Correll_Dohlmann

Peder KalmbergAge: 74 years17691843

Name
Peder Kalmberg
Birth about September 1769

Alias
Peder Kalnberg, Peder Kallenberg og Peter Kalmberg

MarriageBirgithe Katrine LorentzenView this family
about 1796 (Age 26 years)

Birth of a son
#1
Niels Christian Kalmberg
about 1797 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Inger Johanne Kalmberg
about 1799 (Age 29 years)

Death of a wifeBirgithe Katrine Lorentzen
before 1814 (Age 44 years)

MarriageAne Marie MarkView this family
October 6, 1815 (Age 46 years)
Birth of a son
#3
Hendrich Kalmberg
February 24, 1817 (Age 47 years)
Occupation
Skomagersvend. Told- og konsumptionsbetjent

Christening of a sonHendrich Kalmberg
June 23, 1817 (Age 47 years)
Marriage of a childNiels Christian KalmbergChristiane Sophie PaghView this family
April 30, 1827 (Age 57 years)
Marriage of a childHendrich KalmbergAmalie Christine DillingView this family
December 2, 1842 (Age 73 years)
Death November 5, 1843 (Age 74 years)
Burial November 10, 1843 (5 days after death)
Family with Birgithe Katrine Lorentzen - View this family
himself
wife
Marriage: about 1796
2 years
son
3 years
daughter
Family with Ane Marie Mark - View this family
himself
wife
Marriage: October 6, 1815Vordingborg kirke
17 months
son

Shared note
Peder Kalmberg alias Peder Kalnberg, Peder Kallenberg og Peter Kalmberg Født: ca. sep. 1769 Erhverv: Skomagersvend. Siden told- og konsumtionsbetjent Gift ca. 1796: Peder Kalmberg, skomagersvend, gifter sig med Birgithe Katrine Lorentzen. Kilde: FT-1801 Gift 2. g. 06-10-1815: Enkemand og toldbetjent Peder Kallenberg (Kalmberg) i Vordingborg, 45 år gl., gifter sig 06-10-1815 i Vordingborg kirke med pigen Ane Marie Mark i Vordingborg, 36 år gl. Kilde: KB-opslag 251, nr. 16. Vordingborg sogn. K.M. År 1814-1822. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159019#159019,26731734 Død 05-11-1843: Peter Kalmberg dør 05-11-1843 i Vordingborg, 74 år gl., og bliver begravet 10-11-1843 på Vordingborg kirkegård. Toldbetjent i Vordingborg. Kilde: KB-opslag 125, nr. 23. Vordingborg sogn. K.M. År 1841-1846. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159023#159023,26733080 Folketællinger: FT-1801: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Vordingborg Købstad, Ahlgaden nr.49, 53.familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6355: >> Peder Kallenberg, 31, Gift, husbonde, skomagersvend Birgithe Katrine Lorentzen, 29, Gift, hans kone Niels Christen Kallenberg, 4, Ugift, hans børn Inger Johanne Kallenberg, 2, Ugift, hans børn Faderen med sin 2. ægtefælle i 1834: FT-1834: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Østre Rode, Ahlgade nr.90, 20.familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0151: >> Peter Kalmberg, 64, Gift, toldbetjent >> Ane Marie Mark, 54, Gift, hans kone Trine Amalie Mark, 13, Ugift, husmoderens broderdatter