Correll_Dohlmann

Karen Kirstine BendtsenAge: 42 years18571899

Name
Karen Kirstine Bendtsen
Birth October 17, 1857
Alias
Karen Kirstine Olsen f. Bendtsen

Christening February 21, 1858 (Age 4 months)
MarriageOle Ferdinand OlsenView this family
July 8, 1881 (Age 23 years)
DivorceOle Ferdinand OlsenView this family
1890 (Age 32 years)
Death of a husbandOle Ferdinand Olsen
April 26, 1895 (Age 37 years)
Burial of a husbandOle Ferdinand Olsen
May 3, 1895 (Age 37 years)
Death December 20, 1899 (Age 42 years)
Burial December 26, 1899 (6 days after death)
Family with Ole Ferdinand Olsen - View this family
ex-husband
Ole Ferdinand Olsen
Birth: December 13, 1855 32 32Landemærket 172, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: April 26, 1895Skt. Johannes Stiftelsen, Kbh.
herself
Marriage: July 8, 1881Holmens kirke, Kbh.
Divorce: 1890Separeret - ikke skilt

Shared note
Karen Kirstine Bendtsen alias Karen Kirstine Olsen f. Bendtsen Født: 17-10-1857 på Tulstrup Mark, Alsønderup sogn og døbt 21-02-1858 i Alsønderup kirke - datter af afbygger Bendt Pedersen og hustru Ane Kirstine Pedersdatter på Tulstrup Mark. Kilde: KB-opslag 118, nr. 17. Alsønderup sogn. H.M. År 1834-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=203135#203135,38527310 Gift 08-07-1881: Ungkarl, arbejdmand Ole Ferdinand Olsen på 25½ år, Store Strandstræde 37, Kbh. (f. 13-12-1855 og døbt i Trinitatis kirke, Kbh.) gifter sig 08-07-1881 i Holmens kirke, Kbh. med jomfru Karen Kirstine Bendtsen på 23½ år, Havnegade 57, Kbh. (f. 17-10-1857 i Tulstrup pr. Frederiksborg (læs: Alsønderup sogn), døbt 21-02-1858 i Alsønderup kirke). Kilde: KB-opslag 73, nr. 83. Holmens sogn. K.M. År 1879-1888. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151659#151659,25216172 Siden separeret (ca. 1890) - ikke skilt. 3 døtre i ægteskabet: Se under ægtefællens noter Død 20-12-1899: Karen Kirstine Olsen dør 20-12-1899 på Kommunehospitalet, Kbh., 42 år gl., og bliver begravet 26-12-1899 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. på Assistens kirkegård, Kbh. Enke. Adresse ved død: Ryesgade 79C, Kbh. Kilde: KB-opslag 17, nr. 412. Skt. Johannes sogn. K.M. År 1861-1913. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155891#155891,26073258 Se også: Begravelsesprotokoller 1899 Kvinder: Sideopslag 609, lb-nr. 7695. Folketællinger og bosteder: FT-1860: Frederiksborg, Strø, Alsønderup, Tulstrup, Hus, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D8258 Bendt Pedersen, 38, G, Dagleier, Jordbruger, Husfader, Slangerup Ane Kirstine Pedersdatter, 33, G, *hans Kone, Slangerup Hans Peder Bendtsen, 13, U, *deres Barn, Slangerup Kristen Bendtsen, 7, U, *deres Barn, Tjæreby Frederik Bendtsen, 5, U, *deres Barn, *her i Sognet >> Karen Kirstine Bendtsen, 3, U, *deres Barn, *her i Sognet FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Øster Kvarter, Holmensgade 18, matr.97S 2.Sal tilv, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3697: Ole Ferdenand Olsen, 28, Gift, Husfader, Dampskibsbud,Arbeidsm., Kjøbenhavn >> Karen Kjerstine Olsen, 27, Gift, Husmoder, Tulstrup,Frederiksborg Amt Astrid Marie Olsen, 2, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Ingeborg Ida Olsen, 1, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 >> Hovedperson: Karen Kerstine Olsen, f. 12-10-1857 i Thoustrup (læs: f. 17-10-1857 på Tulstrup Mark, Alsønderup sogn); død 20-12-1899 - Stillinger: Separeret Børn: Astrid Marie Olsen, 04-04-1882 i København Ingeborg Ida Olsen, 23-01-1884 i København Emma Jenny Ellen Olsen, f. 04-12-1886 i København (alias Erna Jenny Ellen Olsen, f. 04-12-1885 i Skt. Pauls sogn, Kbh.) Adresser: 01-05-1892: Ryesgade 79 A , 5. 01-05-1894: Ryesgade 41 C , 5. 01-11-1895: Ryesgade 79 C , 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0014. Registerblad 1893 (unikt id: 3375828) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3375828&searchname=polit_adv