Correll_Dohlmann

Poul NielsenAge: 88 years18571945

Name
Poul Nielsen
Birth January 11, 1857
Alias
Poul Nielsen Bang

Christening February 15, 1857 (Age 35 days)
MarriageEmma Sophie JørgensenView this family
July 4, 1886 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#1
Agnes Johanne Nielsen
January 2, 1891 (Age 33 years)
Christening of a daughterAgnes Johanne Nielsen
May 17, 1891 (Age 34 years)
Marriage of a childErik MeisnerAgnes Johanne NielsenView this family
April 17, 1914 (Age 57 years)
Death of a daughterAgnes Johanne Nielsen
June 5, 1933 (Age 76 years)
Burial of a daughterAgnes Johanne Nielsen
June 10, 1933 (Age 76 years)
Death of a wifeEmma Sophie Jørgensen
April 30, 1944 (Age 87 years)
Burial of a wifeEmma Sophie Jørgensen
May 5, 1944 (Age 87 years)
Death October 23, 1945 (Age 88 years)
Burial October 27, 1945 (4 days after death)
Family with Emma Sophie Jørgensen - View this family
himself
wife
Emma Sophie Jørgensen
Birth: May 3, 1865 25 27Fænø, Middelfart sogn, Vends herred
Death: April 30, 1944Saxogade 59, Kbh. i Apostelkirkens sogn
Marriage: July 4, 1886Randers Sankt Mortens kirke
5 years
daughter
Agnes Johanne Nielsen
Birth: January 2, 1891 33 25Randers Sankt Mortens sogn
Death: June 5, 1933Rudolph Berghs Hospital, Kbh.

Shared note
Poul Nielsen alias Poul Nielsen Bang - Poul Nielsen (kaldet Bang) Født: 11-01-1857 i Tvede sogn, Mols herred og døbt 15-02-1857 i Tvede kirke, Mols herred - søn af indsiddere Niels Poulsen og hustru Ædel Margrethe Bang. Kilde: KB-opslag 32, nr. 1. Tvede sogn. Mols herred. K.M. År 1831-1862. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=170881#170881,28685546 Erhverv: Formand Gift 04-07-1886: Ungkarl, arbejdsmand Poul Nielsen på 29 år gifter sig 04-07-1886 i Randers Sankt Mortens kirke med pige Emma Sofie Jørgensen på 21 år. Vidner: Arbejdsmand Hans Jørgensen og arbejdsmand Lars Kr. Kristensen. Kilde: KB-opslag 107, nr. 33, side 105. Randers Sankt Mortens sogn. K.M. År 1876-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=200720#200720,38013770 4 børn i ægteskabet: (1) Marie Margrethe Nielsen Bang, f. 30-03-1886 i Randers, døbt 11-07-1886 i Randers Sankt Mortens kirke. Død 19-11-1955 på Kommunehospitalet, Kbh., 69 år gl. Begravet 23-11-1955 på Vestre kirkegård fra Apostelkirken, Kbh. G.m. Adolf Laurits Andreas Nielsen den 09-12-1906 i Sct. Mariæ Kirkesal, Kbh. A.L.A. Nielsen f. 02-02-1885 i Matthæusgade Kbh.; han dør 09-01-1941 på Radiumstationen, Kbh., 55 år gl. Begravet 14-01-1941 på Vestre kirkegård fra Apostelkirken, Kbh. 3 børn: Kaj Poul Nielsen, f. 29-08-1906 på Fødselsstiftelsen, døbt der 11-09-1906 Helmuth Edvin Adolf Nielsen, f. 02-05-1910 på Eskildsgade 35, Kbh., døbt 09-10-1910 i Eliaskirken, Kbh. Grete Emma Edith Cecilie Nielsen, f. 15-08-1913 på Hedebygade 8, 4. sal, Kbh., døbt 18-01-1914 i Kristkirken, Kbh. (2) Agnes Johanne Nielsen Bang, f. 28-10-1888 i Randers, døbt 29-10-1888 i Randers Sankt Mortens kirke. Død 24-08-1889 i Randers og begravet 27-08-1889 fra Randers Sankt Mortens kirke. (3) Agnes Johanne Nielsen Bang, f. 02-01-1891 i Randers. Se hendes noter under "Agnes Johanne Nielsen". (4) 1 barn ikke fundet endnu. Død 23-10-1945: Poul Nielsen (kaldet Bang) dør 23-10-1945 på Matthæusgade 6, 3. sal, Kbh. i Apostelkirkens sogn, 88 år gl., og bliver begravet 27-10-1945 fra Apostelkirken, Kbh. og ført til Vestre kirkegård. Fhv. formand, Matthæusgade 6, 3. sal, Kbh., f. 11-01-1857 i Tvede (sogn), søn af indsidder Niels Poulsen og hustru Edel Margrethe Bang. Enkemand efter Emma Sophie f. Jørgensen, Saxogade 59, 4. sal. Kilde: KB-opslag 46, nr. 47. Apostelkirkens sogn. K. M. År 1940-1959. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148103#148103,24462245 Folketælling og bosteder: Familien flytter i 1893 fra Randers til København. I FT-1911 bor familien på Saxogade 59, 4. sal, Kbh. Kilde: FT-opslag 192. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=67901#67901,12738930 FT-1930: Saxogade 59, 4. sal, Kbh.: >> Poul Nielsen-Bang, f. 11-01-1857 i Tvede sogn, husfar, gift i 1886, aldersrentenydende, 2 levende og 2 døde børn i ægteskabet Emma Sofie Nielsen-Bang, f. 03-05-1865 (på Fænø) i Middelfart sogn, husmor, gift i 1886, aldersrentenydende, 2 levende og 2 døde børn i ægteskabet Kilde: FT-opslag 1144. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=106160#106160,16732644