Correll_Dohlmann

Alice Correll LarsenAge: 49 years19381987

Name
Alice Correll Larsen
Birth March 8, 1938
Alias
Alice Correll Huff

Adoption March 30, 1939 (Age 12 months)
Christening May 7, 1939 (Age 13 months)
Death of a maternal grandmotherAnna Sophie Caroline Doris Kramer
July 30, 1942 (Age 4 years)
Death of a paternal grandmotherAnna Sophie Caroline Doris Kramer
July 30, 1942 (Age 4 years)
Death of a paternal grandfatherLouis Peter Larsen
April 15, 1960 (Age 22 years)
Death of a maternal grandfatherAlfred Laurits Krolmark
after April 27, 1968 (Age 30 years)
Death of a paternal grandfatherAlfred Laurits Krolmark
after April 27, 1968 (Age 30 years)
Death of a fatherEgon Karl Konrad Krolmark
about 1970 (Age 31 years)

Death May 17, 1987 (Age 49 years)
Family with parents - View this family
father
mother
herself
brother
Private
Family with parents - View this family
father
mother
herself
sister
Private
Father’s family with Elna Hansen - View this family
father
step-mother
Father’s family with Fru_Viola Krolmark - View this family
father
step-mother
half-brother
Private
Family with Private - View this family
husband
Private
herself

Shared note
ID 7-12a1: Alice Correll Larsen alias Alice Correll Huff Født: 08-03-1938 på Rigshospitalet. Døbt 07-05-1939 i Grundtvigskirken, Kbh. - datter af strygerske Oda Helene Jensen, f. 06-08-1916, Præstø (læs: faderen er Egon Krolmark). Adoptivforældre: Repræsentant Erik Correll Larsen og hustru Cora Marie Johanne Lutzi f. Krolmark, boende Gothersgade 156, 3.tv. (Skt. Andreas sogn) Adopteret: Kgl. Adoptbv. af 30-03-1939. Justm. O.163. 120 eller O.103. 120. Kilde: KB-opslag 129, side 127, Barnets lb.nr. 377, fødenr. 347, moderens nr. 354. Rigshospitalets sogn. KB_1892_076A_3_050_0127a-F. Se også: Bispebjerg sogn (Grundtvigskirken): Alice Correll Larsen, f. 08-03-1938 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 07-05-1939 i Grundtvigskirken, Kbh. Datter af repræsentant Erik Correll Larsen, f. 25-02-1913, og hustru Cora Marie Johanne Lutzi f. Krolmark, f. 19-12-1909, ifølge kongelig adoptionsbevilling af 30-03-1939. Bopæl: Præstelængen 29, 2. sal, tv. Faddere: Ekspeditrice frk. Helen Correll Larsen, Solvej 1, Frederiksberg, samt barnets forældre. Forældrene viet 01-01-1935 i Søborg kirke. Anm: Barnets moder: Oda Helene Jensen, f. 06-08-1916. Kilde: KB-opslag 324, side 321. Bispebjerg sogn (Grundtvigskirken). K.M. År 1937-1941. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148338#148338,24509637 Død 17. maj 1987: Alice Correll Huff f. Larsen dør 17-05-1987 i USA, 49 år gl. Kilde: Dødsannonce indrykket i Dagbladet POLITIKEN tirsdag 26. maj 1987: Min elskede datter, min kære søster er død i USA Alice Correll Huff født 8.-3.-1938, død 17.-5.-1987. Cora C. Krolmark og Niels Correll (broderens navn staves Nils Correll). Alice er niece til adoptivmoderen: Cora Marie Johanne Lutzi Correll Krolmark. Cora's bror Egon Krolmark er far til Alice, og Oda Helene Krolmark f. Jensen er hendes biologiske mor.