Correll_Dohlmann

Ane Kirstine Jørgensdatter1800

Name
Ane Kirstine Jørgensdatter
Birth about 1800

Alias
Ane Kjerstine Jørgensdatter

MarriageJørgen AndersenView this family
December 4, 1819 (Age 19 years)
Birth of a son
#1
Hans Jørgensen
May 1, 1840 (Age 40 years)
Christening of a sonHans Jørgensen
July 26, 1840 (Age 40 years)
Marriage of a childHans JørgensenMarie JeppesenView this family
February 8, 1863 (Age 63 years)
Death

Shared note
Ane Kirstine Jørgensdatter alias Ane Kjerstine Jørgensdatter Født: ca. 1800 Forlovelsen anmeldt d. 06-10-1819: Gift 04-12-1819: Ungkarl Jørgen Andersen af Vejlby Skov, 30 år gl.gifter sig 04-12-1819 i Vejlby kirke, Vends herred med Ane Kirstine Jørgensdatter, datter af Jørgen Hammelund i Billeskov. Forlovere: Jørgen Jespersen og Niels Laursen. Kilde: KB-opslag 108. Vejlby sogn. Vends h. Odense amt. K.M. År 1813-1835. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=181888#181888,30879229 Sønnen: Jørgen Jørgensen, f. 12-01-1823 i Vejlby Skov, Vejlby sogn, Vends herred og hjemmedøbt 13-01-1823 der. Frembåret til dåb 02-03-1823 i Vejlby kirke, Vends herred. Søn af boelsmand Jørgen Andersen i Vejlby Skov og hustru Ane Kirstine Jørgensdatter. Kilde: KB-opslag 10, nr. 6. Vejlby sogn, Vends h. Odense amt. K.M. År 1821-1858. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=181889#181889,30879349 Folketællinger: FT-1834: Odense, Vends, Vejlby, Weilbye, side 448, Veilby Skov, 81 - et huus, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B8253: Jørgen Andersen, 44, Gift, huusmand, lever af sin jordlod >> Ane Jørgensdatter, 32, Gift, hans kone Jørgen Jørgensen, 11, Ugift, deres barn Lars Jørgensen, 9, Ugift, deres barn Maren Jørgensdatter, 7, Ugift, deres barn Karen Jørgensdatter, 5, Ugift, deres barn Anders Jørgensen, 1, Ugift, deres barn Jens Nielsen, 89, Gift, indsidder Mette Larsdatter, 58, Gift, hans kone FT-1840: Odense, Vends, Rorslev, Roerslev By, et Huus, 83, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C2794: Jørgen Andersen, 51, Gift, Huusmand >> Anne Kirstine Jørgensen, 39, Gift, Hans kone Maren Jørgensen, 13, Ugift, Deres barn Karen Marie Jørgensen, 11, Ugift, Deres barn Anders Jørgensen, 7, Ugift, Deres barn Bodil Kathrine Jørgensen, 4, Ugift, Deres barn