Correll_Dohlmann

Emma Sophie JørgensenAge: 78 years18651944

Name
Emma Sophie Jørgensen
Birth May 3, 1865 25 27
Alias
Emma Sofie Jørgensen og Emma Sophie Nielsen-Bang f. Jørgensen

Christening October 6, 1865 (Age 5 months)
MarriagePoul NielsenView this family
July 4, 1886 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#1
Agnes Johanne Nielsen
January 2, 1891 (Age 25 years)
Christening of a daughterAgnes Johanne Nielsen
May 17, 1891 (Age 26 years)
Death of a maternal grandfatherJeppe Andersen
September 23, 1894 (Age 29 years)
Death of a motherMarie Jeppesen
September 14, 1906 (Age 41 years)
Marriage of a childErik MeisnerAgnes Johanne NielsenView this family
April 17, 1914 (Age 48 years)
Death of a fatherHans Jørgensen
October 7, 1921 (Age 56 years)
Death of a daughterAgnes Johanne Nielsen
June 5, 1933 (Age 68 years)
Burial of a daughterAgnes Johanne Nielsen
June 10, 1933 (Age 68 years)
Death April 30, 1944 (Age 78 years)
Burial May 5, 1944 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marie Jeppesen
Birth: August 7, 1837 28 28Føns, Ørslev sogn, Odense amt
Death: September 14, 1906Gamle Jennumvej 265, RandersSankt Mortens sogn
Marriage: February 8, 1863Middelfart kirke
2 years
herself
Emma Sophie Jørgensen
Birth: May 3, 1865 25 27Fænø, Middelfart sogn, Vends herred
Death: April 30, 1944Saxogade 59, Kbh. i Apostelkirkens sogn
Family with Poul Nielsen - View this family
husband
herself
Emma Sophie Jørgensen
Birth: May 3, 1865 25 27Fænø, Middelfart sogn, Vends herred
Death: April 30, 1944Saxogade 59, Kbh. i Apostelkirkens sogn
Marriage: July 4, 1886Randers Sankt Mortens kirke
5 years
daughter
Agnes Johanne Nielsen
Birth: January 2, 1891 33 25Randers Sankt Mortens sogn
Death: June 5, 1933Rudolph Berghs Hospital, Kbh.

Shared note
Emma Sophie Jørgensen alias Emma Sofie Jørgensen og Emma Sophie Nielsen-Bang f. Jørgensen Født: 03-05-1865 på Fænø, Middelfart sogn, Vends herred og døbt 06-10-1865 i Middelfart kirke - datter af husmand (siden avlsbestyrer og arbejdsmand) Hans Jørgensen (f. 01-05-1840 i Rorslev sogn) og hustru Marie Jeppesen, 27 år (f. 06-08-1837 i Føns, Ørslev sogn), på Fænø. (Forældrene gift 08-02-1863 i Middelfart kirke - se herunder). Kilde: KB-opslag 168, nr. 15. Middelfart sogn. Odense herred og amt. K.M. År 1855-1881. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180210#180210,30561531 Forældrenes vielse den 08-02-1863: Ungkarl og tjenestekarl Hans Jørgensen, 22 år, af Fænøgaard, gifter sig 08-02-1863 i Middelfart kirke med pigen Maria Jeppesen, 25 år, af Fænø. Anmærkninger: Gift efter forudgaaende tillysning. Brudgommen vac. 29-06-1843, bruden den 18-07-1838. Forlovere: Blikkenslager Fr. Erdmann af Middelfart og husfæster H. J. Frederiksen af Fænø. Kilde: KB-opslag 57, nr. 3. Middelfart sogn. Odense herred og amt. K.M. År 1827-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180206#180206,30560815 Gift 04-07-1886: Ungkarl, arbejdsmand Poul Nielsen på 29 år gifter sig 04-07-1886 i Randers Sankt Mortens kirke med pige Emma Sofie Jørgensen på 21 år. Vidner: Arbejdsmand Hans Jørgensen og arbejdsmand Lars Kr. Kristensen. Kilde: KB-opslag 107, nr. 33, side 105. Randers Sankt Mortens sogn. K.M. År 1876-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=200720#200720,38013770 4 børn i ægteskabet: (1) Marie Margrethe Nielsen Bang, f. 30-03-1886 i Randers, døbt 11-07-1886 i Randers Sankt Mortens kirke. Død 19-11-1955 på Kommunehospitalet, Kbh., 69 år gl. Begravet 23-11-1955 på Vestre kirkegård fra Apostelkirken, Kbh. (2) Agnes Johanne Nielsen Bang, f. 28-10-1888 i Randers, døbt 29-10-1888 i Randers Sankt Mortens kirke. Død 24-08-1889 i Randers og begravet 27-08-1889 fra Randers Sankt Mortens kirke. (3) Agnes Johanne Nielsen Bang, f. 02-01-1891 i Randers. Se hendes noter under "Agnes Johanne Nielsen". (4) 1 barn ikke fundet endnu. Død 30-04-1944: Emma Sophie Nielsen-Bang f. Jørgensen dør 30-04-1944 på Saxogade 59, 4. sal, Kbh. i Apostelkirkens sogn, 78 år gl., og bliver begravet 05-05-1944 fra Apostelkirken, Kbh. og ført til Vestre kirkegård, Kbh. Adresse ved død: Saxogade 59, 4. sal, Kbh. Født 03-05-1865 på Fænø, datter af arbejdsmand Hans Jørgensen og hustru Marie f. Jeppesen. Gift med fhv. arbejdsmand Poul Nielsen-Bang, (mdtl.=mundtlig), Saxogade 59, 4. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 180, nr. 17. Apostelkirkens sogn. K.M. År 1940-1959. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148103#148103,24462379 Folketælling og bosteder: Familien flytter i 1893 fra Randers til København. I FT-1911 bor familien på Saxogade 59, 4. sal, Kbh. Kilde: FT-opslag 192. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=67901#67901,12738930 FT-1930: Saxogade 59, 4. sal, Kbh.: Poul Nielsen-Bang, f. 11-01-1857 i Tvede sogn, husfar, gift i 1886, aldersrentenydende, 2 levende og 2 døde børn i ægteskabet >> Emma Sofie Nielsen-Bang, f. 03-05-1865 (på Fænø) i Middelfart sogn, husmor, gift i 1886, aldersrentenydende, 2 levende og 2 døde børn i ægteskabet Kilde: FT-opslag 1144. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=106160#106160,16732644