Correll_Dohlmann

Valborg Theodora Kristensen1877

Name
Valborg Theodora Kristensen
Birth August 1, 1877 28 28
Alias
Valborg Theodora Christensen, Valborg Christensen og Valborg TheodoraNielsen f. Christensen

Christening September 18, 1877 (Age 48 days)
Death of a maternal grandfatherCarl Reenberg Mouritzen
April 27, 1892 (Age 14 years)
MarriageNiels NielsenView this family
November 11, 1897 (Age 20 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 7, 1875Vordingborg kirke
2 years
herself
Family with Niels Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: November 11, 1897Kolding Sankt Nikolaj kirke

Shared note
Valborg Theodora Kristensen alias Valborg Theodora Christensen, Valborg Christensen og Valborg Theodora Nielsen f. Christensen Født: 01-08-1877 i Kolding Sankt Nikolaj sogn og døbt 18-09-1877 i Kolding Sankt Nikolaj kirke - datter af vinhandler Theodor Valdemar Kristensen og hustru Henriette Katrine f. Mouritzen, 28 år, i Kolding. Faddere: Forældrene samt cand. pharm Mildenstein. Kilde: KB-opslag 216, nr. 75. Kolding Sankt Nikolaj sogn. K.M. År 1873-1881 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=165642#165642,27823994 Gift 11-11-1897: Ungkarl, købmand Niels Nielsen på 26 år - Svendborg (f. 15-02-1821 i Strandhuse, søn af skibsfører Jørgen Nielsen og hustru Inger Marie Skov, Eltang) gifter sig 11-11-1897 i Kolding Sankt Nikolaj kirke med pigen Valborg Theodora Christensen på 20 år, f. 01-08-1877 i Kolding, datter af vinhandler Theodor Valdemar Christensen og hustru Henriette Katrine f. Mouritzen. Forlovere: Theodor Valdemar Christensen, vinhandler og A.N. Broju??, skibsfører, begge af Kolding. Kilde: KB-opslag 111, nr. 70. Kolding Sankt Nikolaj sogn. K.M. År 1892-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=165652#165652,27826015 Folketælling: FT-1880: Vejle, Brusk, Kolding Købstad, Havnevejen 455 Forhuus Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4487: Jeppe Christian Møller, 30, Gift, Detailhandler Huusfader, Hørup Mark Jellinge Sogn Veile Amt Johanne Marie født Jessen, 24, Gift, Hans Kone, Horsens Veile Amt Marie Elisabeth Møller, 3, Ugift, deres Datter, Kolding Jens Thulsen Jessen Møller, 2, Ugift, deres Søn, Kolding Olga Hansine Rasmine Møller, under 1 Aar, Ugift, deres Datter, Kolding Andreas Hansen Ernst, 39, Gift, ?kjører Huusfader, Wonsyld Veile Amt Christine Hansine født Hansen, 39, Gift, Hans Kone, Heils Vejle Amt Hans Christian Ernst, 14, Ugift, deres Søn, Heils Vejle Amt Ane Marie Ernst, 15, Ugift, deres Datter, Heils Vejle Amt Bolette Ernst, 11, Ugift, deres Datter, Seest Ribe Amt Christine Ernst, 5, Ugift, deres Datter, Kolding Waldemar Ernst, 1, Ugift, deres Søn, Kolding Iver Petersen, 21, Ugift, Tjenestekarl, Wiuff Veile Amt Helene Magrethe Kristrup, 62, Ugift, Musiklærerinde, Kjøbenhavn Theodor Waldemar Christensen, 31, Gift, Wiinhandler Huusfader, Herlufsmagle Sjælland Henriette Christensen født Meisner, 31, Gift, Hans Kone, Vordingborg - alias Henriette Cathrine Christensen f. Mouritzen >> Valborg Christensen, 3, Ugift, deres Datter, Kolding Severin Jacobsen, 22, Ugift, Handelscommis, Randers Sophus Theodor Jensen, 26, Ugift, Vinkyper, Kolding Lorentz Jørgensen, 57, Fraskilt, Fabrikbestyrer, Flensborg