Correll_Dohlmann

Hendrich KalmbergAge: 41 years18171858

Name
Hendrich Kalmberg
Birth February 24, 1817 47 39
Alias
Henrik Kalmberg

Occupation
Skomagermester i Vordingborg

Hjemmedøbt February 24, 1817
Christening June 23, 1817 (Age 3 months)
MarriageAmalie Christine DillingView this family
December 2, 1842 (Age 25 years)
Death of a fatherPeder Kalmberg
November 5, 1843 (Age 26 years)
Death of a motherAne Marie Mark
March 3, 1849 (Age 32 years)
Death May 1, 1858 (Age 41 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 6, 1815Vordingborg kirke
17 months
himself
Father’s family with Birgithe Katrine Lorentzen - View this family
father
step-mother
Marriage: about 1796
2 years
half-brother
3 years
half-sister
Family with Amalie Christine Dilling - View this family
himself
wife
Marriage: December 2, 1842Vordingborg kirke

Shared note
Hendrich Kalmberg Ved dåben indskrevet som Kalnberg alias Henrik Kalmberg Født: 24-02-1817 i Vordingborg sogn og hjemmedøbt samme dag. Fremstillet 23-06-1817 i Vordingborg kirke. Søn af told- og konsumtionsbetjent Peder Kalnberg (Kalmberg) og kone Ane Marie Mark i Vordingborg. Blandt dåbsvidnerne ses halvsøsteren Inger Johanne Kalnberg (Kalmberg) af Vordingborg. Kilde: KB-opslag 55, nr. 24. Vordingborg sogn. K.M. År 1814-1822. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159019#159019,26731538 Erhverv: Skomagermester i Vordingborg Gift 02-12-1842: Ungkarl og skomagersvend Hendrik Kalmberg af Vordingborg, 25½ år gl., gifter sig 02-12-1842 i Vordingborg kirke med pigen Amalie Christine Dilling af Vordingborg, 27 år gl. Forlovere: Toldbetjent Kalmberg og skrædder Evers - begge af Vordingborg. Kilde: KB-opslag 108, nr. 15. Vordingborg sogn. K.M. År 1841-1846. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159023#159023,26733063 Død 01-05-1858: Henrik Kalmberg dør 01-05-1858 i Vordingborg, 41 år gl., og bliver begravet 07-05-1858 på Vordingborg kirkegård. Skomager, gift, af Vordingborg. Kilde: KB-opslag 185, nr. 14. Vordingborg sogn. K.M. År 1852-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159025#159025,26733498 Folketællinger: FT-1845: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Østre Rode, Ahlgade No 98, 126, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3125 >> Hendrik Kalmberg, 29, Gift, Skoemagermester, ibm [Vordingborg] Amalie C: Kalmberg, 30, Gift, hans Kone [Hendrik Kalmberg], Slagelse Carl F. F: Küller, 2½, Ugift, hans Barn [Hendrik Kalmberg og Amalie C: Kalmberg], Vordingborg Ane M Kalmberg, 67, Enke, Pansionist [Hendrik Kalmberg og Amalie C: Kalmberg], ibm [Vordingborg] FT-1855: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Østre Rode, Nyraad stræde eller Ahlgade No 99 Baghus, 99-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C7676: >> Kalmberg, 38, Gift, Skomagermester, Vordingborg Amalie, 40, Gift, hans Kone [Kalmberg], Slagelse Charl Kalmberg, 13, Ugift, deres Søn [Kalmberg og Amalie], Vordingborg (alias Carl Peter Kallensberg der i FT-1860 er han 18 år og malerlærling i Vordingborg) Christian Kalmberg, 11, Ugift, deres Søn [Kalmberg og Amalie], Vordingborg Marie Kalmberg, 8, Ugift, deres Datter [Kalmberg og Amalie], Vordingborg - alias Marie Sophie Kalmberg, f. 06-03-1848 i Vordingborg, hjemmedøbt og fremstillet i Kirken 11-07-1849. Konfirmeret 04-10-1863 i Vordingborg kirke. KB-opslag 128, nr. 1. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159026#159026,26733672 Henrijette Kalmberg, 5, Ugift, deres Datter [Kalmberg og Amalie], Vordingborg - alias Henriette Amalie Kalmberg, f. 07-08-1850, døbt 21-10-1851 - datter af skomager Henrik Kalmberg og hustru Amalie Christine Dilling i Vordingborg. Konfirmeret 02-10-1864 i Vordingborg kirke. KB-opslag 130, nr. 7. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159026#159026,26733674 Datter: Emilie Christine Kalmberg Født: ca. 1858 og død 10-09-1858 i Vordingborg, 3 år gl. Kilde: KB-opslag 196, nr. 27. Vordingborg sogn. K.M. År 1852-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159025#159025,26733509