929 Folketællinger: FT-1921: Svendborg amt, Sallinge herred, Diernæs sogn: ID 248-1a4i3a: Niels P(eter) Jørgensen, f. 16-05-1890 i Fodby sogn, gift, husfar, uddeler >> Thora (Charlotte) Jørgensen (f. Nielsen) 19-01-1889 i Asperup sogn, gift, husmor ID 248-1a4i3a1: Svend Jørgensen, f. 11-12-1914 i Vester Skerninge, ugift, barn Andreas Petersen, f. 19-12-1904 i Brahetrolleborg, ugift, tyende, lærling Kilde: FT-opslag 24 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=78335#78335,13480943 FT-1925 - 5. nov.: Svendborg amt, Sallinge herred, Diernæs sogn: ID 248-1a4i3a: Niels Peter Jørgensen, f. 16-05-1890 i Fodby sogn, gift, husfar, uddeler >> Thora Charlotte Jørgensen (f. Nielsen) 19-01-1889 i Asperup sogn, gift, husmor ID 248-1a4i3a1: Svend Aage Christian Meisner Jørgensen, f. 11-12-1914 i Vester Skerninge, ugift, barn ID 248-1a4i3a2: Dagny Jørgensen, f. 21-12-1922 i Diernæs by og sogn, ugift, barn samt 1 ugift kommis Kilde: FT-opslag 94 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=91238#91238,15205849 FT-1930 - 5. nov.: Svendborg amt, Sallinge herred, Diernæs sogn: ID 248-1a4i3a: Niels Peter Jørgensen, f. 16-05-1890 i Fodby sogn, gift i 1914, husfar, uddeler, 2 levende børn i ægteskabet >> Thora Charlotte Jørgensen (f. Nielsen) 19-01-1889 i Asperup sogn, gift i 1914, husmor, 2 levende børn i ægteskabet ID 248-1a4i3a1: Svend Aage Christian Meisner Jørgensen, f. 11-12-1914 i Vester Skerninge, ugift, barn ID 248-1a4i3a2: Dagny Jørgensen, f. 21-12-1922 i Diernæs by og sogn, ugift, barn Aksel Fogh Nielsen, f. 12-11-1912 i Gelsted, kommis hos uddeler Jørgensen Kilde: FT-opslag 19 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=101770#101770,16148728