Correll_Dohlmann

Helen Correll LarsenAge: 55 years19211976

Name
Helen Correll Larsen
Birth July 7, 1921 27 26
Alias
Helen Correll Holmqvist

Christening November 20, 1921 (Age 4 months)
MarriageGunnar HolmqvistView this family

Birth of a brotherPreben Correll Larsen
April 16, 1926 (Age 4 years)
Christening of a brotherPreben Correll Larsen
October 10, 1926 (Age 5 years)
Death of a maternal grandfatherHans Frederik Sophus Correll
March 20, 1928 (Age 6 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Johanne Jacobine Holm
April 14, 1932 (Age 10 years)
Death of a brotherPreben Correll Larsen
June 15, 1942 (Age 20 years)
Burial of a brotherPreben Correll Larsen
June 19, 1942 (Age 20 years)
Death of a fatherLouis Peter Larsen
April 15, 1960 (Age 38 years)
Death September 1, 1976 (Age 55 years)
Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
8 years
herself
5 years
younger brother
Preben Correll Larsen
Birth: April 16, 1926 32 30Toftegaards Alle 4, Valby
Death: June 15, 1942Rigshospitalet, Kbh.
sister
Birthe Correll Larsen
Family with Gunnar Holmqvist - View this family
husband
herself
Marriage:
Gunnar Holmqvist + Inge Holmqvist - View this family
husband
husband’s wife
Inge Holmqvist

Shared note
ID 7-12b: Helen Correll Larsen alias Helen Correll Holmqvist f. Larsen Født: 07-07-1921 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 20-11-1921 i Jesuskirken, Valby - datter af Louis Peter Larsen og (ID 7-12) Edel Polly Lorentze Correll, Nygade 10. Faddere bl.a. (ID 14) garvermester Correll (barnets morfar), Nygade 10, Valby. Kilde: KB-opslag 300, efter nr.108, side 298. Valby År 1916-1921. KB_1892_060_3_017_0298a-FK. Se også KB-opslag 381, nr. 941, side 378 Rigshospitalet sogn. År 1921-1921. Gift: Helen gifter sig med Gunnar Holmqvist og bosætter sig i Hundige. Død 01-09-1976: Helen dør 01-09-1976 på en rejse i udlandet. Hun efterlader sig ingen børn. Helens mand Gunnar gifter sig senere med Inge Holmqvist. Kilde: (ID 7-12d) Birthe Correll Jørgensen. Folketællinger og bosteder: 01-05-1923: Flytter familien Nygade 10, Valby. FT-1925 - 5. nov.: Toftegaards Alle 4, Valby: Louis Peter Larsen, f. 03-02-1894 på Frederiksberg, gift, husfar, assistent ID 7-12: Edel Polly Lorentze Larsen (f. Correll), f. 10-05-1895 i Kbh. (Valby), gift, husmor, >> ID 7-12b: Helen Correll Larsen, f. 07-07-1921 i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 293. FT1925_0461_00528 1930 - NB! Erik er ikke medregnet som barn af Louis P. Larsen og Edel P. L. Larsen: FT-1930 - 5. nov.: Solvej 1, Frederiksberg, forhuset: Louis Peter Larsen, f. 03-02-1894 på Frederiksberg, gift i 1920, husfar, skatteassistent. - Bopæl d. 05-11-1929 = Solvej 1. 3 levende børn i ægteskabet (NB! Sønnen Erik er ikke medregnet som deres barn) ID 7-12: Edel Polly Lorentze Larsen (f. Correll), f. 10-05-1895 i Valby, gift i 1920, husmor, blomsterhandlerske. - Bopæl d. 05-11-1929 = Solvej 1. 3 levende børn i ægteskabet (NB! Sønnen Erik er ikke medregnet som deres barn) >> ID 7-12b: Helen Correll Larsen, f. 07-07-1921 i Kbh., datter. - Bopæl d. 05-11-1929 = Solvej 1. ID 7-12c: Preben Correll Larsen, f. 16-04-1926 i Valby, søn (står at han er til stede, men han bor hos sin moster og onkel iflg. ovenstående FT-1930). - Bopæl d. 05-11-1929 = Solvej 1. ID 7-12d: Birthe Correll Larsen, f. 12-12-1927 i (Timotheus sogn), Valby. - Bopæl d. 05-11-1929 = Solvej 1. Kilde: FT-opslag 3. FT1930_00364_01015